Sveikata > Nėščiosios sveikata > Antrasis nėštumo trimestras
 

Antrasis nėštumo trimestras


2013 02 15 | Autorius: Mama.lt, flickr.com nuotr.
 

Antrasis nėštumo trimestras

Savaitė po savaitės sekite savo nėštumą su Mama.lt kalendoriumi.

Pradedant ketvirtą nėštumo mėnesį komplikacijų rizika ryškiai sumažėja. Šiuo periodu iš visų priešlaikinių nėštumo nutraukimo atvejų įvyksta mažiausiai – apie 25 proc. Nors ir antrame trimestre gali toliau vystytis negimdinis nėštumas, kuris dažniausiai yra aptinkamas per pirmuosius tris nėštumo mėnesius.

Savijauta, pasikeitimai organizme

Artėjant link antrojo trimestro jūsų talija staigiai plečiasi ir ateis tokia diena, kai jūs netilpsite į daugelį savo drabužių. Būtent šiuo periodu aplinkiniai pastebi ryškėjantį nėštumą – ir niekas jūsų nesumaišys su storuliuke. Šiuo periodu vyksta permainos kraujotakos sistemoje. Padidėja kraujo cirkuliacija, kaulų čiulpai gamina vis daugiau kraujo kūnelių, širdis keičia padėtį ir po truputį padidėja. Augant pilvo apimčiai gali atsirasti ir strijos – rausvi arba raudoni dryžiai ant pilvo.

Šiuo etapu daugelį moterų jau nebekankina pykinimas, vis dėl to rytiniai nemalonūs pojūčiai gali dar išlikti ir antrame trimestre, ir tęstis trečiame. Tačiau net ir tuo atveju, jei rytinis pykinimas nepraeis, vis dėl to jausitės tikrai geriau.

Gali taip atsitikti, kad oda ims sausėti arba jūs imsite daugiau prakaituoti. Gali atsirasti nemalonumai, pvz. anemija, kuriuos iššaukia geležies trūkumas. Kiekviena moteris individuali, tad ir galimos problemos individualios.

Antrame trimestre (maždaug 20-tą savaitę) jūs pajusite vaisiaus judesius.

Viduryje nėštumo krūtys pilnai persitvarko ir ruošiasi pirminei savo misijai. Maždaug 19-20 savaitėmis gali atsirasti gelsvos išskyros iš krūtų – tai priešpienis, skirtas maitinti vaiką iš karto po gimdymo, kol atsiras pilnavertis pienas.

Didėjant nėštumui vis labiau užkietėja viduriai. Tai vyksta todėl, kad vaisius auga gimdoje, o skrandis spaudžiasi prie diafragmos. Todėl vidurių užkietėjimas gali tapti rimta problema. Išspręsti šią problemą padėtų speciali dieta su daug ląstelienos – šiuo klausimu reiktų pasikonsultuoti su gydytoju ar dietologu. Deja, net ir dietos laikymasis ne visuomet išgelbėja nėščiąsias nuo hemorojaus.

Rekomenduojama profilaktiškai aukščiau laikyti kojas, tarkim sėdint jas užkelti ant kėdutės. Taip pat naudoti vazeliną ar tepalus su vitaminu E. Taip pat nėštumas gali iššaukti ir rėmens atsiradimą. Jis labiau būdingas trečiajam trimestrui, tačiau gali atsirasti ir bet kuriuo antrojo trimestro metu ir tęstis iki nėštumo pabaigos. Rėmuo – tai deginimo pojūtis, einantis iš skrandžio. Jis iššaukiamas veikiant progesteronui, kuris atpalaiduoja raumenis, kurie atsako už maisto patekimą iš stemplės į skrandį. Rūgštys, išsiskiriančios skrandyje, maisto virškinimo metu, iššaukia stemplės sudirgimą ir deginimo pojūtį. Trumpai tariant, skrandis dirba ne taip, kaip turėtų dirbti. Štai keletą rekomendacijų išspręsti šią problemą:

1. Atsisakykite riebaus maisto, gazuoto vandens, mėsiškų pusfabrikačių ir sumuštinių.
2. Valgykite lėtai, gerai sukramtykite maistą, prieš nurydama. Taip geriau išsiskirs fermentai, o sukramtytas maistas nebus našta skrandžiui.
3. Stenkitės nevalgyti vėlai vakare (po 20 val.)
4. Stenkitės negerti valgio metu. „Neskaidydama“ tvirtų substancijų skysčiu, greičiausiai valgysite lėčiau ir nurysite mažiau oro.
5. Venkite kavos, stiprios arbatos, rūkymo, įvairių rūgščių.

Kadangi kraujo padidėja net 40 proc., taip pat ir hormonų kiekis, gali prasidėti kraujo bėgimas iš nosies. Tačiau dėl to nereikėtų nerimauti. Nosies šnerves sutepkite vazelinu – tai neleis gleivinei išdžiūti.

Antrame trimestre atsiranda neryškios baltos vaginalinės išskyros, turinčios silpną kvapą, ir sustiprėja priklausomai nuo nėštumo laiko. Šis požymis susijęs su hormonine veikla. Pasinaudokite kasdieniniais įklotais tokiu atveju. Taip pat reikėtų daugiau dėmesio skirti vaginos higienai: gali padažnėti vaginalinės grybelinės infekcijos, kuriuos jus lydės visą nėštumą.

