Vaikai > Vystymasis > Astrologinis vaiko...
 

Astrologinis vaiko vystymosi kalendorius


2009 08 31 | Autorius: Elena Melnikova, Astrolady.ru, Jupiterimages nuotr.
 

Astrologinis vaiko vystymosi kalendorius

Pirmieji kūdikio metai labai svarbūs visam jo tolesniam gyvenimui. Į pirmuosius 12 mėnesių glaustai sutelpa visa informacija apie fizinį, praktinį, intelektualinį ir emocinį žmogaus gyvenimą. Saulė per metus apeina visus 12 Zodiako ženklų nuo Avino iki Žuvų. Taip pat ir jūsų vaikas savo 12 mėnesių pragyvena tam tikra Kosmoso nulemta tvarka.

 

Šis astrologinis kalendorius padės tėvams atkreipti dėmesį į atitinkamus vaiko vystymosi mėnesius ir jo elgesį, raidą, tam tikrų gebėjimų įtvirtinimą, leis apsaugoti kūdikį nuo jo amžiui būdingų sunkumų.

 

I mėnuo: Avinas

 

Valdanti planeta: Marsas

 

Esminis teiginys – Aš esu!


Svarbiausia kūno dalis – galva

 

Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Ciklo pradžia. Žmogus randasi šiame pasaulyje. Impulsyvumas, energingumas, kova.

 

Fizinio vystymosi pradžios mėnuo. Mažylis ką tik išvydo šį pasaulį, gimė kaip gyvas organizmas. Riksmu jis pranešė apie save ir savo poreikius, jis kovoja už gyvenimą. Girdi, reaguoja į mamos balsą, mokosi atpažinti žmones. Uodžia mamos kvapą. Pasuka galvytę į garsą. Kiek pakelia galvą, bando ją nulaikyti. Naujagimio oda dar raudona, jo hemoglobino kiekis didelis. Vaikas aktyviai ir dažnai valgo. Atsiranda griebimo refleksas. Gali netikėtai krūptelėti išskėsdamas rankas (Moro refleksas). Žvilgsnis nesufokusuotas. Reaguoja į šviesą, ryškius daiktus. Judesiai nekoordinuoti, galūnės pusiau sulenktos. Čiulpia į kumštį sugniaužtą savo plaštaką. Beveik visą laiką miega.


II mėnuo: Jautis


Valdanti planeta: Venera

 

Esminis teiginys: Gerai valgau ir maloniai ilsiuosi!


Svarbiausia kūno dalis – kaklas

 

Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Jėgų kaupimas ir saugojimas. Maitinimasis, patogumas, komfortas, malonumas. Jautrumas, grožio ir harmonijos siekimas.

 

Praktinių įgūdžių įtvirtinimo mėnuo. Nusistovi dienos režimas, valgymo grafikas.

 

Antrąjį gyvenimo mėnesį vaikas nusiramina, prisitaiko prie naujų sąlygų. Nusistovi tam tikras dienos režimas, valgymo ritualai. Jo virškinamasis traktas prisitaiko prie įprasto maisto – motinos pieno. Vis dažniau kūdikis būna ramus, puikios nuotaikos po miego, valgio, maudymo. Jis pradeda šypsotis. Šiuo laikotarpiu itin svarbus kūno kontaktas su mama, švelnumas, prisilietimai. Kūdikis pradeda pažinti jus ir kitus šeimos narius, žmogui ar daiktui judant suka galvą jo judėjimo kryptimi. Jam malonu bendrauti su artimaisiais.

 

Šiuo metu jis jau moka pasiversti nuo nugaros ant šono. Gulėdamas ant pilvuko remiasi rankomis, kelia galvą. Tvirtėja kaklo raumenys. Jo judesiai tampa ryžtingesni, kryptingesni. Išmoksta sulaikyti žvilgsnį ant patikusio daikto.

 

III mėnuo – Dvyniai

 

Valdanti planeta: Merkurijus

 

Esminis teiginys: Aš tyrinėju pasaulį!


Svarbiausia kūno dalis – rankos, pirštai, liežuvis

 

Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Permainingumas, judrumas, lengvumas. Bendravimas, darbas su informacija, greitas jos įsisavinimas. Miklumas, lankstumas.

