Nėštumas > Po gimdymo > Sveikinimai ir dovanų...
 

Sveikinimai ir dovanų idėjos kūdikio gimimo proga


2014 10 17 | Autorius: Mama.lt
 

Vaikelio gimimas yra viena svarbiausių dienų kiekvienos poros gyvenime, tad, savaime suprantama, norisi pasveikinti brangius žmones, kurių gyvenimą nušvietė stebuklas. Dalinamės patarimais!

Senosios palankynų tradicijos

Naujagimio ir gimdyvės lankymas lietuviškai vadinamas palankynomis. Seniau gimdyvė buvo lankoma praėjus vos kelioms dienoms po gimdymo. Mamytę lankė tik moterys, vyresnės, kaimo bendruomenėje gerbiamos kaimynės ir netoliese gyvenančios giminaitės. Jos pasidalindavo patarimais, padėdavo prižiūrėti mažylį ir kitus, paaugusius vaikus, taip pat, esant reikalui, surengdavo talką, aptvarkydavo pirkią, ūkį.

Susirinkusios moterys dovanų dažniausiai nešdavo maistingų skanėstų mamytei - buvo dovanojami saldūs kepiniai, medus, riešutai bei tradicinė palankynų kiaušinienė. Plakti kiaušiniai buvo kepami moliniame inde, krosnyje arba virš puodo su garuojančiu vandeniu. Reikia prisiminti, kad gimdymai tikrai buvo sunkūs, profesionalios medicininės pagalbos nebuvo, tad dažna moteris gimdydama nusikamuodavo, buvo svarbu greitai atgauti jėgas ir sugebėti tinkamai pasirūpinti savimi bei nauja gyvybe.

Įdomu ir tai, kad mama buvo lankoma apie mėnesį - būtent tiek laiko ji buvo laikoma „nešvaria“, jai buvo draudžiama įsilieti į normalų visuomenės gyvenimą, lankytis Bažnyčioje, bendruomenės renginiuose. Gali nuskambėti barbariškai ir neteisingai mamytės atžvilgiu, tačiau tai turėjo praktinę reikšmę - po gimdymo moters organizmui reikia laiko atsistatyti, sustiprėti, tebesitęsia kraujavimas, gali būti plyšimų, tad infekcijų tikimybė labai didelė, o net ir menkas susirgimas anuomet galėjo baigtis mamos mirtimi, tad toks karantinas ir ramybė namuose buvo naudinga pačiai gimdyvei.

Šiuolaikinės palankynos

Savaime suprantama, kad laikai pasikeitė, o kiekvieno mūsų gyvenimo ritmas yra skirtingas. Smagu tai, kad galime labai lengvai bendrauti ir susikontaktuoti, tad būtinai susisiekite su tėveliais, pasitarkite su mama, kada ji jausis pasiruošusi priimti svečius. Vienos moterys jaučiasi puikiai ir norėtų artimuosius bei draugus matyti jau gimdymo palatoje, o štai kitoms reikia daugiau laiko apsiprasti, jos nori pabūti vienumoje, tik su vaikeliu, jo tėčiu, galbūt mažylio seneliais.

Šiuolaikinė medicina, žinoma, pažengusi, tačiau rizikos didinti nereikėtų, tad nelankykite mamos ir mažylio, jeigu sergate, nesiveskite su savimi sergančių vaikų. Tiek pavargusi, jėgas gimdymui atidavusi mama, tiek ir vos į pasaulį atėjęs vaikelis yra imlūs įvairioms ligoms ir infekcijomis. Būtinai paaiškinkite situaciją, gražiai atsiprašykite ir susitarkite susiplanuoti susitikimą, kuomet pasveiksite. Atėję lankyti pagausėjusios šeimos, net, jeigu ir esate sveiki, nepamirškite nusiplauti rankų!

Lankydami vaikelį ilgai neužsibūkite – mandagu pabūti valandėlę, pusantros, o tuomet leiskite mamai ir vaikeliui ilsėtis ir stiprėti. Jeigu esate artima giminaitė (gimdyvės mama, sesuo, labai artima draugė), tai tikrai galite atgaivinti senąją pagalbos mamai tradiciją – nebijokite pasisiūlyti suplauti indų, sumesti drabužių į skalbyklę, atneškite ne tortuką, o sveiką apkepą, kuriuo galės pasigardžiuoti ir mama, ir tėtis, ir kiti šeimoje augantys vaikai. Eidami į svečius nebijokite paskambinti ir paklausti, ko reikėtų iš parduotuvės – galbūt mamą pradžiugintų ne tik dovanos mažyliui, bet ir praktiška smulkmena, kurią vyras pamiršo nupirkti – gal baigėsi veido kremas, higieniniai įklotai ar arbata?

Dovanų idėjos kūdikio gimimo proga

Tikėtina, kad vežimuką, lopšiuką, pagrindinius rūbelius, žaisliukus vaikeliui tėvai jau bus supirkę belaukdami mažylio, tačiau galite su jais pasikalbėti – galbūt dar trūksta kokio didesnio, kokybiškio ir brangaus daikto, galbūt atėja žiema ir mažyliui reikės gero, natūralios vilnos vokelio ar šilto kombinezono? Galėtumėte susitarti su kitais šeimos nariais ir giminaičiais bei drauge nupirkti tikrai praktišką, daugiau kainuojantį daiktą mažyliui – juk visi žinome, kad gimus vaikeliui šeimos laukia nemažos išlaidos.

Neprašausite ir dovanodami visada reikalingus daiktelius – šliaužtinius, rūbelius, kepuraitę, kojines, rankšluostukus, sauskelnes, kūdikių higienos prekes.

