Vaikai > Vystymasis > Metas atsisveikinti su...
 

Metas atsisveikinti su čiulptuku


2008 07 10 | Autorius: Administrator
 

Čiulpimas – natūralus refleksas. Jo dėka vaikas ne tik pasisotina, bet ir nusiramina, čiulpimas nuslopina jo neigiamas emocijas, įtampą ir sumažina dirglumą. Todėl natūralu, kad dažnai (nors ir ne visiems kūdikiams) čiulptukas tampa pačiu geriausiu draugu, o jo atėmimas netinkamu laiku, pasak specialistų, gali sukelti psichologinę traumą. Nepatenkinus čiulpimo poreikio vaikams gali prasidėti tikas (nevalingi pasikartojantys judesiai), atsirasti tokių nevalingų veiksmų, kaip nosies krapštymas, plaukų pešiojimas, nagų graužimas ir pan.

Kada reikėtų atpratinti mažylį nuo čiulptuko? Manoma, kad geriausia tą padaryti iki pusantrų metų, nes tokio amžiaus mažylis dar nemoka analizuoti situacijos, o jo dėmesį nesunkiai galima atitraukti kuo nors kitu.

Tačiau jeigu tuo metu su čiulptuku neatsisveikinote, daugelio specialistų nuomone, vėliausiai tarp dvejų trejų metų vaikas turėtų išmokti apsieiti be jo.

Yra du atsisveikinimo su čiulptuku būdai: vienas jų – greitas ir be jokių ritualų, o kitas – ilgesnis, reikalaujantis daugiau kantrybės ir išmonės. Kurį būdą rinktis, reikės nuspręsti jums patiems. Pavyzdžiui, Anglijoje tėvams labiau priimtinas pirmasis būdas, o štai Skandinavijos kraštuose ir Rusijoje mažieji nuo čiulptuko atpratinami pamažu.

Keletas patarimų, kad atsisveikinimas būtų mažiau skausmingas tiek mažyliui, tiek jo tėvams:
  • Stebėkite vaiką ir jo poreikius. Atkreipkite dėmesį, kokioms situacijoms esant čiulptukas ypač reikalingas. Jei pastebėsite pasikartojančias aplinkybes, mėginkite jas pašalinti, sudominkite mažylį kita veikla arba žaiskite žaidimus, kurių metu šis kūdikiškas atributas trukdo. Galbūt pavyks pamatyti momentą, kada vaikas bus pats pasirengęs jo atsisakyti. Tik jokiu būdu nesiimkite prievartos ir neerzinkite vaiko, jei jam labai reikia čiulptuko.
  • Jeigu nusprendėte čiulptuko atsisakyti staiga, galite jį pamesti arba kur nors išvykę pamiršti. Kai kurie vaikai susitaiko su tokia netektimi, tačiau reikia pripažinti, kad ne visi. Kai kurie sugeba išsireikalauti, kad būtų nupirktas kitas.
  • Galima pabandyti sugadinti čiulptuką, pavyzdžiui, įkirpti žirklėmis. O tada pasakyti, kad jis suplyšo. Gali būti, kad kurį laiką mažylis nešiosis su savimi ir netinkamą naudoti čiulptuką, tačiau dėl to nerimauti nereikėtų – juk ir suaugusiesiems atsisakyti įpročių nelengva. Tik netepkite čiulptuko garstyčiomis ar pipirais – šie prieskoniai nusiplauna, todėl tai tebus vienkartinis efektas. 
  • Jeigu turite jaunesnį vaikutį arba toks gyvena netoliese, galite atžalai pasiūlyti savo brangenybę padovanoti mažesniam už save. Juk jis jau didelis! Arba pasiūlykite čiulptuką atiduoti Velykų kiškučiui, Kalėdų Seneliui ar gerajai fėjai ir gauti už tai nedidelę dovanėlę.
  • Jeigu staigus čiulptuko atsisakymas jums atrodo per daug drastiškas ir skausmingas, galite iš pradžių, pavyzdžiui, išėję į lauką ar į svečius, jo nenaudoti. Vėliau tą laiką ilginti. Sunkiausia atpratinti nuo čiulptuko naktį. Todėl iš pradžių jį padėkite pasiekiamoje vietoje ir pasakykite, kad mažylis galės pasiimti, kai to labai reikės. Čiulpimas prieš miegą daugeliui vaikų yra tarsi ritualas, todėl nenoro atsisveikinti su čiulptuku nelaikykite kaprizu. O miegoti galite pasiūlyti eiti kartu su mėgstamu žaisliuku. Gali būti, kad mažylis, prisirišęs prie žaisliuko, čiulptuką netgi pamirš.
  • Būkite kantrūs ir nuoseklūs. Jeigu jau nusprendėte, kad metas atsisakyti čiulptuko, tai tvirtai laikykitės savo, net jeigu mažylis jau visą savaitę dėl to zirzia. Čiulptukas turi dingti nebegrąžinamai. Tik reikėtų vengti žodžio "reikia". Geriau pasakykite, kad čiulptukas suplyšo, išsitepė, pasimetė ar yra atiduotas. Atpratinimo metu vieningai turi laikytis visa šeima. Priešingu atveju mažylis praras pasitikėjimą tuo, kuris teigs, kad čiulptuko nebėra.

Svarbu! Negalima pradėti atpratinti nuo čiulptuko, jeigu mažylis negaluoja arba jo gyvenime vyksta svarbios permainos: iki šiol jį auginę tėvai išeina dirbti, susilaukė broliuko ar sesutės. Šiais atvejais vertėtų truputį palaukti, nes vaikas ir taip patiria stresą.Renata Maslauskienė, "Mažylis"
Konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė

 
Taip pat skaitykite
Dauguma mano, kad vos gimę vaikučiai tik miega ir valgo, tačiau kiekviena mama patvirtins, tad net ir patys mažiausi domisi aplinka,...

Pirmieji savarankiški vaikučių žingsniai ypatingai džiugina tėvus, juk sunku surasti gražesnį ir labiau širdį glostantį...

Sakoma, kad vaikai - tai ne maži žmonės, o dideli pasaulio stebuklai. Paskaičius keletą įdomių faktų apie trapius mažylius tuo tikrai...

Pirmaisiais gyvenimo metais mažyliai keičiasi labai greitai ir išmoksta daugybės naujų dalykų - jie pradeda šypsotis, pakelia ir...

Rašyti komentarą

 
violeta
2014-05-24 23:10:56
Sveiku maniskei 1,4men.visa diena bunam be ciulptuko o kai migditi reikia tai prasideda isterija uzmiega ismeta veliau vel esko kokia 1 h naktes vel uzmiega ir veliau nereikia jos . Kaip atpratinti kad ir nakyi nereiketu jos
agne
2014-04-13 13:47:12
man yra lb sunku atpratint vyresneli nuo ciulptuko,kai jam buvo 2metukai jis jau buvo beveik atprates bet atsirado antras vaikelis jis pamate jog jis su ciulptuku ir pradejo dar labiau reikalaut jo. o dabar vyresneliui 2,8m. ir jis visdar su ciulptuku. jei kas turi geru patarymu mielai lauksiu laisku elekroniniu pastu ([email protected])aciu
rasa
2009-08-03 21:42:42
maniske mergina atsisweikino su tiute kokiu 18men. na, isoradziu mokem, kad tik atsikelus tiute palikt lovytej, tada po kurio laiko bandydawom paslept. bet vistiek prisimindavo, tai keles naktis miegojom kitam kambary, tada iswaziavom i swecius tai ir pamirso, o soskytes visas suslepem. ir jau sekmingai gyvenam be jos
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (162)
Rasytė