Namai > Gėlės > Žaliasis dekoras
 

Žaliasis dekoras


2009 08 05 | Autorius: Eli.lt
 

Žaliasis dekoras

Žmogus iš prigimties linkęs harmonizuoti savo aplinką. Kiekvienas nori, kad jo būstas būtų maksimaliai jaukus ir patogus. Buvo laikas, kai turėti daug kambarinių augalų buvo geros šeimininkės požymis. Buvo ir toks metas, kai kambarinės gėlės apskritai tapo kone interjero balastu, o skrupulingi minimalistai įrodinėjo, jog net ir didžiulėje erdvėje kuo puikiausiai užtenka ir vieno vienintelio augalo... pamerkto vazoje.

Na, o dabar kambariniai augalai ir vėl atgimsta bei tampa svarbiu interjero akcentu. Tačiau dabar stilinga šeimininkė privalo savo augalus priderinti prie savo interjero – taigi močiutės pelargonijos gali tapti išties nepageidaujamos.

 


Praeitis

Manoma, kad kambariniai augalai mūsų kultūroje atsirado palyginti neseniai. XVII-XVIII amžiuje jūrininkai iš tolimų kraštų į Europą atgabendavo laukinių augalų, žavėjusių savo neįprastomis formomis, lapų spalvomis ar žiedais. Prie šilto klimato pripratę užjūrio "svečiai" būtų neišgyvenę gerokai vėsesnėmis Europos sąlygomis, taigi jie įsikūrė turtingesnės visuomenės dalies namuose.

Tobulėjant transporto priemonėms gausėjo ir įvežamų augalų, o gerėjant patalpų šildymo sistemai juos išlaikyti nenuvytusius tapo vis lengviau.


 

Botanika interjerui

Renkantis kambarinį augalą svarbu apgalvoti, kaip jis prigis bendrame interjere, ar "draugaus" su kitais kambariniais augalais. Pavyzdžiui, išraiškingasis fikusas idealiai papildys "hi-tech" stiliaus interjerą, o, tarkim, gebenės, itin tinka modernui; spalvingas meksikietiškas interjeras prašyte prašosi bent keleto agavų, japoniškas minimalizmas – mažučių medelių bonsų.

Jei jūsų buto interjerui parinktos natūralios medžiagos ir spalvos, jei trokštate būti kuo arčiau gamtos – tokiuose namuose ypač gražiai atrodys gamtinio landšafto salelės, kuriose derės ir samanos, ir akmenėliai, ir gėlės ar medeliai. Žavitės kaimišku, senoviniu stiliumi? Be abejo, tokiu atveju be pelargonijų tikrai neišsiversite!


 

Interjeras botanikai

Neretai ne tik augalai derinami prie interjero, bet ir interjeras – prie augalų. Juk ne paslaptis, kad skirtingiems augalams reikia skirtingų sąlygų, tad kartais tenka ir pritaikyti interjerą prie jų kaprizų.

Pavyzdžiui, kaktusai, dykumos vaikai, mėgsta saulės šviesą, tačiau žiemoti pripratę šaltai – tad ar nevertėtų jiems skirti nišos įstiklintoje verandoje ar terasoje?

O štai įvairiems tropiniams augalams prireiks didesnės drėgmės, vadinasi, jei tokių turite daug – galima pagalvoti ir apie dekoratyvinį fontanėlį ar akvariumą šalimais.

Jei jūsų augalai mėgsta šviesą – verta jiems sukurti specialų, jūsų interjerą papildantį, apšvietimą. Taip augalas taps pagrindiniu jūsų dekoro akcentu.

Pastaruoju metu sparčiai plinta naujas madingas būdas auginti egzotinius augalus – sukurti savo namuose florariumą, savotišką miniatiūrinį naminį šiltnamį. Už stiklinių florariumo sienelių ypatingame mikroklimate kuo puikiausiai jaučiasi įvairiausi tropinių miškų augalai – net ir patys įnoringiausieji.

