Nėštumas > Gimdymas > Artėjančio gimdymo pranašai
 

Artėjančio gimdymo pranašai


2009 01 05 | Autorius: J. Kristanaitytė, Mažylis
 

Artėjančio gimdymo pranašai

Kad mažylis jau beldžiasi į šį pasaulį, mamytė gali sužinoti iš kai kurių neįprastų pojūčių. Kaip atpažinti artėjančio gimdymo pranašus?

Paskutiniai nėštumo mėnesiai moteriai dažniausiai būna be galo ilgi. Ką jau kalbėti apie paskutiniąsias – ilgas kaip šimtmečiai – dienas. Taigi, artėjant mamytės pasimatymui su vaikeliu, nėščiosios nekantriai ir su baime laukia gimdymo ir atidžiai "klausosi" savo organizmo. Gal jis jau duos kokį ženklą apie artėjantį įvykį? O tų ženklų tikrai būna, tik reikia juos mokėti tinkamai "perskaityti".

Ar tiksli gimdymo data

Nėštumo finišo tiesiojoje neretai moteris vėl pagalvoja apie gimdymo datą, nes paklaidų gyvenime būna nemažai. Gydytojai paprastai nėščiosioms dar pradžioje pasako, kada jos preliminariai gimdys. Nors nėštumo trukmė kiekvienai moteriai trunka skirtingai, bet vidutinė jo trukmė – 280 dienų, arba 40 savaičių. Tačiau kūdikio galima susilaukti ir 38-ąją ir 42-ąją savaitę – tai yra normalu. Yra keletas būdų, kaip apskaičiuoti gimdymo datą.

  • Dažniausiai ji apskaičiuojama pagal menstruacijų kalendorių. Būtina tiksliai žinoti pirmosios paskutinių menstruacijų dienos datą ir prie jos pridėti 280 dienų. Dar paprasčiau – prie šios datos pridėti septynias dienas ir atimti tris mėnesius. Tačiau toks metodas netikslus, jeigu moters menstruacijų ciklas nereguliarus arba ji neprisimena paskutinės mėnesinių dienos.
  • Tikslesnę gimdymo datą padeda nustatyti ultragarso tyrimas. Geriausia tirti iki 12-tos nėštumo savaitės, nes vėliau paklaida didėja, mat vaisiaus dydis, pagal kurį gydytojas ir nustato gimdymo datą, jam augant darosi individualus.
  • Pirmieji vaisiaus judesiai taip pat padeda nustatyti preliminarią gimdymo datą. Pirmojo nėštumo metu judesius nėščioji pajunta 20-tą, o antrojo – 18-tą nėštumo savaitę. Tačiau šis vertinimas yra subjektyvus, nes moteris judesius atpažįsta ne iš karto. Kartais jie primena pilvo burbuliavimą.

Kaip atpažinti artėjantį gimdymą

Nors ir kaip kartais būsimos mamytės prisibijo gimdymo, bet visada jo laukia, nes nori kuo greičiau išvysti savo vaikelį. Kita vertus, ir pilvuką nešioti darosi vis sunkiau. Likus 1–2 savaitėms iki gimdymo jau galima pastebėti pirmuosius artėjančio gimdymo "pranašus":

Nusileidžia žemyn pilvas, nes vaisiaus galvytė įsistato į mažąjį dubenį. Tuomet moterims savijauta pagerėja, nes gimda nebespaudžia diafragmos ir skrandžio. Pasidaro lengviau kvėpuoti, nebevargina rėmuo, pakinta apetitas.

Padažnėja "tualeto reikalai". Įsistačius vaisiaus galvutei, gimda pradeda labiau spausti šlapimo pūslę, todėl ją ir ištuštinti reikia vis dažniau. O gimdymo hormonai veikia moters žarnyną, todėl kai kurioms mamos "susuka vidurius" kaip prieš egzaminą.