 

Permainų intelektualiniame ir kalbiniame vystymesi mėnuo.

 

Šiuo metu kūdikis smalsiai apžiūrinėja savo rankutes, stengiasi sugriebti, pagauti žaisliuką. Viską deda į burną – rankas, žaislus. Jam labai svarbu bendrauti su kitais šeimos nariais, būti kalbinamam. Pats jau moka tarti kai kuriuos garsus, kinta jų intonacija, atspindėdama džiaugsmą ir nepasitenkinimą, nustebimą ir suglumimą. Taip pat bando kopijuoti kai kuriuos garsus, guguoja. Pradeda reaguoti į pašalinius garsus, atpažįsta savus ir svetimus žmones.

 

Trečią mėnesį jis jau moka šiek tiek judėti ant lygaus paviršiaus, bando apsiversti nuo vieno šono ant kito. Lėtai seka žvilgsniu žmogų ar daiktą.

 

IV mėnuo – Vėžys


Valdanti planeta: Mėnulis

 

Esminis teiginys: Viską jaučiu ir suprantu

 

Svarbiausia kūno dalis – krūtinė


Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Emocinis aktyvumas. Kaprizingumas, lankstumas (ne tik fizine prasme), plastiškumas, įpročių įtvirtinimas. Atmintis, pavidalai, vaizduotė. Nuoširdus kontaktas su mama ir artimaisiais.

 

Emocinio, jausminio vystymosi pradžia, tobulėja atmintis, atsiranda įpročiai, ima suvokti poreikius.

 

Jūsų kūdikiui tai lemtingas laikas. Ypač svarbu jo emocinis komfortas: kaip nusistovės jo valgymo, migdymo, maudymo, buvimo gryname ore įpročiai. Viskas svarbu: vieta, kur miega, vieta, kur valgo, žaidžia. Kokie santykiai šeimoje, tarp mamos ir tėčio – viskas ramu, tylu, ar atvirkščiai – tvyro įtampa, persekioja nesklandumai? Mažylis kaip kempinė sugeria šeimos vidinio gyvenimo atgarsius. Įsimena atskirus siužetus, elgesio modelį. Stengiasi emociškai atsiliepti, išreikšti savo džiaugsmą ar baimę bendraujant su žmonėmis, reaguojant į daiktus. Žaidimas, maudynės ir muzika jam teikia malonumą. Visi šio laikotarpio įspūdžiai liks jo atmintyje pasąmonėje glūdinčiais modeliais, pavidalais, kurie vėliau labai stipriai veiks žmogų visą jo gyvenimą.

 

Dabar vaikas jau tvirtai laiko galvą, moka apsiversti nuo nugaros ant pilvo ir atvirkščiai. Kišasi rankas į burną, viską ragauja. Rankoje laiko žaisliuką. Pasuka galvą į garsą.

 

V mėnuo – Liūtas


Valdanti planeta: Saulė

 

Esminis teiginys: Žaidžiu ir linksminuosi!


Svarbiausia kūno dalis – nugara


Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Pasitikėjimas savimi, ryškumas. Žaismingumas, kūrybinis aktyvumas. Valdžia, didingumas, išdidumas, orumas.

 

Fizinio vystymosi įtvirtinimo mėnuo, kūrybinės saviraiškos etapas.

 

Žaidimas – šio mėnesio esmė. Jūsų mažylis mielai žaidžia įvairiais daiktais – barškučiais, skudurėliais, popieriumi. Taip pat juokiasi, dainuoja, parodo, kad kuo nors žavisi. Aktyviai tyrinėja savo kūną, žaidžia su rankomis, kojomis, bando „slėptis“ užsimesdamas vystyklą, antklodėlę. Puiku jei jo iniciatyvą palaikote kalbinimais, pagyrimais. Stenkitės prisijungti prie jo žaidimų. Leiskite jam pajusti, koks jis stiprus, šaunus, kūrybingas. Tačiau nepamirškite ugdyti ir dosnumo, gerumo.

