Nėštumas > Po gimdymo > Maitinimas krūtimi...
 

Maitinimas krūtimi nėštumo metu


2016 04 24 | Šaltinis: Mother.ru, Jupiterimages nuotr.
 

 

Mama vis dar žindo savo kūdikį ir staiga sužino, kad laukiasi. Ką daryti? Paprastai pirmoji į galvą šovusi mintis – kuo skubiau nujunkyti pirmąjį vaiką. Kartais tai – išties geras sprendimas, bet daugumoje atvejų niekur skubėti nereikia.
 
Pirmoji situacija: amžiaus skirtumas tarp vaikų nedidelis
 
Kai gims antrasis kūdikis, pirmajam bus vos metai su trupučiu. Tokioje situacijoje optimalus sprendimas – žindyti abu skirtingo amžiaus vaikus. Kai kada tai vadinama maitinimu tandemu. Jei vaikų amžiaus skirtumas labai nedidelis, toks maitinimas mamos organizmui bus kažkas panašaus į dvynukų maitinimą.
 
Tačiau kad maitinimas nepakenktų nėštumui, svarbu tinkamai pasirūpinti savimi.
 
  • Mityba
 
Visų pirma mamai būtina visavertė mityba: įvairus maistas, pakankamas jo kiekis, veikiausiai prireiks ir geriamų vitaminų bei mineralų papildų. Jei mityba nebus ideali, mamos organizmas maistingiausias medžiagas vis tiek paskirstys besivystančiam vaisiui ir pieno gamybai, tad pačios mamos sveikatai naudos teliks vos trupinėliai.
 
  • Poilsis
 
Taip pat itin svarbu suteikti mamai galimybę pailsėti. Kuo dažniau sulauksite pagalbos iš namiškių – tuo geriau bus abiem mažyliams.
 
  • Taisyklingas žindymas
 
Nėštumo metu speneliai neretai tampa jautrūs, tad maitinant kūdikį kai kurios mamos neišvengia nemalonių, skausmingų dilgčiojimų. Tokiu atveju labai svarbu stebėti, kad kūdikis apžiotų spenelį taisyklingai. Paprastai ilgesnį laiką žindančios mamos nustoja kreipę dėmesį į šią smulkmeną: vaikas žinda gerai, pieno yra, neskauda – vadinasi, viskas puiku. Mamai pastojus skausmai gali atsinaujinti, kaip maitinimo pradžioje, todėl kuo greičiau reikėtų pasitikrinti, ar žindymo procesas vis dar taisyklingas: įkiškite spenelį mažyliui į burną lygiai taip pat, kaip tai darėte kol jis buvo naujagimis, kaip galima giliau, stebėkite, kad jis būtų pilnai apžiotas visą žindymo laiką, jei reikės – pataisykite, paduokite iš naujo.
 
Kartais skausmai atsiranda net ir kūdikiui taisyklingai žindant, jie gali trukti keletą dienų ar net savaičių. Gimus antrajam kūdikiui jie tikrai liausis.
 
Mamai, žindančiai pusės metų kūdikį, sunkoka įsivaizduoti, kad po 9 mėnesių ji maitins dar vieną mažylį. Jai bus lengviau, jei ji iš anksto žinos kai kuriuos pusantrų metų vaiko priežiūros ypatumus. Tokio amžiaus kūdikiai dažniausiai žindomi tik prieš miegą, o miega jie paprastai dieną tik kartą. Taigi vyresnėlį žindyti greičiausiai prireiks tik prieš naktį, galbūt naktį ir kartais dieną, kitaip tariant – keletą kartų ir po nedaug.
 
O naujagimiai – visai kas kita. Jie žinda dažniau ir ilgiau. Bus situacijų, kai prie krūtinės glausite abu vaikus. Bet vyresnėlis mamos pieno ragaus rečiau ir ne taip ilgai, kaip mažasis. Tiesa, tikriausiai turės praeiti šiek tiek laiko, kol apsiprasite su nauja situacija. Ilgainiui tai taps įprasta.
 
Naktį kažkuriuo metu abu vaikai atsidurs tėvų lovoje. Tai taip pat būtina apsvarstyti iš anksto ir, jei reikia, pasirūpinti erdvesniu miegojimo plotu. Visiems turėtų būti patogu.
 
Ar gali mama nėštumo metu nešioti vyresnėlį?
 
Pastojus antrą kartą kol pirmasis kūdikis visai mažas iškyla klausimas, ar būsima mama gali nešioti savo pirmagimį. Jei šis dar mažas – jį tenka dar gana daug nešioti, sūpuoti prieš miegą. Ką daryti, jei mama laukiasi antrojo?
 
Dažniausiai nieko daryti nereikia. Jei mama nuo gimimo nešioja savo kūdikį ant rankų, ji jau pripratusi prie palengva sunkėjančios savo naštos, taigi sėkmingai prie jos adaptuosis ir toliau, besilaukdama kito kūdikio.
 
Šiek tiek ūgtelėjusį mažylį įpratinkite patogiai įsitaisyti jums ant klubo, prilaikykite jį viena ranka. Dar patogiau tokia poza sėdėti vaikjuostėje ar slinge. Taip vaiką galima nešioti viso nėštumo metu. Vaikas – ne svarmuo. Jo svoris pasiskirsto, tad ir nešti jį lengviau, nei, pavyzdžiui, tokio paties svorio krepšį.
 
Be abejo, nėštumui augant, teks pasistengti vaiką nešioti kuo mažiau: dažniau pati atsitūpkite ar atsisėskite prie jo, laikykite ant rankų sėdėdama, pasisodinkite ant kelių.
 
