Vaikai > Vystymasis > Pirmalaikis lytinis...
 

Pirmalaikis lytinis brendimas: ką turėtumėte žinoti


2014 05 19 | Šaltinis: pagal Happywoman, 123rf nuotr.
 

Pirmalaikis lytinis brendimas: ką turėtumėte žinoti

Medicinoje lytiniu brendimu laikomas žmogaus gyvenimo periodas, ženklinantis tapsmą iš vaiko suaugusiuoju, kai formuojasi ir pasireiškia antriniai lytiniai požymiai ir tebesitęsia spartus augimas.

 

Manoma, kad normalus lytinis brendimas mergaitėms prasideda 9-13 metų, berniukams – 10-12. tačiau neretai pasitaiko, kad lytinis brendimas prasideda ir anksčiau: mergaitėms – anksčiau nei jos sulaukia 8 metų, berniukams – iki 9 metų. Ką daryti, jei taip nutiko ir jūsų vaikui? Visų pirma rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kuris nukreips endokrinologo konsultacijai. Šis specialistas ir skirs reikiamą gydymą.

 

Pernelyg ankstyvas lytinis brendimas pasireiškia 1 iš 5000-10000 vaikų, taigi nėra toks jau retas reiškinys. Pirma laiko lytiškai bręsti dažniau pradeda mergaitės (santykis lyginant su berniukais – 23:1). Ankstyvo berniukų lytinio brendimo priežastimi 40 procentų atvejų tampa hormoniniai sutrikimai. Pirmalaikio mergaičių brendimo priežasties ieškoti sudėtingiau.

 

Amžius, kada prasideda lytinis brendimas, priklauso nuo daugelio faktorių – tiek nuo genetinių, tiek nuo išorinių. Iš kontroliuojamų faktorių galima išskirti svorio perteklių, nejudrų gyvenimo būdą. Pasak endokrinologų, riebalai – tai audinys, kuris skatina estrogenų, moteriškų lytinių hormonų, išsiskyrimą, todėl per daug riebalinio audinio turinčiam vaikui brendimo požymiai gali išryškėti anksčiau nei normalaus kūno svorio jo bendraamžiams.

 

Anksčiau laiko pradėjusios bręsti mergaitės auga sparčiau nei jų bendraamžės, sulaukus 8-10 metų joms prasideda pirmosios menstruacijos. Pirmalaikis lytinis brendimas – tai ne liga, o pagreitėjęs vystymasis, tačiau su sparčiu kūno brendimu nespėjančiai jautriai vaiko psichiokai tai gali tapti sunkiu išbandymu.

 

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 2 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Dauguma mano, kad vos gimę vaikučiai tik miega ir valgo, tačiau kiekviena mama patvirtins, tad net ir patys mažiausi domisi aplinka,...

Pirmieji savarankiški vaikučių žingsniai ypatingai džiugina tėvus, juk sunku surasti gražesnį ir labiau širdį glostantį...

Sakoma, kad vaikai - tai ne maži žmonės, o dideli pasaulio stebuklai. Paskaičius keletą įdomių faktų apie trapius mažylius tuo tikrai...

Pirmaisiais gyvenimo metais mažyliai keičiasi labai greitai ir išmoksta daugybės naujų dalykų - jie pradeda šypsotis, pakelia ir...

Rašyti komentarą

 
Sonata
2016-12-08 22:27:07
Laba diena, Mano dukrytei 9 metai. Tai jau brendimo laikotarpis. Krūtinė dar neauga(nors labai laukia,kada pradės augti,nes kai kurios bendraamžės jau turi) . Maudantis ji pati užčiuopė vienoje krūtyje guziuką. Ar tai normalu tokiu laikotarpiu? Gal vystosi krūtinės liaukos? Ar,vis tik,reiktų sunerimti ir kreiptis į gydytoją?
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (165)
Austeja