Virtuvė > Patarimai > Sveikas maistas, kurio...
 

Sveikas maistas, kurio reiktų vengti


2014 04 15 | Autorius: Klaudija, mama.lt
 

Sveikas maistas, kurio reiktų vengti

Dažniausiai toksinų kiekis daržovėse ir vaisiuose yra gerokai didesnis nei produktuose, kuriuos pagamino žmogus. Šios natūralios kenksmingos medžiagos gali tapti vėžio ar įgimtų negalavimų priežastimi.

Jei norite apsaugoti save ir savo šeimą nuo sveikatos problemų, nevartokite didelio kiekio kai kurių įprastų maisto produktų.

Straipsnyje pateikiame sveikatai ypač pavojingų cheminių medžiagų grupes ir maisto produktus, kuriuose jų gali būti.

Solaninas

Jei nukastos bulvės yra veikiamos tiesioginių saulės spindulių, ėel išsiskyrusio chlorofilo jų paviršius gali pažaliuoti. Pažaliavus bulvei, susidaro sveikatai pavojingas toksinas solaninas. Ypač didelė jo koncentracija yra po pažaliavusiu daržovių žieve. Storai nulupus bulves, į organizmą patenka mažesnis solanino kiekis.

Troškinant daržoves garuose arba apdorojant verdančiu vandeniu, jose esančio solanino kiekis sumažėja 40%. Ši medžiaga gali tapti skrandžio ar kvėpavimo organų veiklos sutrikimų priežastimi. Bandymai su palikuonių besilaukiančiais gyvūnais parodė, kad solaninas dažniausiai sukelia persileidimus. Todėl nėščioms moterims derėtų būti labai atsargioms ir saugotis, kad į organizmą nepatektų šio toksino.

Cianogeniniai gliukozidai

Šių kenksmingų medžiagų yra daugelyje daržovių: kopūstuose, ridikėliuose, salieruose ir griežčiuose. Nors kai kurie specialistai mano, jog šių maisto produktų vartojimas yra gera vėžio profilaktika, minėtos daržovės neigiamai veikia skydliaukę. Valgant jas, gali susiformuoti gūžys.

Tačiau tai būdinga tik neapdorotiems (žaliems) maisto produktams. Virtos daržovės sveikatai nekelia jokios grėsmės.

Mikrotoksinai

Mikrotoksinai – viena sveikatai pavojingiausių cheminių medžiagų, esančių maisto produktuose. Juos išskiria grybeliniai dariniai, taip pat pelėsis. Dažniausiai šių medžiagų būna maisto produktuose, pagamintuose iš grūdų ar riešutų. Mikrotoksinai sukelia vėži, kepenų cirozę ir silpnina imunitetą.

Nitratai

Nitratai nepriklauso kancerogenams, tačiau bandymai su gyvūnais parodė, kad nitrozaminai, susidarantys skrandyje iš nitratų ir nitritų, sukelia vėžį. Nitratų paprastai dedama į mėsą, kad pailgėtų jos vartojimo laikas. Tačiau kenksmingų junginių gali būti ir natūraliuose maisto produktuose: špinatuose, burokėliuose, grūduose bei ridikėliuose. Vaikams nerekomenduojama valgyti daug šių maisto produktų, nes jų skrandžio sulčių rūgštingumas yra sumažėjęs ir organizmas nesuvirškina didelio nitratų kiekio.


 
Taip pat skaitykite
Sveikos mitybos specialistų sudarytų maisto piramidžių pagrindą sudaro grūdinės kultūros ir iš jų pagaminti produktai. 

Mokėjimas išvirti sultinį - svarbus kulinarinis įgūdis. Sultinį galima panaudoti labai plačiai: patiekti prie pyragėlių ar kibinų,...

Kava – neatsiejamas kiekvieno ryto palydovas, tačiau ne tik. Šį, kūną atgaivinantį bei energijos ir žvalumo suteikiantį...

Kas lėmė tokį stulbinantį lauko kepsninių populiarumo šuolį? Pažvelkime, kas paskatino lauko grilinių populiarumo augimą Lietuvoje...

Rašyti komentarą

 
Milda
2014-01-05 18:17:48
Ojetus cia kalbama apie ta maista kuri auginamas ne musu darze Mes valgom laaabai daug sudo baisu net pagalvot Ypac ziema darzoves pfffff nebukit juokingi tokiu darzoviu geaziu spalvotu nera ir nebuna be nitratu ir pan Vasara is darzo ir netoliese yra didesne tikimybe gauti kokybiska maista
uwendi
2013-03-23 09:45:25
utinku su siuo straipsniu. bet juk vasara arteja, nevalgysime visa vasata troskinto maisto. nors ir zinau vistiek valgau sviezia maista. yra begales tokiu straipsniu, visi jau gerai zinome kad darzove ne visiskas sveikatos saltinis, nes jame yra nitratu kaupiasi toksinai ir t.t. Apie bulve sakoma - pavojingiausias maistas jusu leksteje tai bulviu kose ( rusu straipsniai). Manau cia dar ne visos darzoves isvardintos megstancios kaupti nitratus, toksikuojancios. Apie nitratus mesoja galima jau pasiskaityti tiesiai is pakuotes kurios valgote, juodai ant balto parasyta kad siame ar siame produkte prideta chemijos.
Asta
2013-03-20 15:38:04
o kur nuoroda į straipsnio šaltinį? kur kokie moksliniai pagrindimai ir pan? ar čia eilinis papilstymas iš tuščio į kiaurą?
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (295)
Damir