9 mėnesiai mamos pilvuke – šiltas ir jaukus laikotarpis. O dabar kūdikiui vis dar reikia daug jėgų kad prisitaikytų prie pasikeitusių garsų, spalvų, pojūčių. Nors naujai iškeptiems tėveliams jau ir labai knieti konstatuoti, kokio gi būdo mažylio susilaukė – ar miegaliuko, ar judraus nenuoramos, ar savo teisių išsireikalaujančio rėksniuko, - kol kas spręsti apie naujagimio asmenybę dar sunku. Miego, ramaus būdravimo, aktyvaus pasaulio stebėjimo fazės dar nėra nusistovėję, taigi būkite pasiruošę, kad šiandien ilgai miegojęs mažylis ilgai būdraus rytoj arba atvirkščiai.


Kasparas, 9 dienos

 

Vienintelis būdas, kuriuo mažylis sugeba išreikšti savo pojūčius, yra verkimas, tačiau nepamirškite, kad jūs galite bendrauti su juo ir žodžiais (mamos balsą jis puikiausiai atpažįsta), ir prisilietimais.

Jau kelių savaičių mažylis moka parodyti pasitenkinimą kai yra paimamas ant rankų, glostomas, sūpuojamas, kartais galite išgirsti net kažką panašaus į palaimingą atsidūsėjimą „ak“.

Mamos rūpestėliai: Pogimdyminis liūdesys – dar ne depresija

Kas nutiko? Dabar, kai turėtumėte būti laimingiausia pasaulyje, vis dažniau apima nuovargis, liūdesys. Daugiau nei pusė mamų savo kailiu patiria, ką reiškia pogimdyminis liūdesys.

Pirmosiomis savaitėmis po gimdymo jus užgriūva daug naujovių: nuolat pertraukiamas miegas, po gimdymo dar tik pradedantis atsigauti kūnas, nuolatinis kūdikio poreikių tenkinimas ir dar galbūt pagalbos stoka. Visa tai kelia stresą. Be to, dar prisideda milžiniškos hormonų svyravimo bangos, užplūstančios organizmą po gimdymo – jos taip pat neišvengiamai turi įtakos jūsų psichinei ir emocinei būklei. Tikėtina, kad nuotaikos svyravimus jausite aštriau, jei iki nėštumo jausdavote stipresnius premenstruacinio sindromo negalavimus.

Toks liūdesys – dar ne pogimdyminė depresija, nors gali būti ir pirmuoju jos signalu. Kas padės išsivaduoti iš jo gniaužtų?

  • Žinojimas, kad tokie jausmai – normalu. Pasikalbėkite su artimais žmonėmis, kuriais pasitikite: savo partneriu, tėvais, draugėmis. Svarbiausia – suvokti, jog ką tik tapus mama džiaugsmas nėra privalomas, galite sau leisti ir paliūdėti. Be to, jūs ne vieniša – vis dar turite su kuo pasikalbėti. Tai išties veiksminga.
  • Skirkite laiko sau. Gali būti, kad kol kas tikrai nenorėsite palikti kūdikio nė valandėlei, taigi net paprastas kavos pagurkšnojimas kavinėje su drauge gali tapti tikru iššūkiu: nuolat norėsite skambinti namo ir klausinėti, kaip laikosi kūdikis. Jei jaučiate, kad išėjimas iš namų jums bus kupinas streso – pamėginkite atsipalaiduoti vonioje: paprašykite, kad artimieji pasirūpintų kūdikiu kol jūs pasilepinsite dušu ir keletu grožio procedūrų ar tiesiog ramiai paskaitysite knygą. Tokios valandėlės sau šiuo metu – ne prabanga, o būtinybė. Tiesa, jei norite išeiti pasivaikščioti ar apsipirkti ir jaučiate, kad namai be jūsų nesugrius – būtinai taip ir padarykite.
  • Pamirškite darbo rūpesčius. Jei esate iki paskutinės nėštumo dienos dirbusi darboholikė, stabtelėkite – kaip ten bebūtų, dabar jūs išėjote motinystės atostogų. O atostogos – vadinasi, jokių telefoninių pokalbių darbo reikalais, jokio darbinio elektroninio pašto tikrinimo. Apsibrėžkite laiką, kiek ilgai išties negalvosite apie darbą.
  • Jei keletą savaičių jūsų liūdesys nepraeina ar netgi stiprėja – pasitarkite su savo gydytoju, kaip galėtumėte sušvelninti nepatogumus. 

 

Gera idėja

Dauguma kūdikių baigiantis dienai tampa neramūs, irzlūs. O dauguma mamų klysta galvodamos, kad jie nori valgyti, jiems ką nors skauda ar mažyliui nuobodu ir jį reikia kaip nors palinksminti. Iš tikrųjų jūsų kūdikis gali būti tiesiog pavargęs nuo per dieną patirtų įspūdžių bei emocijų. Todėl vakarais susikurkite ramybės valandėlę: išjunkite telefoną (ar pritildykite skambučio garsą), televizorių, muzikos grotuvą. Savo kūdikį nebe stimuliuokite, o paraminkite: švelniai pasūpuokite, paglostykite, ką nors ramiai paniūniuokite tarsi migdytumėte. Nesvarbu, kad galbūt jis dabar visai nenori miego – jei jis pervargęs, rami vakaro valandėlė su mama jam tikrai patiks ir padės susigrąžinti emocinę pusiausvyrą.

 

Kiekvienas kūdikis vystosi individualiai. Šis kalendorius – tik apibendrinta apžvalga. Jei jums kelia nerimą, kad kūdikio raida neatitinka jo amžiui būdingų normų – pasikonsultuokite su kūdikio sveikatą prižiūrinčiu gydytoju.

 

 

Pasidalinkite savo patirtimi Mama.lt forume
Taip pat skaitykite
Pirmieji kūdikio metai labai svarbūs visam jo tolesniam gyvenimui. Į pirmuosius 12 mėnesių sutelpa visa informacija apie fizinį, praktinį,...

Kai kada mažylis vėluoja ateiti į šį pasaulį. Nieko baisaus, jeigu tai tik užsitęsęs nėštumas, daug blogiau – jei...

 
2018-05-10 16:12:20
1
2017-02-01 19:37:14
bsL2Ig <a href="http://rvwmxsvzbwbf.com/">rvwmxsvzbwbf</a>, [url=http://pdjgdkzgmwoz.com/]pdjgdkzgmwoz[/url], [link=http://qkbzrcxwbcfm.com/]qkbzrcxwbcfm[/link], http://vdivtqherhuq.com/
2017-02-01 19:15:35
W0qceY <a href="http://cigkuiatlabm.com/">cigkuiatlabm</a>, [url=http://kfhflyauejed.com/]kfhflyauejed[/url], [link=http://wpnulfpcdkgy.com/]wpnulfpcdkgy[/link], http://hkkfwtjqknwp.com/
 
 
 

 
 
 
 
 
Sveikata
 

Šiandien gimtadienius švenčia (167)
Edvardas