Padidėjęs estrogeno kiekis kraujyje nėštumo metu priverčia organizme išsilaikyti daugiau skysčių nei įprastai, kadangi to reikia vaisiaus placentos maitinimui ir pieno gamybai. Tai gali skatinti delnų, pirštų ar net viso kūno pabrinkimą (beje, pats laikas atsisakyti ir žiedų). Todėl gerkite kuo daugiau vandens, kad jis nesikauptų. Priklausomai nuo išbrinkimo ir tinimo gali atsirasti ir kitos problemos – jas išspręsti visuomet padės gydytojai.

Venos nėštumo metu taip pat keičiasi – tai normalus nėštumo požymis. Kaip jos keičiasi – labai platus spektras. Kai kurioms moterims venos tarytum perbraukiamos plonomis, kaip voratinkliai linijomis (paviršinių venų išsiplėtimas). Tokios linijos gali atsirasti ant šlaunų ar krūtinės. Visa tai susiję su hormoniniais pakitimais. Po gimdymo šie požymiai gali pradingti. Jei to neįvyktų, lengvai galima atsikratyti nesudėtingomis kosmetinėmis procedūromis.

Varikozės gydymas glaudžiai susijęs su profilaktika: stenkitės palaikyti priklausomai nuo nėštumo optimalų svorį, kadangi antsvoris padidina varikozės riziką; gulėdamos stenkitės kojas laikyti tokiame pačiame lygyje kaip ir visas kūnas (pakiškite po kojomis pagalvę, kad pagerintumėte kraujo pritekėjimą); dėvėkite specialias pėdkelnes, kurios skatina kraujo cirkuliaciją; atsisakykite ankštų drabužių, avalynės, diržų ir pan.; nepamirškite apie kasdieninius pasivaikščiojimus (20-30 minučių per dieną).

Galimos komplikacijos

Komplikacijų galima priskaičiuoti daugybę, tačiau atkreipsime dėmesį tik į pačias dažniausias problemas, susijusiąs su nėštumu, kurios kelia didžiausias rizikas.

Hipertonija ir diabetas

Visų pirma reikia išsiaiškinti, ar niekas šeimoje nesirgo šiomis ligomis, kadangi nėštumas gali iššaukti jų atsiradimą. Tokiu atveju yra būtina pastovi medicininė kontrolė. Be kita ko, jei net ir neturite paveldimo diabeto, antrame trimestre būtina pasidaryti atitinkamus tyrimus ir reguliariai kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, kadangi šioje stadijoje gali atsirasti nėščiųjų diabetas.

Kraujavimas

Negausus kraujavimas antrame trimestre dažnai atsiranda dėl jautresnio gimdos kaklelio, kuris gali būti pažeistas apžiūros metu arba lytinio akto metu. Apie pasirodžiusį kraujavimą reiktų pranešti gydytojui.

Vėlyvas persileidimas

Savaime įvykęs persileidimas tarp dvyliktos ir dvidešimtos nėštumo savaitės vadinamas vėlyvas persileidimas. Jį galima apibūdinti tais pačiais simptomais, kaip ir persileidimus pirmame trimestre. Dauguma atveju priežastis – „neteisinga“ gimdos kaklelio padėtis: kaklelis išsiplečia ir negali sulaikyti vaisiaus. Jei šis procesas išryškėja pačioje pradžioje, kaklelį galima užsiūti ir taip išsaugoti nėštumą. Artėjant gimdymui, siūlės išimamos ir netrukdo natūraliam gimdymui.

Priešlaikinis gimdymas

Priešlaikinis gimdymas gali prasidėti tarp dvidešimtos iki trisdešimt septintos savaitės. Priešlaikinio gimdymo simptomai: sąrėmiai, palydimi kraujavimo, skausmo pilvo apačioje, kartais – vėmimu arba virškinimo sutrikimais. Tokia situacija reikalauja ekstra gydytojų įsikišimo: pagal galimybes gimdymo procesą reikia sustabdyti. Jei priešlaikinį gimdymą sustabdyti neįmanoma, gimusiam neišnešiotam vaikeliui reikia intensyviai gydytis specialiame skyriuje.

Nepaisant visų negalavimų ir galimų komplikacijų, antrasis trimestras dažniausiai būna pats gražiausias nėštumo laikotarpis. Jūs ne tik žinote, kad po širdimi nešiojate naują gyvybę, bet ir gana puikiai viską jaučiate iš vidaus: mažylis jau pradeda judėti. Jaudintis dėl gimdymo tikrai dar neverta, o savijauta, palyginus su nėštumo pradžia – tikrai geresnė. Visi jumis žavisi ir ypatingai gerbia: augantis pilvukas neleidžia suabejoti, kodėl jūs keičiatės. Motinystės džiaugsmai jums dar priešaky, tad gali mėgautis šiuo palaimintu laikotarpiu!

Pirmasis nėštumo trimestras

 


 
Taip pat skaitykite
Daugeliui atrodo, kad toksikozė – vienas iš akivaizdžiausių nėštumo požymių. Žinoma, jausmas ne pats maloniausias...

Pirmosios kūdikio nuotraukos, atliktos ultragarso tyrimo metu, dar iki vaikelio gimimo apkeliauja visus šeimos narius bei artimuosius....

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai kartu su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų...

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje listeriozė yra retai registruojama užkrečiamoji liga. 2012-2016 metais Lietuvoje...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (165)
Dominykas