 

5 mėnesių kūdikis jau mėgina sėstis, prilaikomas sėdi. Stiprėja nugaros raumenys. Jis gali pradėti šliaužioti.

 

VI mėnuo – Mergelė


Valdanti planeta: Merkurijus

 

Esminis teiginys: Tiriu, lyginu, tikrinu!

 

Svarbiausia kūno dalis – pilvas

 

Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Analizuoja tai, kas vyksta aplinkui. Kritika, polinkis į tvarką. Gebėjimas dirbti, paklusti, padėti, prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių ir grafiko.

 

Permainų ir praktinių įgūdžių vystymosi mėnuo, keičiasi dienotvarkė ir maitinimasis.

 

Tai – dar nuodugnesnio pažinimo laikas. Vaikas tyrinėja detales, jį supančius daiktus. Jis jau domisi, kas iš ko padaryta, kas kaip veikia. Bando savarankiškai ką nors išstudijuoti, pasiekti, paimti. Nuotaikos keičiasi kaip kaleidoskopas, vaikas tampa vis kaprizingesnis, reiklesnis. Jis žaidžia keliais žaisliukais, skiria spalvas, formas. Jam patinka stebėti judančius daiktus, žmones. Skiria gyvūnų skleidžiamus garsus – šuo, katė, paukščiukas, bando juos kopijuoti. Kūdikis jau geba sėdėti neprilaikomas. Pavirsta nuo nugaros ant šono, mėgina sėstis, pradeda ropoti keturiomis.

 

VII mėnuo – Svarstyklės


Valdanti planeta: Venera

 

Esminis teiginys: Aš susipažįstu!

 

Svarbiausia kūno dalis – juosmuo

 

Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Bendradarbiavimas ir bendravimas su supančiu pasauliu, su kitais žmonėmis. Harmonijos ir grožio siekimas. Harmoningumas.

 

Bendravimo su pasauliu ir kitais žmonėmis mėnuo.

 

Septintas mėnuo – svarbi riba vaiko pasaulyje. Tai – išėjimas į didįjį pasaulį. Kūdikis pradeda judėti po didesnę erdvę: kambarį, butą. Jis šliaužioja ir ropoja, susipažįsta su daugeliu į jo dėmesio lauką patenkančių dalykų. Jis kontaktuoja su svetimais, nepažįstamais žmonėmis, išmoksta reaguoti į juos. Jam vis labiau patinka bendrauti su naujais žmonėmis, susipažinti, būti draugijoje, lauke. Vaikas jau taria skiemenis – „ma“, „ba“, „pa“, „ta“, kopijuoja kitus žmones. Šiuo laikotarpiu itin įdomus žaislas – veidrodis. Kūdikis žaidžia su savo atvaizdu. Jis jau suvokia „taip“ ir „ne“ prasmę. Moka atsisakyti, jei jam kas nepatinka. Savo sutikimą gali išreikšti garsais ar galvos judesiu.

 

Jis jau neblogai ropoja, moka apsiversti nuo nugaros ant pilvo. Išdygsta pirmieji dantukai. Čiulpia, graužia pirštukus ir įvairius daiktus. Žaisliuką laiko keletu pirštų.

 

VIII mėnuo – Skorpionas


Valdanti planeta: Plutonas ir Marsas

 

Esminis teiginys: Aš nieko nebijau!


Svarbiausia kūno dalis – lytiniai organai ir išeinamoji anga

 

Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Jausmų jėga, prieštaringumas, kova, rizika, pavojus, nepažįstamas pasaulis. Noras kontroliuoti tai, kas vyksta.

 

Jausmų, emocijų, atminties tvirtėjimo mėnuo. Nusistovi kai kurie įpročiai.

