Sveikata > Nėščiosios sveikata > Pirmasis nėštumo trimestras
 

Pirmasis nėštumo trimestras


2014 01 24 | Autorius: Mama.lt, flickr.com nuotr.
 

Pirmasis nėštumo trimestras

Savaitė po savaitės sekite savo nėštumą su Mama.lt kalendoriumi

Pirmasis nėštumo trimestras – puikus laikas, vis dėl to, būkite pasiruošę tam, kad būtent šiuo etapu moteris turi daugiausiai problemų, su kuriomis teks susidurti viso nėštumo metu.

Ankstyvasis nėštumo periodas visoms moterims praeina skirtingai. Pirmojo trimestro metu dar gali pasirodyti menstruacijos, negausios išskyros. Būtent šie požymiai dažnai sutrukdo moterims susivokti, kad jos laukiasi. Išskyros gali atsirasti dėl besiformuojančių naujų kraujotakos sistemų.

Taip pat galite pastebėti, kad norite šlapintis gerokai dažniau. Visų pirma, padidėjusi gimda spaudžia šlapimo pūslę. Antra, keičiasi hormonai, kurių dėka padaugėja progesterono kiekis kraujyje – norėsite vis daugiau gerti.

Dauguma moterų pastebi, kad keičiasi krūtų forma, atsiranda nauji pojūčiai: krūtys padidėja, jų srityje gali atsirasti dilgčiojimai, pulsacija arba skausmas. Tai susiję su pieno liaukų atsiradimu. Kraujo tekėjimas į krūtis pagausėja, todėl gali išryškėti venos. Išburksta speneliai, išryškėja ir patamsėja aureolė aplink spenelius. Kai kuriosm moterims krūtų jautrumas gerokai padidėja dar nėštumo pradžioje.

Dar vienas tipinis simptomas – greitas nuovargis. Jis atsiranda po pirmų neatsiradusių menstruacijų ir dingsta, kaip taisyklė, keturioliktą-dvidešimtą nėštumo savaitę. Nuo šio negalavimo yra viena paprasta priemonė: daugiau miegokite! Raskite tam laiko, nepriklausomai, ar dirbate, ar būnate namuose. Optimalus miego laikas pirmojo trimestro metu – apie dešimt valandų.

Dar viena padidėjusio progesterono pasekmė – tirpstančios galūnės ir vidurių užkietėjimas. Progesteronas veikia minkštųjų raumenų kraujotaką, ir tai iššaukia nutirpimą. Be to, padaugėja kraujo pritekėjimo į gimdą. O tai gali iššaukti ir alpulį, kadangi sumažėja kraujo spaudimas. Išprovokuoti juos gali ilgas stovėjimas arba sėdėjimas. Tad profilaktiškai patariama prigulti arba atlikti pratimus, skatinančius kraujo cirkuliaciją.

Progesteronas veikia ir žarnyną, stabdydamas maisto virškinimo procesą. Profilaktiškai į racioną įtraukite kuo daugiau skysčių (maždaug 6-8 stiklines) ir venkite labai riebaus maisto. Beje, slyvų sultys gali daryti stebuklus. Taip pat padeda pasivaikščiojimai ir lengvi fiziniai pratimai.
Deja, pirmojo trimestro metu nėščiosios neišvengia grybelinių infekcijų, taip pat dažnai jaučia skausmą kryžkaulio srityje.

Rytinis pykinimas

Nėštumo pradžioje moteris neretai pykina. Pirmame trimestre nuo rytinio pykinimo kenčia 60-80 proc. nėščiųjų. Reiktų žinoti, kad rytinis pykinimas prasideda rytais, o pirmomis nėštumo savaitėmis gali trukti ir 24 valandas per parą. Galima pykinimą sutramdyti dar neišlipus iš lovos užkandžiaujant sausais produktais, saulėgrąžomis ar išgėrus sulčių.

Sudėtingesniais atvejais pykinimas prasideda po 6-8 savaičių, pasibaigus menstruacijoms ir intensyviai tęsiasi iki keturiolikos savaičių, o tada staiga dingsta arba sušvelnėja.

