Kūdikis auga. Palengva, mažais žingsneliais nusistovi apytikris jo dienos ritmas (dar labai neaiškus, bet dažniausiai ilgesnes miego fazes jau galima išskirti, galbūt pastebėjote ir laiką, kada jis būna aktyviausias). Jis jau įgudo žįsti ir... nori tai daryti nuolat!


Nedutis, 3 savaitės

Čiulpimas kūdikiui – tai ne tik natūralus refleksas, leidžiantis pasisotinti. Čiulpdamas jis ir pavalgo, ir nusiramina, susikoncentruoja. Vieniems kūdikiams čiulpti norisi daugiau ir dažniau, nei kitiems. Jei jūsiškis kaip tik ėmė reikšti tokį poreikį (net ir būdamas sotus godžiai čiumpa ir čiulpia jūsų arba savo pirštą) – dabar pats metas būtų pasiūlyti jam čiulptuką. Nors iš pradžių jį pripažįsta ne visi kūdikiai, po keleto bandymų šis kūdikiškas aksesuaras gali ir prigyti bei tapti puikiu jūsų pagalbininku.

Tiesa, nesiūlykite kūdikiui čiulptuko tada, kai įtariate, kad jis alkanas – kol kas dar maitinimo režimas nenusistovėjęs, jūsų krūtyse pienas gaminasi priklausomai nuo to, kaip dažnai žinda mažylis, tad jei maitinimo laiką vis dažniau atitolinsite paduodama čiulptuką, gali būti, kad ims mažėti pieno.

Taip pat nerekomenduojama palikti čiulptuką kūdikio burnoje kai jis miega. Tebus čiulptukas tik nusiraminimui ir užmigdymui, bet ne miegojimui.

Mamos rūpestėliai: Labas, nepažįstamasis, aš – tavo mama

Ar jau suspėjote apsiprasti su mintimi, kad tapote mama? Ar jau pajutote, kad šiam mažam žmogučiui esate pati svarbiausia visame pasaulyje? Nesistebėkite, kad tokie klausimai užduodami kaip tik dabar. Nors džiaugsmo ašaros pirmą kartą išvydus savo kūdikį ir buvo pačios tikriausios, daugelis mamų prisipažįsta, kad tas tikrasis motinystės jausmas, ne laikina euforija, o stabili ir nuolatinė motinystės būsena, ryšys su kūdikiu, pajaučiami ne pirmosiomis dienomis po gimdymo, o šiek tiek vėliau.

Nėštumas, gimdymas, atsigavimas po jo, ypač jei būta komplikacijų, nualina ir fiziškai, ir morališkai. Todėl susigaudyti savo jausmuose iš karto ne taip jau paprasta. Jei mama tapote pirmą kartą ir nesate iki šiol daug bendravusi su kūdikiais, net ir mažylio priežiūra bei kasdienė rutina iš pradžių gali pasirodyti ne įprastais mamos darbais, o tikrų tikriausiu egzaminu. Ar viską darote teisingai? Ar tikrai žinote, ko gali prireikti šiam mažam žmogučiui? Ar esate pasirengusi visiems galimiems netikėtumams? Tik įveikusi nerimą, baimę ir abejones, tik supratusi, kad net ir klysdama savo kūdikiui esate pati geriausia, pagaliau suvoksite: stiprus motinystės ryšys judu tikrai sieja.

Bet jei kol kas vis dar jo nejaučiate – nekaltinkite savęs, jog žiūrite į savo kūdikį ir jums atrodo, kad jo visiškai nepažįstate. Duokite pakankamai laiko ir sau, ir jam – ir judu būtinai susipažinsite.

Tačiau jei vis dar jaučiate, kad neigiamų emocijų jumyse kur kas daugiau, nei teigiamų, jei kamuoja liūdesys, nusivylimas, jausmas, jog esate niekam tikusi mama – tai gali būti rimti signalai, kad jums prasideda pogimdyminė depresiją, ypač jei tas emocijas lydi nemiga, apetito pokyčiai bei noras pakenkti sau ar kūdikiui. Manoma, sunkesne ar lengvesne depresijos forma perserga apie 10 procentų mamų. Pogimdyminę depresiją lemia organizme vykstantys hormonų pokyčiai. Nelaukite, kol tai praeis savaime – kuo skubiau kreipkitės į gydytoją.

Gera idėja!

Jūsų kūdikis jau smalsiai stebi, kas vyksta aplink jį? Nepamirškite kasdien parodyti jam pasaulio ir kitu kampu – mažyliui būdraujant apverskite jį, kad pagulėtų ant pilvuko. Tokia „treniruote“ lavina jo nugaros ir kaklo raumenukus, skatina kelti galytę, ją sukioti, o ateity tai bus puiki pradinė padėtis mokantis savarankiškai atsisėsti ir ropoti.

Tikėtina, kad baigiantis šiai savaitei jūsų kūdikis gebės šiek tiek kilstelėti galvytę, ją pasukti į vieną ar kitą pusę. Paguldžiusi kūdikį ant pilvuko pati įsitaisykite taip, kad jūsų veidas atsidurtų prieš jo akis – taip pati priartėdama, atitoldama, kilstelėdama ir nuleisdama galvą skatinsite jį kilnoti ir sukioti galvytę. Pamenate? Juk jūsų veidas – kol kas pats įdomiausias kūdikio žaisliukas!

Kad vaikučiui būtų patogiau ir rankos nepavargtų remtis, po jo krūtine galite pakišti nedidelę pagalvėlę ar susuktą rankšluostį.

 

Kiekvienas kūdikis vystosi individualiai. Šis kalendorius – tik apibendrinta apžvalga. Jei jums kelia nerimą, kad kūdikio raida neatitinka jo amžiui būdingų normų – pasikonsultuokite su kūdikio sveikatą prižiūrinčiu gydytoju.

Pasidalinkite savo patirtimi Mama.lt forume

 

 




Taip pat skaitykite
Pirmieji kūdikio metai labai svarbūs visam jo tolesniam gyvenimui. Į pirmuosius 12 mėnesių sutelpa visa informacija apie fizinį, praktinį,...

Kai kada mažylis vėluoja ateiti į šį pasaulį. Nieko baisaus, jeigu tai tik užsitęsęs nėštumas, daug blogiau – jei...

 
2018-05-11 05:03:19
1
2018-05-11 05:03:19
1
2018-05-11 05:03:16
1
 
 
 

 
 
 
 
 
Sveikata
 

Šiandien gimtadienius švenčia (209)
KAMILE