Krenta kūno masė. Prieš gimdymą vykstantys hormoniniai pokyčiai moters organizme paveikia ir kūno svorį. Kai kurios moterys nėštumo pabaigoje netenka 1–2 kg svorio, nes praranda apetitą ir skysčių.

Pradeda "treniruotis" gimda. Nėštumo pabaigoje prasideda nereguliarūs gimdos susitraukimai, gimdos apačioje jaučiamas silpnas skausmas, kuris primena mėnesinių skausmą. Tai vadinamieji parengiamieji nėščiųjų sąrėmiai. Jei tokie gimdos susitraukimai nesiliauja vieną ar dvi dienas, būtina kreiptis į gydytoją.

Pasirodo gleivių "kamštis". Likus kelioms dienoms iki gimdymo ar gimdymo dieną iš lytinių organų pasirodo šviesiai rožinės spalvos, kartais su trupučiu kraujo, gleivės. Jos pasišalina tuomet, kai suminkštėjęs ir sutrumpėjęs gimdos kaklelis pradeda atsidaryti.

Susilpnėja vaisiaus judesiai. Mažyliui darosi ankšta mamos pilve, todėl jis mažiau juda, jo judesiai panašesni į supimąsi.

Iš krūtų bėga priešpienis. Jis dažniausiai pasirodo nėštumo pabaigoje.

Jei prasidėjo sąrėmiai...

Dažnai prasidėjus gimdymui, būsimoji mamytė pasimeta ir kuo greičiau skuba važiuoti į ligoninę. Ir tai teisinga, jeigu ji gimdo ne pirmąjį vaikelį. Tuo tarpu laukiant pirmagimio labai skubėti nereikėtų. Ji dar kelias valandas gali pabūti namuose.

Sąrėmius taip pat reikia išmokti iškęsti. Pirmiausia reiktų taisyklingai (giliai ir lėtai) kvėpuoti. To būsimuosius tėvelius moko parengiamuosiuose kursuose. Taisyklingai kvėpuoti būtina dėl to, kad mažylis gautų pakankamą kiekį deguonies, o mamos kūnas atsipalaiduotų ir nekliudytų gimdymo procesui. Artėjant sąrėmiui, kvėpuoti reiktų lengvai, greitai ir ritmiškai. Lengviau tverti skausmą padės kiekvienos mamytės asmeniškai pasirinkta padėtis, kurioje jai patogiausia. Silpnesni sąrėmiai būna tuomet, kai moteris stovi įsirėmusi į sieną, kėdės atlošą ar vaikšto po kambarį, apsikabinusi vyrą. Taip pat būtina atminti, kad reikia taupyti jėgas, nes jų dar prireiks sėkmingai pagimdyti vaikeliui.

Kol sąrėmiai nedideli ir tarpai ilgesni, moteris dar gali pasiruošti vykti į ligoninę ar atlikti kitus smulkius darbelius.

Kada važiuoti į ligoninę

Tikrieji sąrėmiai. Į ligoninę reiktų vykti tuomet, kai prasideda tikrieji sąrėmiai, kurie kartojasi kas 5–7 minutes. Apie juos būsimoji mamytė gali sužinoti pajutusi sunkumą, nedidelį skausmą ties juosmeniu, pilvo apačioje, o gimda ne tik susitraukinėja, bet ir sukietėja. Pirmieji sąrėmiai būna nereguliarūs, kas pusvalandį ir trunka neilgai (apie 5–10 s), o tikrieji sąrėmiai "suima" kas 15–20 min. ir tęsiasi 30–60 s. Jeigu mamytė laukiasi pirmagimio ir gimdymo namai nėra toli, ji į juos turėtų vykti, kai sąrėmiai kartojasi kas 5–7 min. Gimdant ne pirmą kartą, į ligoninę reiktų važiuoti prasidėjus reguliariems sąrėmiams: gimdant pakartotinai, visi procesai vyksta daug greičiau ir, pavėlavusi išvažiuoti, galite nespėti ir pagimdyti pakeliui.