Taip pat pykinimą gali sukelti ir tam tikro maisto vaizdas arba kvapas, kurie anksčiau nekėlė jums jokio pasibjaurėjimo: tai gali būti cigaretės, kava, mėsa, o kartais ir salotos!

Pykinimą sukelia hormoninio fono pasikeitimas, kuris turi įtakos skrandžio veiklai, taip pat rūgštingumui. Kartais pykinimą sukelia mažas cukraus lygis kraujyje. Jei jūs sergate diabetu, pykinimas gali būti pavojaus signalas.

Pastovus pykinimas pavojingas tuo, kad iš organizmo pasišalina naudingos medžiagos, taip pat ir vanduo. Vengiant dehidratacijos, reiktų kuo daugiau gerti – po nedaug, tačiau dažnai. Jei jus pykina dažniau nei tris kartus per dieną, būtinai kreipkitės į gydytoją. Vis dėl to, daugumai moterų užtenka organizmo rezervų, kad embrionas maitintųsi.

Maitinimasis ir svorio priaugimas

Nėštumo metu labai svarbu maitintis teisingai. Geriausiai apsilankyti pas dietologą ir kartu su juo nusistatyti maitinimosi racioną. Ir, žinoma, būtinai prieš tai pasitarkite su savo ginekologu ar akušeriu.

Šiuolaikinė nėščia moteris – dažniausiai dirbanti, neišvengianti streso, kankinama pykinimo, tad sudarant maitinimosi racioną, reiktų atsižvelgti ir į šiuos ypatumus. Tikrai nepakenks vienas rytinės kavos puodelis, norint išvengti galvos skausmo vakarais. O ir vienas suvalgytas šokoladinis batonėlis nepadarys įtakos besivystančiam vaisiui. Jei sustoję automobilių spūstyje suvalgysite vieną sumuštinį, tikrai pasaulis neapsivers aukštyn kojomis. Nereikia pamiršti ir to, kad daugelis darbo vietų yra visiškai nepritaikytos nėščiosioms, o ką jau kalbėti apie specialų maitinimosi racioną.

Yra daugybė išimčių, prie kurių reiktų prisitaikyti: jūs esate alergiška pieno produktams, nors jums reikia gerti kuo daugiau pieno; jūs esate vegetarė; turite alergiją įvairiems maisto produktams, arba diabetą, arba anemiją ir pan.

Lygiai tas pats galioja ir svorio priaugimui. Dažniausiai moterys kovoja su antsvoriu arba turi problemų su maisto virškinimu. Pagrindinė taisyklė čia galiotų: jei jūs esate dviese, tai dar nereiškia, kad turite valgyti už du.

Mityba nėštumo periodu per daug sudėtingas dalykas, kad jį spręstumėte knygų ar straipsnių pagalba. Amžius, svoris, anksčiau persirgtos ligos, besivystančio nėštumo ypatumai – nuo viso šito priklauso nėščiosios moters savijauta. Be to, per visą nėštumą valgiaraštis gali būti koreguojamas ir keičiamas.

Fiziniai pratimai

Gimnastika ir fiziniai pratimai yra labai svarbūs, tačiau nustatytais kiekiais. Jūsų gydytojas geriausiai nuspręs, kokio fizinio aktyvumo jums reikia. Kai kurioms moterims rekomenduojama didinti aktyvumą ir krūvį, o kitoms – mažinti. Šiuo metu netrūksta įvairių mankštų nėštukėms: jos orientuotos į konkrečias raumenų grupes, o fizinies krūvis būna subalansuotas. Vienas iš pliusų treniruojantis – taip fiziškai ruošiamasi gimdymui. Kad ir ką pasirinktumėte, geriausiai jei mankštinsitės prižiūrima trenerio.

Galimi sunkumai

Tuo atveju, jei pirmojo trimestro metu kažkas yra ne taip, galimi du scenarijai: persileidimas arba negimdinis nėštumas. Abiem atvejais reikia kuo skubiau kreiptis į gydytoją arba kviesti greitąją pagalbą.