Krepšys su smulkiomis dovanomis - higienos priemonėmis, vystyklais, rūbeliu, knygute, žaislu, albumu nuotraukoms.

Rūbeliai vaikui sudėti į kartoninę tūtą, kuri apsukta šliaužtiniais. Suformuota, kad primintų puokštę.

Iš sauskelnių suformuotas tortas

Jeigu tik turite laiko ir sugebėjimų, tai galite nudžiuginti mažylį savo rankų darbo dovanėle – nertais tapukais, kepuryte ar kojinėmis, pasiūtu žaisliuku. Galite ir tiesiog užsakyti marškinėlius su originaliu užrašu, tėvelių ir vaikelio vardais, gimimo data. Tokios dovanos labai asmeniškos, šiltos.

Paprasti nerti tapukai

Nerta kepurytė su keičiamų spalvų gėlėmis

Rankų darbo žaislas vaikui

Dovanų idėjos gimdyvei

Būtų šaunu, jeigu pradžiugintumėte ir vaikelio susilaukusią mamytę. Ją galite nudžiuginti mėgiamu patiekalu, skanėstais, gėlėmis, o taip pat vitaminais, skirtais pagimdžiusios, krūtimi maitinančioms mamos. Žinoma, prieš tai derėtų pasidomėti, kokie produktai ir gardėsiai tinkami maitinančioms, tik pagimdžiusioms moteris.

Gardėsiai mamai ir pietūs visai šeimai

Natūralu, kad pagimdžius (ypač, jeigu tai pirmasis vaikelis) kyla daug klausimų, tad jaunai mamai pravers įvairios su vaikų auklėjimu ir jų priežiūra susijusios knygos.

Mamai bus malonios dovanos, kurios padės įprasminti šį nuostabų gyvenimo etapą – sutarkite su fotografu ir padovanokite tėveliams mamos ir naujagimio aar naujagimio ir tėvelių fotosesiją. Puikiai tiks ir įvairios, su mažylio gimimu, susijusios, suasmenintos dekoro detalės ar, pavyzdžiui, marškinėliai su linksma citata mamai.

Dekoracija su pirmąja vaiko vardo raide

Didelis rėmas su idėja, kad tėvai surinktų pirmuosius vaikelio daiktus ir juos įrėmintų

Sveikinimai susilaukus kūdikio

Gimus vaikeliui galite iškart nudžiuginti tėvus trumpąja žinute su mielu tekstu, jį galite įrašyti į atvirutę eidami lankyti mažylio.

Mamos šypsny atgyja pasakos, lopšinės,
Žaislai nusijuokia kartu su tėveliu.
Mažute, stiebkis, auk didutė,
Tavęs daug laukia nuostabių dienų.
Nuoširdžiausi sveikinimai sulaukus dukrelės!

---

Tas mielas riksmas šaltoje nakty,
Tu jo dėka ir vėl mama esi.
Kas išmatuot išdrįs tą jaudulį širdy?
Ir kas pasvers vargus, kol vaiką augini?
Stiprybės, laimės ir sveikatos,
Naujos gyvybės susilaukus.

---

Juk kūdikio verksmas gražiausia daina,
Juk kūdikio džiaugsmas – mamos dovana.
Ir nemigo naktys netenka reikšmės,
Kai lupos dukrytės tau „mama“ šnibždės!

---

Senovės išminčiai sakė:
kada Dievas bučiuoja naujagimį į kaktą – jis taps žymiu filosofu,
kai į lūpas – žymiu oratorium,
kai į kojas – žymiu šokėju,
kai į rankas – visų galų meistras.
Tad tegu Dievas neužmiršta išbučiuoti šio naujagimio!

---

Būkit jūra gerumo, švelnumo ir meilės,
Kur galėtų plukdyti mažylis laivus.
Jūsų pasakų skliautais vaikystę nuvedęs
Jis užaugtų protingu, laimingu žmogum.
Būkit jūra bekraštė išliejusi meilę,
Kur galėtų braidyti mažylis dažnai.
Ir išgirskit, Jam krykštaujant, vaikišką laimę —
Būkit jūsų Sūneliui artimiausi draugai.

Būkit vaikeliui širdies dalimi,
Jo gyvenimo jūroj — gyvais gintarais,
Nes Jūs žmonės brangiausi, labai artimi
Būkit Jo vandenyne amžinaisiais laivais.
Gintarinėj Jo pasakoj būkit tiesa,
Būkit saitais draugystės senos ir tvirtos,
Šeimyninio lizdo auksine uola,
Kur nuo vėjų šiauriausių vaikelį užstos.

---

Jau tikrai labiau Jūs nieko nemylėsit,
Jau nebus daugiau rami širdis.
Meilę dvigubą širdžių aukosit dviese
Tam vieninteliam, kuris yra viltis.
Kaip gerai, kad Jūsų svajos išsipildė
Ir namus užpildė džiugesys.
Su vaikais ateina nemiga prailgus —
Lai neliūdins ji — tik laimėje svaigins!
 


 
Taip pat skaitykite
Natūralu, kad susilaukusios mažylio mamaytės greitai išvargsta - kūnas dar nespėja atsigauti po gimdymo, o jau tenka stačia galva...

Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų....

Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti...

Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ surengtoje šeimų šventėje...

Rašyti komentarą

 
Justina Bag
2017-04-22 12:55:10
nenusivilsite pasirinę www.raigrawool.lt pledą kūdiniui. mano mažylis nesiskiria su juo :)
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (295)
dominykas ivoska