Vaikai > Vaiko priežiūra > Ferberio metodas: kūdikis...
 

Ferberio metodas: kūdikis užmiega pats


2019 02 06 | Autorius: Mama.lt
 

Kūdikius auginančios šeimos didžiausia vertybe ir prabanga įvardija miegą... Tiek keletą papildomų mamos ir tėčio miego valandėlių, tiek ir ramų mažylio poilsį be ašarėlių bei nesibaigiančio čiūčiavimo. Richardas Ferberis siūlo metodą, kurio dėka vaikelis išmoksta užmigti pats ir netikėtai nubudus naktį nepradeda verkimu kviesti suaugusiųjų.

Daktaras Ričardas Ferberis yra mokslininkas, medikas, miego sutrikimų specialistas, kuris vadovauja Vaikų miego sutrikimų skyriui esančiam Bostono vaikų ligoninėje. Vyras jau 20 metų tiria vaikų miegą, stengiasi atrasti naujų metodikų ir būdų, kaip jį pagerinti, kaip padėti blogai miegantiems vaikams ir kūdikiams. Jis geriausiai žinomas dėl Ferberio metodo, kuris dar vadinamas ferberizacija (arba ferberizmu). 1985-aisiais išleistoje knygoje „Išspręskite savo vaikų miego problemas“ mokslininkas aprašo, kaip išmokyti kūdikį užmigti savarankiškai, be verkimo, atsiskyrimo nuo tėvų keliamo streso, ilgo liuliavimo, supimo ir nešiojimo.

Kada ir kaip taikyti Ferberio metodą?

Ferberis teigia, kad taikant jo metodą vaikas išmoksta užmigti pats vos per keletą dienų ar savaitę - mažylis sugeba ne tik užmigti paguldytas nakties ar pietų miego, bet ir nepanikuoja netikėtai nudubęs, ramiai paguli, nurimsta ir vėl įminga.

Šį metodą galima pradėti taikyti 6 mėnesių arba vyresniems kūdikiams, taip pat ir vysresniems vaikučiams, kurie nesugeba užmigti patys, be tėvelių pagalbos ir ilgo migdymo. Mokslininkai pastebi, kad jaunesni nei 6 mėn. kūdikiai verkia tik dėl objektyvių priežasčių (alkio, skausmo, nepatogumo, šalčio ar karščio), o vyresni mažyliai verkimą naudojami manipuliuodami tėvais, siekdami jų dėmesio, norėdami būti ant rankų. Žinoma, vyresni vaikai taip gali verkti ir dėl alkio, šalčio, karščio, susijaudinimo, baimės, tad turite mėginti suprasti verkimo priežastis - jeigu vaikas sveikas, pamaitintas, švarus, jo kambaryje nėra nei per karšta, nei per šalta, tai, tikėtina, kad jis verkia tiesiog reikalaudamas dėmesio, būtent tada į pagalbą ateina Ferberis.

Ferberio metodo technika nėra sudėtinga, tačiau jis gali būti sunkus emociškai. Visų pirmą, tėveliai susitaria dėl miego laiko ir griežtai jo laikosi. Artėjant numatytai migdymo valandai tėvai kiekvieną vakarą atlieka tą patį ritualą, ta pačia tvarka - pabaigia visus žaidimus, užtraukia užuolaidas, prislopina šviesas, maudo vaikelį, jį rengia miego drabužėliais, šis pasiruošimas paprastai truka apie valandą. Mažylis labai greitai perpranta, kad šie veiksmai reiškia artėjantį miegą, pats ima rimti.

Nustatytą valandą kūdikis paguldomas, tėvai jį trumpai pakalbina, paglosto ir išėję iš kambario uždaro duris. Prasideda emociškai labai sudėtinga dalis - vaikas verks norėdamas susigrąžinti tėvus, gauti jų šilumos ir dėmesio, reikalaus būti nešiojamas ir čiučiuojamas, tačiau, Ferberio teigimu, būtina leisti jam verkti. Pradžioje rekomenduojama leisti vaikeliui verkti apie 10 min., tuomet tėvai gali įeiti į kambarį, mažylį pakalbinti, paglostyti, tačiau neimti jo ant rankų ir nebūti su juo ilgiau nei 2 min. Išėjus iš kambario, jeigu vaikas tebeverkia, reikia leisti jam verkti jau 15 min., tuomet dar 2 min. jį pašnekinti, paglostyti ir vėl išeiti. Kūdikiui nesiliovus verkti vėl reikėtų leisti jam verkti 15 min., užeiti į kambarį 2 min. ir vėl palikti jį vieną. Jeigu vaikas vis tiek nesiliauja verkęs, tai ketvirtą kartą jo vieno nebepalikite, užmigdykite mažylį jam įprastu būdu, paimkite jį į rankas, padainuokite lopšinę, panešiokite. Ferberio metodą taikykite kiek vėliau - pabandykite po keletos dienų, jeigu vaikui, tai visiškai nepriimtina, tai palaukite, kol mažylis truputį paaugs, bandykite po mėnesio ar poros.