Kada geriau nebežindyti?
 
Tačiau kai kada pirmojo vaiko maitinimą krūtimi reikia nutraukti. Visų pirma – tada, kai mamai pirmoje nėštumo pusėje pasireiškia toksikozė. Pasitaiko, kad tuo metu mamos pieną geriantis kūdikis taip pat ima jausti toksikozės simptomus: jį pykina, kartais – vemia. Tokia situacija gana reta, tačiau jai iškilus kūdikį būtina nujunkyti.
 
Taip pat nerekomenduojama žindyti jei nėštumas rizikingas, gresia persileidimas ar priešlaikinis gimdymas. Laimė, dažniausiai gimda iki 20-22 nėštumo savaitės nereaguoja į žindymo metu išsiskiriantį hormoną oksitociną, o vėliau daugumai moterų spenelių stimuliavimas taip pat nesukelia gimdymo iki pat 38-40 savaitės, to laiko, kai jis ir turėtų natūraliai prasidėti.
 
Antroji situacija: amžiaus skirtumas tarp vaikų – 2,5-3 metai
 
Supratote pastojusi tada, kai pirmasis vaikas jau sulaukė atjunkymo amžiaus. Tokiu atveju nieko baisaus, jei padėsite jam „suaugti“ greičiau. Jums visai nebūtina vienu metu maitinti ir naujagimio, ir trejų metų sulaukusio pyplio.
 
Šioje situacijoje visiškai natūralu vyresnėlį atjunkyti – juk mama tam turi visus 6-7 mėnesius.
 
Kaip atjunkyti?
 
  • Geriausia atjunkyti ne vėliau, nei likus 1,5-2 mėnesiams iki gimdymo, kad mažylis turėtų laiko apsiprasti su pasikeitusiu gyvenimu.
 
  • Jei jūsų vaikas užmiega žįsdamas, pirmąjį žingsnį galite žengti atpratindama jį nuo tokio migdymo: tegul žinda prieš miegą, tačiau užmigti pratinkite savarankiškai, be krūties. Ilgainiui žindymo laikas prieš miegą turėtų sutrumpėti. Po kurio laiko galbūt pavyks susitarti, kad ir prieš miegą vaikas pasilepintų kitais būdais, susikurkite naujų migdymo ritualų. Paaiškinkite vaikui, kad pienukas jau baigėsi, jo daugiau nebebus.
 
  • Šiuo metu svarbiausia leisti vaikui suvokti, kad jis jums vis dar toks pat svarbus, kaip ir anksčiau, niekas nepasikeitė, jūs jį vis dar taip pat stipriai mylite.
 
  • Jokiu būdu neakcentuokite vyresnėliui, esą pienukas baigėsi dėl to, kad jo netrukus reikės naujagimiui. O kūdikiui gimus pirmajam vaikui paaiškinkite, kodėl naujagimis žinda: jis dar visai mažas, neturi dantukų, nemoka valgyti iš lėkštutės. Priminkite vyresnėliui, kad kai jis pats buvo mažas, irgi maitinosi lygiai taip pat.
 
  • Jei pirmagimis vis dar miega su jumis vienoje lovoje, po atjunkymo kurį laiką dar neskubėkite jo iškraustyti į atskirą lovą.
 
  • Vėliau lengviau „perkraustysite“ mažylį jei kartu su vaiku įrengsite jo miegojimo kampą – drauge išrinksite lovelę ar bent jau patalynę. Leiskite vaikui pačiam papuošti savo miegojimo vietą – šalia pasikabinti savo pieštą paveikslėlį ar susidėlioti mėgstamus žaislus.
 
Jei neskubinote įvykių, viskas vyko sklandžiai, su vyresnėliu pasisekė išsaugoti artimą ryšį, naujagimio atsiradimas namuose ir jo maitinimas krūtimi vyresniam vaikui neturėtų sukelti didesnių emocinių bėdų. Jis tai suvoks kaip savaime suprantamą įvykių eigą. Beje, kol maitinsite naujagimį, galėsite ramiai skirti dėmesio ir vyresnėliui: sekti jam pasaką ar skaityti knygelę. Juk vienas kitam nė truputėlio netrukdo.

 


Gairės:  Mityba Visų,  Poilsis Taip
 
Taip pat skaitykite
Natūralu, kad susilaukusios mažylio mamaytės greitai išvargsta - kūnas dar nespėja atsigauti po gimdymo, o jau tenka stačia galva...

Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų....

Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti...

Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ surengtoje šeimų šventėje...

Rašyti komentarą

 
nomeda
2016-06-20 15:01:34
Aš tai irgi manau, kad maitinimas krūtimi yra pats geriausias dalykas vaikui, kurį gali duoti mama. Aš tai tikrai nenutraukčiau žindymo, jeigu laukčiausi antrojo. Apie kūdikio maitinimą galite pasiskaityti čia http://www.avent.limedika.lt/straipsniai/kudikiu-maitinimas/115/item
gydytojas
2012-11-12 14:54:55
sake, kad zindant spazmuoja pilvas, del to verta nutraukt maitinima, besilaukiant kudikio (intensyviau zindant spazmus tikrai pati esu ne karta pajutus). Be to, logiskai mastant, zindant atiduoti daug maistingu medziagu, o mazajam pilve ne kas ir belieka, nekalbant jau apie motina.
Krista
2011-05-08 23:06:56
As ir laukiuos ir maitinu 1m ir beveik 5 men sunu ir jokiu nepatojumu nejauciu ;)
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (165)
Ugnė