 

Aštuntas mėnuo – neramus ir įtemptas laikas. Vaikas tampa bebaimiu, bando daug ko išmokti. Jis taip pat susiduria ir su pirmaisiais pavojais – dažnai krenta, susimuša. Vystosi ir įsitvirtina emocinė pavojaus ir traumų atmintis. Atsiranda baimių ir draudimų, kuriuos jis tuojau pat sulaužo, nori viską išbandyti. Taip pat tai mėnuo, kai vaikas labiausiai linkęs į ligas ir infekcijas. Taip jis tarsi apsaugomas nuo „virusų“ ir pavojų, kurie jį supa. Tyrinėja kitų žmonių kūną ir erdvę. Mokosi atskirti savus ir svetimus daiktus. Patiria daug naujų emocijų, mokosi atsakyti į švelnumą, bučiuoti. Jam patinka kūniški prisilietimai, noriai priima arba aiškiai atstumia kito žmogaus švelnumą. Trokšta visiškai valdyti mamą. Prilaikomas bando atsistoti, krenta. Tampa labai reiklus, atkaklus ir pavydus. Bando imti, atimti daiktus ranka, būtinai jų paragauja.

 

Šiuo laikotarpiu galima pradėti pratinti prie puoduko.

 

IX mėnuo – Šaulys


Valdanti planeta: Jupiteris

 

Esminis teiginys: Einu kur noriu!


Svarbiausia kūno dalis – klubai ir šlaunys

 

Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Dvasingumo, idealų siekis, aktyvus judėjimas, akiračio plėtimas, optimizmas.

 

Fizinio aktyvumo pasikeitimų mėnuo. Šį mėnesį ypač aktyviai auga ir plečiasi vaiko interesai. Jis tiria pasaulį į plotį ir į gelmę, nori gauti kuo daugiau naujos informacijos. Bando kartoti naujus žodžius. Tyrinėja „aukštesnį“ pasaulį, visa tai, ko anksčiau nepasiekdavo. Prašo paduoti ką nors iš viršaus arba atnešti iš „ten, toli“. Pats gali pradėti groti, šokti, mokosi ploti katučių. Jau nebesidomi senais žaislais, randa naujų – tėčio įrankiai ar mamos puodai. Pasitiki savimi, siekia tikslo. Mokosi judėti atsistojęs, tikriausiai dar prisilaikydamas suaugusiojo rankos, visiškai juo pasitiki. Jam patinka vaikščioti ar važinėtis vežimėlyje po naujas vietas, susipažinti su naujais žmonėmis, gyvūnais, daiktais.

 

Ropoja keturiomis, į ką nors atsirėmęs stojasi pats, prilaikomas ar prisilaikydamas stovi. Išmoksta užlipti ant kėdės, sofos, lovos. Žaisliukais manipuliuoja abiem rankom.

 

X mėnuo – Ožiaragis


Valdanti planeta: Saturnas

 

Esminis teiginys: Visko pasiekiu pats!

 

Svarbiausia kūno dalis – keliai

 

Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Tikslo, rezultato siekimas. Įgytų gabumų užtvirtinimas. Pastovumas, konservatyvumas. Darbštumas, kantrumas, stropumas, disciplinuotumas.

 

Realių pasiekimų, sėkmės, pirmųjų praktinių rezultatų mėnuo. 10-tą mėnesį mažylis tampa atkalus, aktyviai siekia tikslo. Mielai atlieka nesudėtingus artimųjų prašymus – atnešti, paduoti, eiti. Pats savaip bando vadovauti kitiems – tempia už rankos, rodo trokštamą daiktą. Pradeda žaisti kaladėlėmis, amžių atitinkančiais konstruktoriais, Kopijuoja kitų tariamus žodžius, gestus, veiksmus. Suvokia žodžius „Duok“ ir „Reikia“.

 

Tvirtai atsistoja, pastovi nesilaikydamas. Bando žengti pirmą žingsnį. Stovi savo lovelėje, sėdasi ant kėdutės, moka atsisėsti iš stovimos padėties.

 

XI mėnuo – Vandenis


Valdanti planeta: Uranas ir Saturnas

 

Esminis teiginys: Noriu viską žinoti!

 

Svarbiausia kūno dalis – blauzdos

 

Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Laisvės, permainų troškimas. Naujos informacijos paieškos. Kolektyviškumas, draugiškumas, humanizmas. Originalumas, netradiciškumas.

