Sveikata > Vaiko sveikata > Sauskelnių turinys: gidas...
 

Sauskelnių turinys: gidas su vaizdais


2009 11 02 | Šaltinis: Babycenter.com
 

Sauskelnių turinys: gidas su vaizdais

Jei prie kompiuterio užkandžiaujate – verčiau neatsidarinėkite šio straipsnio. Ir vis dėlto jei esate mama, kuriai kasdien kyla tūkstančiai klausimų, o mažylio sauskelnių turinys tampa vis nauju iššūkiu ir mįsle – šis gidas su realiais vaizdais padės susigaudyti, kas yra norma ir kada vertėtų sunerimti.

Naujagimio išmatos – mekonijus

Pirmomis kūdikio gyvenimo dienomis būkite pasirengę naujagimio sauskelnėse rasti tamsių, skystų išmatų, primenančių mašininę alyvą. Tai – mekonijus, kurį sudaro virškinamajame trakte apdoroti vaisiaus vandenys, odos ląstelės ir kitos medžiagos, kurių kūdikis prisirijo dar būdamas gimdoje. Šios išmatos beveik bekvapės, tad norint laiku pakeisti sauskelnes teks dažniau pažvilgčioti, kas jų viduje.

Po 2-4 dienų naujagimio išmatos pašviesės, taps chaki spalvos. Tai – vadinamasis pereinamasis variantas, ženklas, kad mažylio žarnynas jau pradėjo virškinti mamos pieną arba mišinėlį, o pats virškinimo procesas vyksta sklandžiai.

Kas lieka po motinos pieno

Jei kūdikis maitinamas tik krūtimi, po pereinamojo periodo jo išmatos taps gelsvai žalsvos, grietinės konsistencijos. Kai kurios mamos tokias išmatas lengvai supainioja su viduriavimu, tačiau iš tikrųjų radus sauskelnėse kažką panašaus į garstyčių padažą nerimauti tikrai nereikia. Taip pat normalu jei kūdikio išmatose yra smulkučių, į grūdelius panašių darinių. Jei išmatų spalva staiga pasikeitė, bet kūdikis jaučiasi normaliai – tai taip pat nieko blogo. Veikiausiai pati mama suvalgė kokio nors kitokio nei iki šiol maisto.

Jei krūtimi maitinamo kūdikio išmatos tapo ryškiai žalios, putotos, - gali būti, kad jis gauna per daug vandeningo, neriebaus pieno, kuris iš krūties bėga maitinimo pradžioje, ir per mažai riebaus, maistingesnio pienuko. Taip nutinka tada, kai mama kūdikį prie vienos krūties laiko pernelyg trumpai. Turėkite kantrybės ir pasirūpinkite, kad mažylis žįstų ilgiau, kol ims tekėti riebesnis ir maistingesnis pienukas. Jei vieno valgymo metu maitinate iš abiejų krūtų, kitą maitinimą būtinai pradėkite iš tos krūties, kuria praeitą maitinimą baigėte.

Po adaptuoto pieno mišinio

Mišinėliu maitinamo kūdikio išmatos – pastos konsistencijos, apima visą rusvos spalvos skalę, nuo pilkšvai ir žalsvai rudos iki geltonos. Jų kvapas gerokai aštresnis, nei krūtimi maitinamo kūdikio.

Jei vartoja papildomai geležies

Jei gydytojas skyrė kūdikiui geležies papildų, mažylio išmatos taps tamsiai žalios, beveik juodos spalvos. Tai normalu.

Tačiau jei jūsų kūdikis nevartoja geležies papildų, o jo išmatos atrodo kaip šios – kreipkitės į gydytoją. Tokia spalva gali reikšti kraujavimą iš virškinamojo trakto.

Pradėjus vartoti kietą maistą

Kai tik kūdikis ims vartoti kietą maistą – košeles, vaisius, tyreles, iškart pasikeis ir jo išmatos, ypač jei iki tol mažylis maitintas tik krūtimi.

 

Po kieto maisto išmatos tampa rudos, tirštesnės, bet vis dėlto dar ne kietos. Jų kvapas taip pat paaštrėja.

Nesuvirškintas maistas

Kartais kūdikio išmatose pamatysite nesuvirškintus maisto gabalėlius. Nesijaudinkite. Tai nereiškia, kad mažyliui dar per anksti vartoti maistą, kuris jam jau priklauso pagal amžių. Veikiausiai jis tik suvalgė kiek per daug, prasčiau sukramtė, o maistas žarnynu keliavo taip greitai, kad dalis jo liko nesuvirškinta. Kreipkitės į gydytoją tik tuo atveju, jei išmatose nesuvirškintų gabaliukų esama nuolat.

