Vaikai > Vaiko psichologija > Bailiomis akytėmis į...
 

Bailiomis akytėmis į pasaulį...


2009 01 19 | Autorius: Edukologė A. Landsbergienė, 'Mažylis'
 

Bailiomis akytėmis į pasaulį...

Visi pažįstame vaikų, kurie slepiasi tėvams už nugaros. Nors dauguma jų vėliau perdėtą drovumą išauga, kai kuriuos jis lydi visą gyvenimą. Vėliau tokie žmonės praleidžia vieną galimybę po kitos, nes... nedrįsta prabilti, nedrįsta veikti.

Kiekvienas vaikas nedrąsus savaip ir dėl savų priežasčių. Tik supratę, kodėl jūsų vaikas nedrąsus, galėsite jam padėti. Į ką atkreipti dėmesį? Ar jūsų vaikas užsisklendžia, kai aplink daug žmonių? Susitikęs naują žmogų? Esant nepažįstamai situacijai? Žaidžia tik vienas? Nedrįsta pakelti rankos darželio pamokėlėse? O gal jis visada nedrąsus?

Įdomu, kad net 50 proc. žmonių prisipažįsta esantys nedrąsūs ir norėtų tai pakeisti. Taigi galima būtų teigti, kad 50 proc. vaikų turi vieną iš tėvų, kuris yra nedrąsus! Nenuostabu, kad šalia jų tiesiog nėra reikiamo pavyzdžio... Ką daryti? "Gydymą" pradėkite nuo savęs. Vaikai mokosi stebėdami. Daugiausiai jie stebi tėvus – vadinasi, jus! Stebėdamas, kaip jūs užkalbinate nepažįstamuosius ir nugalite savo baimes, vaikas taip pat išmoks su tuo susidoroti.  

1. Būkite tas, kuris pirmas pasisveikina, pradeda pokalbį. Nevenkite šypsotis, sakyti komplimentų. Pastebėkite tai, kuo jums patinka kiti žmonės. Nesigėdykite pirmą kartą sutiktai poniai pasakyti, kad žavitės jos skraiste, arba aplankytai draugei, kad vakarienė buvo nuostabi! Padėkite, jei matote, kad žmogui reikia pagalbos: atidarykite duris, pakelkite nukritusį daiktą. Na ir, žinoma, nepereikite į kitą gatvės pusę pamatęs žmogų, kurio nenorite sutikti...

2. Nebijokite rizikuoti ir mokytis iš klaidų. Pasakykite vaikui, kaip jautėtės: "Maniau, kad bus daug sunkiau; nelabai patiko, bet džiaugiuosi, kad padariau; nelabai pasisekė, tačiau kitą kartą žinosiu, ką daryti" ir t.t. 

3. Laikykitės trijų auksinių "ne" taisyklių: negėdinkite vaiko viešai, nekritikuokite kitiems girdint ir nemenkinkite jo, jei jis suklydo.

Ne visi gimsta mokėdami...

Socialinė vaiko raida prasideda nuo pat jo gimimo. Kuo anksčiau pradėsite ją skatinti, tuo geriau. Vaikai, kurių tėvai nemokė ir neskatino bendrauti su kitais, yra baikštesni nei tie, kurių tėvai darė viską, kad išmokytų bendrauti.

Stenkitės, kad net ir nelankantys lopšelio ar darželio vaikai susitiktų ir žaistų su bendraamžiais. Vyresnius vaikus veskite į būrelius, kuriuose jie sutiktų ir įgytų naujų draugų.

Mokykite vaikus suprasti kūno kalbą: jei vaikas sėdi vienas, jam tikriausiai nedrąsu; jei susiraukęs – tikriausiai jo nuotaika prasta ir pan.

Nepraleiskite progos priminti, kas yra draugas ir draugystė.

Kalbėkite apie etiketą: kaip pasisveikinti, atsisveikinti, elgtis prie stalo ir pan. Tegul visa tai tampa įpročiu, kuris neleis vaikui pasijusti nepatogiai, kai iš jo bus jau tikimasi tinkamo elgesio esant vienai ar kitai situacijai.

! Sunku tik pradėti. Pavyzdžiui, vieną savaitę užsibrėžkite, kad visiems pažįstamiems nusišypsosite ir mandagiai pasisveikinsite... Tai bus pati puikiausia pradžia!

Skatinkite kūrybingumą


 
Taip pat skaitykite
Kuklumas žmogų, žinoma, puošia, tačiau perdėtas drovumas, nepasitikėjimas savimi ir net užsisklendimas dažnai trukdo. Droviems...

Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (157)
Evute