 

Intelektualinės raidos įtvirtinimo mėnuo, naujų pasaulio tarpusavio ryšių tyrinėjimas. Labai įdomus laikas naujų kūdikio gebėjimų vystymui. Jis dabar akimirksniu perpranta naują ir neįprastą informaciją, pavyzdžiui, simbolius, ženklus, žodžius. Aktyviai domisi įvairiomis naujovėmis – knygomis, televizoriumi, netgi radiju. Jam patinka žaisti su technika – telefonu, fotoaparatu, mašinėlėmis. Puikiai jaučiasi bendraamžių draugijoje. Pradeda kartoti tai, ką daro kiti vaikai. Puikiai orientuojasi erdvėje, skiria spalvas, formą, dydį. Randa netradicinių sprendimų paprastoms užduotims, sugalvoja, „išranda“ daugybę dalykų.

 

Moka atsitūpti, pasistiebti. Pradeda“skaityti“ knygas ir žurnalus. Mielai žiūri televizorių, klausosi muzikos per radiją ar magnetofoną. Bando pats naudotis šaukštu.

 

XII mėnuo – Žuvys


Valdanti planeta: Neptūnas ir Jupiteris

 

Esminis teiginys: Aš jus myliu!

 

Svarbiausia kūno dalis – pėdos

 

Savybės, kurias lemia šio mėnesio ženklas: Tikėjimas, svajingumas, intuicija, poetiškumas, muzikalumas, plastiškumas, švelnumas, atsidavimas.

 

Permainos vaiko emocijų ir jausmų pasaulyje užbaigia didįjį ciklą. Tai labai svarbus pereinamasis mėnuo, tarsi apibendrinantis visus metus. Vaikas sparčiai mokosi suvokti muziką, pasakėles, vaizduotę lavinančius žaidimus ir netgi šokį. Prisimena praeities įvykius. Supranta suaugusiųjų kalbą ir jos emocinius atspalvius. Bando kopijuoti balso intonacijas, verksmą, juoką, gyvūnų skleidžiamus garsus. Jau ištaria „mama“, „tete“. Šiuo laikotarpiu rekomenduojama skatinti vaiką pagal savo sugebėjimus rūpintis artimaisiais, gyvūnais. Tačiau taip pat dabar mažylis tampa itin pažeidžiamas, jo psichika ir imunitetas atsiduria ties kritine riba. Jis jautriai priima viską, kas vyksta aplinkui. Dažnai kaip tik tokio amžiaus kūdikiai gali pasijusti palikti, nesuprasti, nemylimi. Verksmu reaguoja į mamos išėjimą, vienatvę, baimę. Gali imti sunkiau užmigti, tapti kaprizingesni, rodyti blogą nuotaiką, juos užpuola neaiškios kilmės negalavimai, baimės. Todėl svarbu kad visa šeima mažylį palaikytų emociškai, tegul jis visa siela pajunta jūsų meilę, kad išeidamas į platesnį pasaulį pasitiktų jį su Tikėjimu ir Meile.

 

Mažylis jau tvirtai vaikšto ir sėdi. Taip pat šoka, dainuoja, „skaito ir pasakoja“. Pereina prie naujo režimo – išmiega visą naktį, dieną miega tik vieną kartą.

 

 


 
Taip pat skaitykite
Dauguma mano, kad vos gimę vaikučiai tik miega ir valgo, tačiau kiekviena mama patvirtins, tad net ir patys mažiausi domisi aplinka,...

Pirmieji savarankiški vaikučių žingsniai ypatingai džiugina tėvus, juk sunku surasti gražesnį ir labiau širdį glostantį...

Sakoma, kad vaikai - tai ne maži žmonės, o dideli pasaulio stebuklai. Paskaičius keletą įdomių faktų apie trapius mažylius tuo tikrai...

Pirmaisiais gyvenimo metais mažyliai keičiasi labai greitai ir išmoksta daugybės naujų dalykų - jie pradeda šypsotis, pakelia ir...

Rašyti komentarą

 
Irma
2010-02-18 15:30:29
Straipsnis geras, tik būtų labai gerai, kad visą naktį išmiegotų ištikrųjų :))
wezyte
2010-01-02 01:28:20
koks įdomus straipsnis...
www
2009-09-02 12:49:53
nesamone
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (295)
Mano didžiausia meilė Akvilė