Vandenų nutekėjimas. Jeigu nėščioji iki sąrėmių pajuto šiltą srovę ant kojų, t.y. jai nutekėjo vaisiaus vandenys, reikia važiuoti į gimdymo namus. Kuo ilgiau tęsis bevandenis laikotarpis, tuo didesnis infekcijos pavojus, be to, gali iškristi virkštelė ar vaisiaus galūnės, atšokti placenta. Ar ištiks komplikacijos, priklauso nuo nėštumo laiko, nutekėjusių vandenų kiekio ir bevandenio laikotarpio trukmės. Kai vandenys nuteka jau esant išnešiotam nėštumui, gimdymo veikla 24 valandų laikotarpiu prasideda net 80–90 proc. gimdyvių, o esant neišnešiotam – 50 proc. gimdyvių.

Pavojingi ženklai

Nors visos moterys trokšta, kad gimdymas vyktų sklandžiai, ir dažniausiai taip ir įvyksta, reiktų žinoti ir apie požymius, kuriems pasirodžius būtina susirūpinti ir kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Kvieskite greitąją pagalbą ar skubėkite į gimdymo namus, jeigu:

  • prasideda kraujavimas;
  • nutekėjo vaisiaus vandenys su kraujingomis priemaišomis;
  • skausmas labai stiprus, o gimda tarp sąrėmių neatsipalaiduoja;
  • vaisiaus judesiai pasidarė labai silpni arba visai nejaučiami;
  • gimdyvei pradėjo skaudėti galvą, sutriko regėjimas, pakilo kraujospūdis.

Bet kuriuo atveju – jeigu atsiranda įvairių nemalonių pojūčių, geriau apsidrausti ir anksčiau nuvažiuoti į gimdymo namus, negu laukti namuose, tikintis, kad situacija pagerės. Mamytei neverta rizikuoti nei savo, nei kūdikio sveikata.

 
 
 

 


 


 
Taip pat skaitykite
Dažnai kalbame apie gimdymą ir tapimą mama, kuomet moterį užplūsta beribė emocijų jūra, tačiau daug rečiau susimąstome apie vyro...

Tikriausiai kiekvienai teko išklausyti vyrų abejones dėl „tikrųjų“ gimdymo skausmų bei teiginius, kad moterys...

Jei laukiatės pirmojo vaikelio, natūralu, kad gimdymas jums kelia nerimą ir baugina. Tačiau bijoti nėra ko. Baimės greičiausiai...

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sudaryta darbo grupė dėl gimdymų ne gydymo įstaigose, t.y. namuose, reglamentavimo baigė...

Rašyti komentarą

 
Andersson
2019-01-28 11:53:23
Geras vakaras, man pavyko gauti 30 000 eurų kreditą iš labai sąžiningos ir krikščioniškos kredito įstaigos. Sąlygos yra geros ir grąžinimo būdas. Tai tikrai rimta, palūkanų norma yra 3%. Jei taip pat turite kreditą, susisiekite su juo čia - jos el. Pašto adresas [email protected] Dėkojame už supratimą.
Andersson
2019-01-28 11:52:52
Geras vakaras, man pavyko gauti 30 000 eurų kreditą iš labai sąžiningos ir krikščioniškos kredito įstaigos. Sąlygos yra geros ir grąžinimo būdas. Tai tikrai rimta, palūkanų norma yra 3%. Jei taip pat turite kreditą, susisiekite su juo čia - jos el. Pašto adresas [email protected] Dėkojame už supratimą.
Aga
2012-01-19 17:51:29
pries 4 metus gimdziau kauno kriskcn.gimdymo namuose..deja be cezario neaisiejom..bet patiko aplinka...dabar gimdysiu ispanijoj..gerai ,kad turim privatu draudima..kitu atveju labai bijociau..cia retai daro cezari..duoda pasikankinti...na ziuresim..
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (157)
Rusne