Persileidimo grėsmė

Labai svarbu, kad moterys žinotų apie persileidimo grėsmę ir būtų tam pasiruošę, nepuldamos į paniką. Persileidimą gali iššaukti skirtingos priežastys. Kai kurie tyrimai patvirtina, kad maždaug 60 proc. persileidimų įvyksta dėl genetinių nukrypimų. Tuomet jūsų kūnas imasi „genetinės inžinerijos“, norėdami teisingai sutvarkyti besiformuojantį embrioną. Daugiau nei 90 proc. moterų, turėjusios persileidimą, kitą kartą sėkmingai pagimdo. Persileidimas – tai nėštumo komplikacija, tačiau tai nėra nevaisingumo rodiklis. Iš naujo pastoti rekomenduojama po trijų-šešių mėnesių.

Neišnešiojimo rizika didėja su amžiumi: moterims iki 30 metų jis sudaro 10 proc., po 45 metų – padidėja iki 50 proc. Jei persileidote du kartus, tuomet reiktų pasidaryti išsamesnius tyrimus, kodėl embrionas neįsitvirtina. Galimos priežastys: hormonų nepakankamumas, gimdos anomalijos, genetiniai trikdžiai, rezus konfliktas.

Pagrindinis persileidimo simptomas – kraujo tekėjimas. Vis dėl to svarbu atminti, kad ne bet koks kraujo tekėjimas yra persileidimo grėsmė. Nes įvairūs tepliojimai, išskyros, kraujo dėmelės gali atsirasti viso nėštumo metu. Tačiau jei šis kraujavimas pagausėja, būtina kreiptis į gydytoją. Stiprus kraujavimas dažniausiai yra lydimas ir kitų simptomų: diegliais, pilvo skausmais, pakilusia temperatūra, silpnumu, pykinimu. Kraujyje gali atsirasti gleivių ar atsirasti neįprastas kvapas. Bet kuriuo atveju, jei kraujavimas tęsiasi ilgiau nei tris dienas – būtinai kreipkitės į gydytoją.

Negimdinis nėštumas

Negimdinis nėštumas atsiranda, kai vaisius neįsitvirtina gimdoje, ir pradeda vystytis kiaušintakiuose. Tai labai pavojinga, nes trūkus kiaušintakiams, iškyla grėsmė moters gyvybei. Klasikiniai negimdinio nėštumo simptomai – stiprus skausmas pilve arba šone. Skausmas gali prasidėti kaip bukas ir vis stiprėti. Dažnai tokis skausmas gali atsirasti kakle ir pečiuose. Negimdinio nėštumo problema kyla tuomet, kai moteris nesuvokia, esanti nėščia, kol neatsiranda minėti simptomai. Todėl, jei nesisaugojote ar ruošėtės pastoti, ir pajutote tokio pobūdžio skausmus, nedelsiant kreipkitės į gydytojus.

Moterys, kurios gali turėti negimdinį nėštumą:
• naudoja spiralę gimdoje;
• turėjo dubens organų infekcinių susirgimų;
• turėjo pilvo srities operacijų;
• jau yra turėję negimdinį nėštumą;
• pastojo medicininiu būdu.

Esant negimdiniui nėštumui reikalinga operacija. Pooperacinis laikotarpis užims ne mažiau nei savaitę. Dažniausiai po operacijos moteris gali sėkmingai pastoti, tik tuomet rekomenduojama palaukti 2 ciklus.

Antrasis nėštumo trimestras

Trečiasis nėštumo trimestras

Savaitė po savaitės sekite savo nėštumą su Mama.lt kalendoriumi.
 


 
Taip pat skaitykite
Daugeliui atrodo, kad toksikozė – vienas iš akivaizdžiausių nėštumo požymių. Žinoma, jausmas ne pats maloniausias...

Pirmosios kūdikio nuotraukos, atliktos ultragarso tyrimo metu, dar iki vaikelio gimimo apkeliauja visus šeimos narius bei artimuosius....

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai kartu su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų...

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje listeriozė yra retai registruojama užkrečiamoji liga. 2012-2016 metais Lietuvoje...

Rašyti komentarą

 
ana
2014-02-11 11:28:43
Aciu geras staripsnis
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (165)
Juliana