Namai > Augintiniai > Kuo pavojingas pavasaris...
 

Kuo pavojingas pavasaris keturkojams?


 

Pasak veterinarų, pavasarį paūmėja beveik visos naminių keturkojų chroniškos ligos. Todėl besibaigiant žiemai labai svarbu atidžiau stebėti jų elgesį, atkreipti dėmesį į įvairiausias smulkmenas. Tai padės laiku suteikti jiems pagalbą ir išvengti įvairių komplikacijų.

Subalansuota mityba ir judesys

Paprastai pirmoji ir dažniausiai pasitaikanti problema po žiemos namuose laikomiems kambariniams keturkojams – viršsvoris. Į jį linkę ne mažiau nei pusė naminių kačių ir šunų, ypač jei augintiniai sterilizuoti. Nutukimą lemia permaitinimas ir nejudrus gyvenimo būdas – juk žiemą net ir žmonės mažiau vaikšto, priauga vieną kitą kilogramą, Nuo jų neatsilieka ir augintiniai.

Viršsvoris gyvūnams dažniausiai sutrikdo širdies veiklą, gali tapti cukrinio diabeto, onkologinių ligų priežastimi, didėja insulto, vidurių užkietėjimo rizika. Visa tai labai kenkia jų sveikatai ir trumpina gyvenimo trukmę.

Permaitinimo galima išvengti sumažinus dienos maisto normą maždaug 30 procentų, nelepinant saldumynais tarp pagrindinių maitinimų. Maitinant tik sausu ėdalu vertėtų įprastą ėdalą keisti lengvesniu produktu, kuriame būtų sumažintas kalorijų kiekis.

Su hipodinamija galima kovoti paskatinant gyvūną daugiau judėti. Su kate – kasdien žaisti judriuosius žaidimus, sudominti ją kokiais nors judėti skatinančiais žaislais. Kad net ir likusi viena namuose ji periodiškai žaistų, o ne tik snaustų ant sofos lūkuriuodama grįžtančių šeimininkų. Šunims prailginkite pasivaikščiojimų laiką, pakeliui dažniau žaiskite, pavaikykite, kad daugiau bėgiotų, šokinėtų.

Ak, tie akmenys

Antroji problema, atsirandanti netaisyklingai maitinant, - kates dažnai varginanti šlapimo takų akmenligė. Tiek pirmą kartą ja susirgusioms katėms, tiek turinčioms chronišką ligą, jos paūmėjimai pasireiškia būtent pavasarį. Ypač šiam susirgimui neatsparūs kastruoti katinai.

Akmenys susidaro iš druskų kristalų ir gleivinės ląstelių, kaupiasi kaip smėlis šlapimo pūslėje ir užkemša šlapimo kanalą. Tai sukelia mineralinių medžiagų (kalcio, fosforo, magnio) perteklius augintinio valgiaraštyje: nuolat maitinant prastu ėdalu ar žalia žuvimi. Taigi jei tik pastebėjote, kad jūsų kačiukas ėmė dažniau šlapintis, šlapinasi po nedaug, tai darant jam skauda – kuo greičiau vežkite jį pas veterinarą kad skirtų reikiamą gydymą.

Meilės reikalai

Visai čia pat – kovas, o kartu su juo – ir trečia pavasarinė problema: meilė ir su ja susijusios kančios. Kad palengvintumėte gyvūno jausmų audras, pasirūpinkite raminamosiomis priemonėmis, kurias veterinarai dažniausiai skiria kartu su hormoninėmis tabletėmis. Tačiau hormonus patartina naudoti ne ilgiau kaip 5 dienas, kitaip didėja reprodukcinių organų uždegimo, auglių rizika.

Pats savaime susilaikymas vyriškos lyties katinų sveikatai nekenkia, taigi kastracijos klausimą vertėtų spręsti priklausomai nuo situacijos. Jei gyvūnas visada labai emocionalus, jo elgesys sukelia daug nepatogumų, operaciją tikrai verta atlikti. Bet jei „įsimylėjimas“ praeina gana ramiai, galite ir nekastruoti. O štai moteriškos lyties katėms susilaikymas gali sukelti lytinių organų uždegimus. Taigi problemą geriausiai išspręstų sterilizacija.

Nulėpausio ausys

Pavasarį šeimininkams, auginantiems tankaus kailio šuniukus nulėpusiomis ausimis, būtina rūpestingiau tikrinti augintinių ausis. Būtent šiuo metų laiku „populiarėja“ vidinio ausies paviršiaus uždegimas, galintis sukelti otitą arba dermatitą. Ausies siera plona plėvele padengia vidinį ausies paviršių, oda sudirgsta, ant jos ima aktyviau daugintis bakterijos ir grybeliai. Atsiranda niežėjimas, nemalonus kvapas, šuo ima dažniau kasytis, trinti ausis, kartais net nusitrindamas iki kraujo.

Kad to išvengtumėte, būtina reguliariai, 2-3 kartus per savaitę, valyti gyvūno ausis, po maudymo jas kruopščiai nusausinti. Jei vidiniame ausies paviršiuje pastebėjote paradimą – atsargiai nuvalykite sieros plėvelę ir keletą dienų įtrinkite ausies odą spiritine kalendulos trauktine.

Jei uždegimas vis dėlto plinta, pažeistą veitą peršti, ausis būtina kasdien tepti plonu priešuždegiminio tepalo sluoksniu. Tinkamai rūpinantis, toks uždegimas turėtų apmalšti po 3-5 dienų.

Pavasario profilaktika

Kad jūsų augintiniai visada būtų sveiki, nepraleiskite ir pavasarinių skiepų komplekso, veterinarai pastebi, kad pavasarį pasigautų infekcijų eiga būna sunkesnė, nei rudeninių.

Būkite rūpestingi šeimininkai, tada jūsų gyvūnai atsakys prieraišumu ir didžiule keturkojiška meile!
 


 
Taip pat skaitykite
Šunelio pasirinkimas - atsakingas procesas, ypač, jeigu tai pirmasis jūsų augintinis arba šeimoje auga vaikai. Kiekvienas tinkamai...

Jeigu jaučiatės prislėgti, neturite jėgų ir sveikatos – pabendraukite su gyvūnais! Jie padeda įveikti tiek fizinį, tiek dvasinį...

Pulmonologai sako, kad kai kalbame apie pasyvų rūkymą – kvėpavimą tabako dūmais užterštu oru – labiausiai pažeidžiamos...

Kol sporto klubai sudarinėja gardžias dietas šeimininkams, Lietuvos šunų mylėtojai nusitaikė į naują, bene tobulą meniu jų...

Rašyti komentarą

 
Jurate
2010-02-26 17:56:09
Tiesa del katineliu, nes preita savaite nuo tos ligos mire mano katinelis... Ir veterenare nesugebejo jo isgydyti...
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (169)
DANIELIUS