![]() Fitoterapija ir nėštumas2010 01 29 | Autorius: parengė Laura B., Jupiterimages nuotr.
![]() Nėštumas – stebuklingas ir nuostabus moters gyvenimo laikotarpis. Jis trunka apie 9 kalendorinius mėnesius. Deja, per tuos 9 mėnesius malonų laukimą neretai užgožia nerimas dėl paprasčiausių dalykų, į kuriuos nenėštumo metu būtų gana paprasta numoti ranka. Pavyzdžiui, keletas peršalimo ligų. Arba šioks toks chroniškų ligų paūmėjimas. Visa tai galbūt būtų paprasta išgydyti vaistais, bet... ne paslaptis: daugelis jų nėštumo metu sietini ir su didesne rizika.
O kadangi daugybė vaistinių preparatų nėščiosioms apskritai nerekomenduotini, tenka griebtis mažesnės blogybės – žolelių. Ir vis dėlto klaidinga būtų manyti, jog žolelės nėštumo metu yra visiškai saugios. Ne veltui nuo seno sakoma: skirtumas tarp vaisto ir nuodo – tik kiekyje.
• Anyžių vaisiai, saldymedžio šaknis, šalavijo žolelės, apynių spurgai gali sutrikdyti būsimosios mamos hormonų pusiausvyrą. Šie vaistiniai augalai gali padidinti moters organizme estrogenų lygį, o tai savo ruožtu gresia vyriškos lyties vaisiaus lytinių požymių silpimu ir naujų darinių formavimusi moteriškos lyties vaisiaus organizme.
• Kai kurios ženšenio rūšys ir pelynai – potencialūs teratogenai (jais gydant pirmąjį nėštumo trimestrą didėja rizika, kad sutriks vaisiaus raida).
• Dauguma augalų, kurių sudėtyje yra alkaloidų (pavyzdžiui, valerijonas), neatsargiai vartojami gali būti toksiški.
• Spanguolių, bruknių lapai ir vaisiai, rabarbarų šaknys, meškauogių lapai gali padidinti druskos koncentraciją šlapimo nuosėdose.
• Šaltekšnio žievė, alijošiaus ir senos lapai, jau minėta rabarbaro šaknis, raudonėliai, čiobreliai, levandos, kraujažolės, kadagio, pankolio vaisiai, ramunėlės – visi šie plačiai vartojami vaistiniai augalai gali padidinti gimdos tonusą, taip provokuoti persileidimą ar priešlaikinį gimdymą.
Be abejo, nuo vieno puodelio ramunėlių ar pankolio arbatos nieko grėsmingo nenutiks. Esmė – kiek laiko truks gydymas žolelėmis ir kokiomis dozėmis jas vartos būsimoji mama. Todėl norėtųsi priminti: laukiantis kūdikio net ir užpuolus paprasčiausiam gerklės skausmui ar slogai, jei tai nepraeina per 2-3 dienas, būtina pasikonsultuoti su gydytoju, kad parinktų tinkamiausią dozę ir gydymo kursą.
Rašyti komentarą |
|