Suprantama, kad vaikelio verkimas, suvokimas, kad jis paliktas vienas, kad jam baisu ir neramu yra didžiulis skausmas kiekvienai mamai ir tėčiui, tačiau turėtų raminti tai, kad kūdikiai, nors ir labai mažučiai, greitai perpranta sistemą ir suvokia, kad verkimu pasiekti nieko nepavyks, tėvai neateis, tad geriau jau tiesiog nurimti ir miegoti. Ferberio teigimu skausmingasis etapas trunka nuo kelių dienų iki savaitės, o tuomet vaikelis įpranta, pradeda rimti jau pasiruošimo miegui metu, o paguldytas į lovelę netrukus užmiega pats.

Jeigu jums pernelyg sunku ištverti 10 min. verkimą, tai pradėkite nuo trumpesnio intervalo - palikite vaiką vieną 3 - 5 min., o vėliau šį laiko tarpą didinkite po porą minučių iki kol mažylis išmoks užmigti pats.

Norėdami pradėti taikyti Ferberio metodą turite labai aiškiai suvokti, kad vaikas tikrai verks, kad jums tikrai bus skaudu ir sudėtinga tą ištverti. Turite apie tai pasikalbėti su visais šeimos nariais, ypač aiškiai susitarti tarpusavyje - juk vaikeliui verkiant dėl jo migdymo būdo besipykstantys tėvai sukuria siaubingą atmosferą namuose.
Galite susiplanuoti ir pabandyti Ferberio metodą taikyti 2-3 dienas, jeigu per tą laiką vaikeliui nepavyks įprasti, tai vėl šį migdymo būdą išbandykite po mėnesio.

Ričardo Ferberio komentarai

Dr. R. Ferberis neretai kritikuojamas, jo metodas vadinamas žiauriu ir nehumanišku, tačiau specialistas atremia kritiką teigdamas, kad jo sumąstyta praktika tikrai nėra tinkama visiems - jautriems, bailiems, itin prie tėvų prisirišusiems mažyliams toks migdymo būdas tikrai netinka, jis tiesiog sukels daug streso tėvams ir jų atžalai, o taip trokštama ramybė taip ir neateis. Pabrėžiama, kad metodo negalima taikyti vaikui apsirgus, o taip pat keliaujant, miegant ne namuose, tuomet, kai lankosi svečiai ar yra kitų veiksnių, galinčių iškreipti įprastinį migdymo grafiką ir pasiruošimą.

Miego specialistas teigia, kad visi žmonės naktį nubunda, pasijudina, pasisuka ant kito šono, labiau užsitempia antklodę - suaugusieji prie to jau pripratę ir iki galo nė neišsibudina, netrukus ir vėl įminga. Naktį nubudę, vienumoje nepratę būti mažyliai išsigąsta, ima verkti ir tokiu būdu kviesti tėvus, vaikas jaučiasi pavargęs, norėtų ir vėl miegoti, tačiau nemoka užmigti, tad kviečiasi suaugusiuosius ir reikalauja būti užmigdytas - išmokus savarankiškai užmigti ši problema išsprendžiama. Suprantama, kad net ir mokantis užsimigdyti vaikas naktį gali verkti, tačiau tuomet tėvai supranta, kad mažylis ne dėmesio reikalauja, o iš tiesų prastai jaučiasi, jam skauda, jis patiria stresą, yra alkanas.

Dr. R. Ferberis prabrėžia, kad kiekvienas vaikas ir kiekviena šeima yra unikali, tad verta rinktis jums priimtiną metodiką. Jis taip pat primena, kad norintieji taikyti ferberio metodą, neturi aklai sekti jo nurodymais - specialisto nuomone svarbiausias yra griežtas pasiruošimo miegui ir migdymo grafikas, o tai, kiek laiko vaikelis bus vienas, kiek minučių praleisite su juo yra mažiau svarbu.

 


 
Taip pat skaitykite
Parinkti tinkamus drabužius vaikui atvėsus orams – sudėtinga užduotis, kadangi mažiesiems net ir šaltuoju laikotarpiu lauke rūpi...

