Sveikata > Moters sveikata > Kaip maitintis, kai vargina...
 

Kaip maitintis, kai vargina vidurių užkietėjimas


2007 03 13 | Autorius: Giedre
 


Pagal taip, kaip veikia motorinę žarnyno funkciją, visus maisto produktus galima suskirstyti į penkias dideles grupes:

Pirmajai grupei priskiriami maisto produktai, veikiantys refleksiškai (sudirgina skrandžio termoreceptorius). Tai šalti patiekalai: ledai, pieno kokteiliai, šaltibarščiai, kriušinys, šaltieji drebučiais užpilti patiekalai ir t.t. Vidurius laisvinantis poveikis bus stipresnis, jeigu šiuos valgius valgysite nevalgę arba kaip pirmuosius patiekalus. Šiai grupei priskiriamas ir šaltas vanduo, kurį rekomenduojama gerti ryte prieš valgį.

Antrosios grupės maisto produktai skatina tulžies pūslės susitraukimą, todėl į žarnyną išsiskiria tulžies rūgštys. O jos, kaip žinome, dirgina chemoreceptorius ir yra fiziologinis žarnyno peristaltikos stimuliatorius. Šiai grupei priklauso įvairūs riebalai, ypač augaliniai (grietinė, grietinėlė, saulėgrąžų, kukurūzų, alyvų aliejus ir t.t.), kiaušinio trynys, saldumynai (medus, sirupas, uogienės).

Trečiosios grupės maisto produktai vidurius laisvina veikdami žarnyno chemoreceptorius. Tai rūgščios uogos, sultys, pieno gėrimai, rūgštesni nei 90 – 100 laipsnių pagal Ternerį (šviežias kefyras).

Ketvirtąją grupę sudaro hipertoniniai tirpalai. Jai priskiriami cukraus tirpalai (uogienė, medus), koncentruoti valgomosios druskos tirpalai (silkė, sūdyti agurkai ir t.t.). Į žarnyną patekus aukščiau išvardintiems patiekalams ir produktams, suaktyvėja skysčių judėjimas į žarnos spindį, kad būtų atskiestas hipertoninis tirpalas. Tokiu būdu paveikiami ir žarnos baroreceptoriai. Rezultatas – padidėjęs propulsinis žarnyno aktyvumas.

Vidurius laisvinantys penktosios grupės maisto produktai padidina žarnyno turinio tūrį (skaidulos ir ląstelių sienelės, jungiamasis audinys). Šiai grupei priskiriamos daržovės ir vaisiai, kruopos, kuriose yra daug maistinių skaidulų (ropės, ridikai, ridikėliai, burokėliai, griežčiai, moliūgai, perlinės kruopos, kviečiai ir t.t.).
Kulinarinis paruošimas: maistą reikia gaminti garuose, virti vandenyje, kepti orkaitėje; tiekiamas nesmulkintas; daržoves ir vaisius galima valgyti ir virtas, ir šviežias.

Rekomenduojami patiekalai ir produktai: šviežia duona su sėlenomis, duonos traškučiai; neriebios sriubos, išvirtos mėsos, žuvies sultinyje, daržovių nuoviras, burokų sriuba, kriušinys, vaisių sriuba; supjaustyta kubeliais arba sukapota neriebi mėsa ar žuvis; baltagūžis kopūstas ir žalieji žirneliai (jeigu toleruojate); birios košės ir apkepai; minkšti, sunokę, saldūs vaisiai ir uogos, išmirkyti džiovinti vaisiai – juodos slyvos, figos, abrikosai; vaisių ir daržovių sultys; pieno gėrimai, šviežia varškė ir varškės apkepas, pudingas, varškėčiai, neaštrus sūris, grietinė prie kitų patiekalų; nestipri kava ir arbata, erškėtuogių nuoviras; sviestas ir augalinis aliejus (jeigu toleruojate). >> 2 psl.

Puslapis 1 iš 2 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Erotinius kalendorius dažniausiai puošia jaunutės, atletiškos, neretai plastikos chirurgų skalpeliu ar kompiuterinėmis nuotraukų...

Susirgęs žmogus nepasidaro kitoks, jis netampa ateiviu, su kuriuo staiga nežinai, apie ką kalbėti! Tai tas pats žmogus, kuris tokiu ir nori...

Gimus vaikui dažna mama visą dėmesį ima skirti neseniai pasaulį išvydusiam mažyliui, visiškai užmiršdama save kaip...

Abejoti želatinos nauda plaukams netenka – juk tai yra grynas ir natūralus kolagenas, neturintis jokių nereikalingų sintetinių priedų....

Rašyti komentarą

 
TADAS
2012-07-21 08:42:37
Labai geras , detalus straipsnis. Medikai konsultacijose nesivargina paaiskinti-iskirti atskiru produktu grupiu ir ju veikimo principo esant viduriu uzkietejimui. Daznai informacija buna bendro pobudzio ir klaidinanti. Aciu!
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (138)
Lukas

 

Draugai:

Paskolos, Kaip suvilioti vyrą?, Dieta, Kvepalai, Kreditai