Viduriavimas

Kūdikių viduriavimas būna labai skystas, didesnę jo dalį sudaro ne kietas maistas, o vanduo. Išmatos gali būti geltonos, žalios ar rudos, dažnai jos išsilieja per sauskelnių kraštus.

Viduriavimas gali būti infekcijos, alergijos ženklas. Ilgiau užtrukęs viduriavimas sukelia kūdikiams pavojingą būklę – dehidrataciją. Nedelsdama kreipkitės į gydytoją jei viduriuoja jaunesnis nei 3 mėnesių kūdikis, jei viduriuodamas pasituštino jau 2-3 kartus iš eilės arba jei periodiškai viduriuoja jau 1 ar 2 dienas.

Taip pat nedelsiant kreipkitės į gydytoją jei kūdikis viduriuoja su gleivėmis ar krauju.

Vidurių užkietėjimas

Jei kūdikio išmatos kietos, atrodo kaip kamuoliukai – tai vidurių užkietėjimas. Tokiu atveju pastebėsite, kad vaikui tuštintis tapo nemalonu ar net skausminga, ant išmatų ar išangės gali pasirodyti kraujo.

Jei tokį tuštinimąsi pastebėjote tik keletą kartų – nieko baisaus. Tačiau jei šitaip kūdikis tuštinasi daugiau nei 3 kartus – kreipkitės į gydytoją. Viduriai užkietėja dažniausiai tada, kai vaikas pradeda valgyti kietą maistą. Taip pat tai gali reikšti alergiją tam tikroms sudėtinėms maisto dalims. Gydytojas veikiausiai rekomenduos kūdikiui duoti daugiau vandens, kriaušių, slyvų sulčių.

Išmatos su gleivėmis

Jūsų vaiko išmatos tapo žalsvos, jose matote šviesesnių, blizgančių gleivių? Taip dažnai nutinka jei vaikas ėmė smarkiai seilėtis – seilių gleivės dažnai pereina virškinamąjį traktą nesuvirškintos.

Tačiau gleivės išmatose taip pat gali reikšti alergiją ar infekciją. Todėl svarbu stebėti kūdikio savijautą, ar nepasirodys kitų simptomų, reiškiančių prasidedančią ligą. Jei išmatos lieka gleivėtos keletą dienų – kreipkitės į gydytoją.

Išmatos su krauju

Kartais išmatose gali pasirodyti raudono kraujo. Arba juodo (kas reiškia, kad kraujas suvirškintas).

Kraujo išmatose gali pasirodyti dėl keleto priežasčių. Nedelskite kreiptis į gydytoją jei:

• Normaliose išmatose pastebite kraujo dėmių – tai gali būti alergijos baltymams simptomas.

• Jei kraujo pasirodo užkietėjus viduriams, o aplink išangę pastebite kraujuojančių įtrūkimų ar hemorojaus mazgelių

• Jei kraujingų išmatų atsirado kūdikiui viduriuojant – tai gali reikšti infekciją.

Neišsigąskite, jei suvirškinto kraujo juodų dėmelių pavidalu atsirado krūtimi maitinamo kūdikio išmatose. Tai veikiausiai ženklas, kad maitinimo metu kūdikis išgėrė šiek tiek kraujo iš įtrūkusių mamos spenelių. Tokiu atveju gydymo reikia ne kūdikiui, o mamai. Tačiau dėl visa ko pasitarkite su gydytoju kad įsitikintumėte, ar tai nėra kraujavimas iš kūdikio žarnyno.


 


 
Taip pat skaitykite
Laimingo ir linksmo mažylio nuotaika gali persimainyti dėl nuovargio, pernelyg didelės stimuliacijos, alkio, tačiau, jeigu vaikutis verkia...

Štai keletas natūralių priemonių imunitetui, kurias reikėtų vartoti nuolatos. Tiesa, pasirinktą profilaktinę priemonę reikėtų...

Psichologai tvirtina, kad kūniški prisilietimai būtini visiems žmonėms - be jų apninka depresija, ima kamuota nerimas, vargina...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Rašyti komentarą

 
Jurgita
2019-01-07 07:13:08
Labai naudingas straipsnis auginant kūdikį.
Dominykas
2016-12-08 14:53:11
Patiko nuotraukos ismatu :)
viktorija
2016-05-31 12:55:59
Aciu uz toki straipsni,labai naudingas
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (135)
Ugne