Be to, florariumas – tai puiki vieta pasireikšti jūsų išmonei ir fantazijai kuriant meniškas kompozicijas. Sutikite, toks daikčiukas – išties nepakartojama jūsų namų puošmena ir... hobis.

Dar vienas naujas mados vėjas – "žaliosios sienelės". Tai ne paprasčiausias vijoklinių gėlių pakabinimas prie sienos: sukuriamas įspūdis, tarsi augalas auga iš sienos. Žinoma, prieš tai sieną specialistai pritaiko specialiai tokiam interjero sprendimui.


 

Draugaukite su gėlėmis

Besirūpindami aplinkos harmonija nepamirškite pasirūpinti ir vidine harmonija. Seniai pastebėta, kad naminės gėlės gali ir draugauti ir... konfliktuoti su savo šeimininkais. Lemiamas faktorius renkantis augalą – simpatija, atsirandanti tarp jūsų ir būsimosios jūsų kambario puošmenos. Jei pajusite, kad simpatija abipusė – vadinasi, gėlei pas jus bus gerai. Tačiau turėtumėte nepamiršti, kad gabenamas augalas patiria stresą (nieko nuostabaus, juk augalai – irgi gyvosios gamtos dalis), vadinasi, jis gali šiek tiek "pasirgti", kol nesiadaptuos naujoje vietoje: gal numes vieną kitą lapelį, gal nukris žiedai, o gal spalva kiek pabluks.

Beje, atskira santykių sritis – tai kambariniai augalai ir buitinė technika bei elektronikos prietaisai. Pavyzdžiui, populiarus faktas, esą kaktusai sugeria kompiuterio skleidžiamą spinduliavimą – viso labo mitas. Moksliniais tyrimais jau įrodyta, kad augalai ne itin gerai jaučiasi stovėdami buitinės technikos ar elektroninių prietaisų kaimynystėje. Taigi jei jūsų kambarinė gėlė stovi kur nors greta televizoriaus ar muzikinio centro ir visai nenorite jos perstatyti – bent jau pasirūpinkite, palepinkite ją labiau.

Šiaip ar taip, nauda, kurią jums atneša kambariniai augalai – neginčijama. Visų pirma jie – biologiniai filtrai, maksimaliai efektyviai valantys patalų orą. Ypač stipriai išreikšta ši teigiama chlorofito savybė – jam patinka užteršta aplinka, taigi pastatytas virtuvėje jis tikrai vešės.

Taip pat moksliškai įrodyta, kad lakiosios medžiagos, kurias išskiria augalai, gali sunaikinti gana daug ligas sukeliančių mikrobų, esančių aplinkos ore.

Galiausiai gaiviai žali lapai ir ryškūs žiedai, ypač žiemą, džiugins pavargusią akį ir saugos nuo stresų. O gera, pozityvi energija, kurios pasikrausite besirūpindama savo augalais, atgaivins sielą ir suteiks jums gyvybinių jėgų bei optimizmo.

 


Gairės:  Praeitis Manoma
 
Taip pat skaitykite
Gėlių spalvos akimirksniu pakelia nuotaiką, o jų trapumas žavi ir jaudina, tad daugelis savo palanges puošiame žydinčiais augalais....

Ramybė – didžiausia vertybė. Tik ramybės būsenoje galime pilnai išgyventi teigiamas emocijas, pastebėti gyvenimo grožį ir...

Bent kruopelytę žemės turintys žmonės stengiasi užsiauginti savo prieskoninių žolelių, daržovių ar uogų krūmą - juk tai ne tik...

Keliaudami po Europos miestus stengiamės apžiūrėti įspūdingą architektūrą, lankomės muziejuose ar meno galerijose, ragaujame gardžius...

Rašyti komentarą

 
Brettslill
2017-08-31 17:56:57
wh0cd234912 buy robaxin online
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (135)
Kamile