Kad artėjantis šeimos pagausėjimas keltų kuo mažiau nerimo bei rūpesčių, svarbu tam tinkamai pasiruošti: iš anksto...

Nuo šiol prekybos tinklas „Lidl“, skirdamas itin didelį dėmesį jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, siūlys įsigyti...

Miegas su vaikais visad kėlė nemažai diskusijų, tačiau laikui bėgant vis daugiau tyrimų rodo, kad su miegojimas su tėveliais naudingas tiek...

Rašyti komentarą

 
Davina Claire
2022-08-03 02:23:34
Sveiki, dāmas un kungi! Vai jums ir nepieciešams ātrais kredīts 24 līdz 48 stundu laikā? Ja jūsu atbilde ir jā, es ieteikšu pieteikties aizdevumam pie mums vietnē Novelty Finance. NOVELTY FINANCE nodrošina finanšu risinājumus. Mēs piedāvājam visa veida aizdevumu pakalpojumus (personīgais aizdevums, biznesa aizdevums un daudzi citi). Mēs piedāvājam arī elastīgas un vairākas aizdevuma iespējas, tostarp nodrošinātus un nenodrošinātus aizdevumus, ilgtermiņa un īstermiņa aizdevumus, kas ir pielāgoti jūsu finanšu vajadzībām. ✓ Viegla apstiprināšana ✓ Elastīgs atmaksas termiņš 6 - 360 mēneši ✓ Ļoti ērti – Pieteikties aizdevumam var sev ērtā vietā un laikā. ✓ Tūlītēja piekļuve jūsu līdzekļiem pēc apstiprināšanas. ✓ Subsidētā procentu likme (3% gadā) ✓ Jums nebūs jāsteidzas ar kredīta atmaksu, tiks dots laiks uzsākt kredīta atmaksu. ✓ Nav slēptu maksu ✓ Jūs tiksiet vadīts visa procesa laikā Kā pieteikties: Pieteikties aizdevumam pie mums ir ātri un vienkārši! Nosūtiet mums savu aizdevuma pieprasījumu caur; E-pasts: {{ [email protected] }} Zvaniet vai rakstiet mums WhatsApp pa: +447915601531. Ir spēkā noteikumi un nosacījumi.
Linda Mark
2020-03-30 14:29:58
KAIP IŠSISKOLIAU IŠ ŠIOS DIDŽIOSIOS BENDROVĖS Sveiki, mano brangūs žmonės, aš esu Linda McDonald, šiuo metu gyvenanti Austine Teksase, JAV. Šiuo metu esu našlė su trimis vaikais ir 2018 m. Balandžio mėn. Buvau pakliuvusi į finansinę padėtį ir man reikėjo refinansuoti ir sumokėti sąskaitas. Bandžiau ieškoti paskolų iš įvairių privačių ir verslo paskolų firmų, bet niekada nesėkmingai. Dauguma bankų atmetė mano kreditą, nesiskundė tomis paskolų įmonėmis, kurios jas vadina savų pinigų skolintoju, nes jos visos yra apgaulės, visos jos nori pinigų, ir jūs iš jų dar negirdite, jie du kartus man tai padarė prieš susitikdami su ponu Davidu Wilsonu. Pats įdomiausias dalykas yra tas, kad mano paskola man buvo pervesta per 74 valandas, todėl patarsiu kreiptis į p. Davidą, jei jus domina paskolos gavimas ir esate tikri, kad galėsite jį laiku grąžinti, galite susisiekti su juo el. paštu ……… ([email protected]) Nėra kredito patikrinimo, nėra jokio kredito davėjo, turintį tik 2% palūkanų normą ir geresnius grąžinimo planus bei grafiką, jei turite susisiekti su bet kuria įmone dėl paskolos užtikrinimo be užstato, tada susisiekite su p. Davidu Wilsonu dėl paskolos Jie siūlo visų rūšių paskolas Trumpalaikė paskola (5_10 metų) Ilgalaikė paskola (20_40) Žiniasklaidos terminuota paskola (10_20) Jie siūlo paskolą kaip Būsto paskola ............., Verslo paskola ........ Skolos paskola ....... Studentų paskola .........., verslo pradinė paskola Verslo paskola ......., įmonės paskola .............. ir kt El. Paštas .......... ([email protected]) Kalbant apie finansinę krizę ir paskolą, tuomet reikia kreiptis į Davido Wilsono paskolą, tiesiog pasakykite jam, kad ponia Linda McDonald nurodo jums sėkmės ................... ....
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (172)
Vestina