Namai > Teisė > Tėvų teisinė atsakomybė...
 

Tėvų teisinė atsakomybė (bendrosios nuostatos)


2009 08 21 | Šaltinis: ec.europa.eu
 

Tėvų teisinė atsakomybė (bendrosios nuostatos)

1. Ką iš tikrųjų reiškia teisinė sąvoka ,,tėvų atsakomybė“? Kokios yra asmens, turinčio tėvų atsakomybę, teisės ir pareigos?

Vaikų ir tėvų tarpusavio teises ir pareigas reglamentuoja Civilinio kodekso III knygos IV dalis. Civilinio kodekso 3.155 straipsnis nustato, kad vaikus iki pilnametystės ar emancipacijos prižiūri tėvai. Tėvai turi teisę ir pareigą dorai auklėti ir prižiūrėti savo vaikus, rūpintis jų sveikata ir, atsižvelgdami į jų fizinę ir protinę būklę, sudaryti palankias sąlygas visapusiškai ir harmoningai vystytis, kad vaikas būtų parengtas savarankiškam gyvenimui visuomenėje. III knygos XI skyrius nustato tėvų teises ir pareigas vaikams, o XII skyrius – tėvų ir vaikų tarpusavio turtines teises ir pareigas.

Pagal Civilinio kodekso 3.227 straipsnio 2 dalį įvaikintojai laikomi vaiko tėvais pagal įstatymą nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo, išskyrus šio kodekso 3.222 straipsnio 4 dalyje numatytą išimtį.
 

2. Kaip paprastai nustatoma, kam priklauso tėvų atsakomybė už vaiką?

Civilinio kodekso 3.156 straipsnis nustato, kad tėvo ir motinos teisės ir pareigos savo vaikams yra lygios. Tėvai turi lygias teises ir lygias pareigas savo vaikams, nesvarbu, ar vaikas gimė susituokusiems, ar nesusituokusiems tėvams, jiems santuoką nutraukus, teismui pripažinus ją negaliojančia ar tėvams gyvenant skyrium.
 

3. Ar gali būti tėvų atsakomybė paskirta kitam asmeniui, jeigu tėvai negali arba nenori vykdyti pareigų savo vaikams?

Jeigu tėvai nenori arba negali vykdyti pareigų savo vaikams, tėvų atsakomybė gali būti paskirta kitam asmeniui. Tuo tikslu Civiliniame kodekse yra įtvirtintas nepilnamečių globos ir rūpybos institutas. Pagrindines laikinos ir neterminuotos vaiko globos / rūpybos taisykles nustato 3.254 ir 3.257 straipsniai.

 

4. Jeigu tėvai nutraukia santuoką arba išsiskiria, kaip išsprendžiamas tėvų atsakomybės nustatymo ateityje klausimas?

Jeigu tėvai nutraukia santuoką, tėvų atsakomybės ateityje nustatymas priklauso nuo to, kokiu būdu santuoka buvo nutraukta.

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 7 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Seime buvo priimtas Ligos ir motinystės įstatymo pakeitimas, kuris nuo 2018 m. sausio 1 d. sudarys geresnes sąlygas slaugyti sergančius vaikus....

Lietuvos advokatūra gyventojams ketina teikti nemokamas teisines paslaugas. Tam tikslui svarstoma įsteigti Nemokamų teisinių paslaugų centrą.

Pastaruoju metu daug Lietuvos piliečių emigruoja į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis, ten įsikuria, dirba, susilaukia vaikų, kurie...

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kuria įvedama prievolė visas...

Rašyti komentarą

 
Arnas
2012-04-29 13:35:39
Rolandai - jei tevyste yra nustatyta tai visu pyrma - nueik i policija parasyk kad vaikas yra dinges - ie privales ieskot ir pasakys kur jis gyvena kur buna viska pasakys , antra kai surasi iskart mamyte vaiko paduok i teisma del moralines zalos atlyginimo spresi patc kiek prasysi pinigu uz tai :) poto i vaiku teise rasyk ie taip pat privales aplankyt mamyte ir pasiaiskint su ja :)
Jurga
2011-09-13 12:17:43
Noreciau suzinoti kokiu atveju vaiko tevui buna apribotos tevystes teises? Nesu susituokusi , nei kartu gyvename , vaiko tevas kelia ranka pries mane. Ar butu sansu apribot tevystes teises kadangi bijau kad viena diena bus pakelta ranka ir pries sunu.
Rolandas
2011-01-18 13:46:24
sveiki,noreciau paklausti kur galeciau skustis ar ieskoti pagalbos,kad galeciau pamatyti savo vaika. su drauge susilaukem sunaus dabar jam jau trys metukai,mes issiskyrem drauge ji visiskai slepia nuo manes,neduoda ne pamatyt,nezinau net kur gyvena. vaikas turi mano pavarde tevyste pripazinta. girdejau kad kazkur Vilniuje yra tokios instancijos kurios gali padet. kazkas panasaus kaip tevo-vaiko namai ar teises. prasau parasykit man kur galeciau skustis. aciu labai.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (295)
Deividas