Pagrindinis > Kaip teisingai žindyti...
 

Kaip teisingai žindyti kūdikį?


2016 04 26 | Autorius: Mama.lt
 

Maitinimas krūtimi mamai ir žindimas kūdikiui yra labai natūralus, įgimtas ir instinktyvus veiksmas, tačiau neretai moterys baiminasi, kad savo mažylius žindo neteisingai, joms kyla daugybė klausimų, jos susiduria su įvairiomis problemomis. Siūlome paskaityti keletą pagrindinių žindymo taisyklių.

Pirmieji naujagimio žindymai

Pirmąsias tris vaikučio gyvenimo paras kūdikį rekomenduojama žindyti atsigulus ant šono - tokia poza bus patogiausia tiek į pasaulį ką tik atėjusiam, dar šiek tiek išsigandusiam mažam žmogui, tiek ir gimdymo išvargintai mamytei.

Atsigulus ant šono vaikelį reikėtų pasiguldyti šalia, viena ranka šiek tiek kilstelėti jo galvytę, ją prilaikyti, o veiduką atsukti taip, kad jis atsidurtų tiesiai priešais krūtį. Kita ranka reikėtų suimti krūtį ir spenelį bei jį supančią aureolę glausti prie vaikelio lūpų - kūdikis instinktyviai prasižios, sudės lūpas vamzdeliu. Vaikeliui stipriau prasižiojus švelniai įstumkite krūtį jam į burnytę.

Labai svarbu, kad vaikelis apžiotų ne tik spenelį, bet ir krūties aureolę (tamsesnis plotas aplink spenelį). Jeigu kūdikis apžios tik spenelį, tai pienas beveik netekės, vaikas nepasisotins, krūties speneliai pakankamai greitai ims skaudėti, pradės trūkinėti.

Labai išalkę ar tiesiog valgūs mažyliai neretai itin stipriai prisispaudžia prie krūties, kartais jų nosytė užsispaudžia, tad stebėkite vaiką ir, jeigu reikia, šiek tiek pakreipkite jo galvytę, jį truputį atstumkite. Tiesa, stipriai jaudintis nereikėtų, kadangi mažų vaikučių nosies šnervės būna šiek tiek pakrypusios į šoną, todėl jie vis tiek gali kvėpuoti ir jaustis pakankamai komfortiškai.

Pagrindinės teisingo žindymo taisyklės

Paaugusį mažylį daugumai mamų patogiausia žindyti sėdint, tačiau svarbu atrasti tokią poziciją, kuri būtų patogiausia jums ir jūsų vaikui. Žindymas neturi kelti streso, visas procesas turėtų būti kupinas ramybės ir harmonijos.

Atsisėskite lovoje, patogiame fotelyje ar kėdėje. Po savo nugara, alkūnėmis, ant kelių pasidėkite pagalvėles, po pėdomis taip pat pasikiškite pagalvę, dėžutę ar suoliuką, kad jūsų keliai būtų šiek tiek aukščiau. Svarbu, kad jūsų kūnas būtų atsipalaidavęs, kad vaikelio laikymas glėbyje nekeltų papildomos raumenų įtampos.

Mažylis turėtų gulėti ant šono, visu kūnu pasisukęs į mamą, jo keliukai turėtų remtis į jūsų kūną. Vaikelio veidukas turėtų būti tiesiai priešais krūtį, o jo lūpytės - priešais spenelį. Patogiai įsitaisius, priglauskite spenelį prie kūdikio lūpų ir mažylis ims žįsti.

Pienas išteka tik tuomet, kai spaudžiama krūties aureolė, todėl svarbu, kad kūdikis apžiotų ne tik spenelį, bet ir aureolę. Pajutusi, kad mažylis bando žįsti neteisingai suėmęs krūtį, atsargiai įkiškite smilių į vaikučio lūpyčių kampą ir švelniai ištraukite spenelį. Krūtį iš naujo glauskite prie vaikelio lūpų ir leiskite jam pabandyti dar kartą.

Jei žindymas kelia skausmą, patikrinkite, patikrink, ar vaikelio apatinė lūpytė nėra užsilenkusi. Kartais, net ir gerai apžiojus krūtį, mažylio lūpytė užkliūna, todėl žįstant spaudžia spenelį ir sukelia skausmą. Jei taip nutiko, atsargiai paspauskite žemyn mažylio smakrą, kad lūpa išsilaisvintų.

Mamos mityba ir žindymas

Manoma, kad pieno kiekiui daugiausiai įtakos turi genetiniai veiksniai, tačiau pieno kokybė siejama su mamytės mityba. Krūtimi maitinančioms mamoms svarbu valgyti subalansuotą, sveiką, šviežią maistą, riboti ar visiškai atsisakyti alergizuojančių produktų, atsikratyti žalingų įpročių.

Krūtimi maitinančioms mamoms naudingi produktai:

 • Rūgštaus pieno produktai (kefyras, rūgpienis, natūralus jogurtas) – iki 800 ml per dieną;
 • Pienas (geriausiai tiktų sojos) – iki 200 ml per dieną. Karvių pienas tiktų verdant košes;
 • Pusriebė varškė (5% riebumo), neaštrus, neriebus sūris;
 • Balta mėsa, geriausia – paukštiena;
 • Sviestas (iki 25 g), kokybiškas augalinis aliejus;
 • Kruopos, duona (geriausia, žinoma, pilno grūdo ir su sėlenomis);
 • Žolelių ir žalioji arbata (tinka raudonėliai, mėtos, čiobreliai ir kmynai – jie stimuliuoja laktaciją, tad puikiai tiks toms mamytėms, kurioms neužtenka pieno);
 • Vanduo, maitinančioms mamoms reikėtų gerti daug vandens, prieš kiekvieną maitinimą būtų šaunu išgerti papildomą stiklinę vandens.

Produktai, kurie gali sukelti alergiją (reikėtų stebėti savo ir vaiko organizmo reakcijas, galimus bėrimus, pilvo skausmus, bendrą vaikelio savijautą):

 • Pienas, kiaušiniai, medus, delikatesinė žuvis, cukrus;
 • Produktai, kuriuose yra dažiklių ir konservantų (konditeriniai gaminiai, saldūs gėrimai ir t. t.);
 • Juoda duona, ankštinės kultūros (žirniai, pupos, pupelės, soja).

Produktų, kurių žindančios mamos turėtų visiškai atsisakyti:

 • Alkoholis;
 • Tabakas;
 • Kai kurie vaistai, gydomosios arbatos ir pan. (kiekvienu atveju reikėtų tartis su gydytoju arba vaistininku);
 • Stipriai alergizuojantys produktai (šokoladas, krabai, vėžiai, skumbrės, citrusiniai vaisiai);
 • Stipri kava ir arbata, energetiniai gėrimai (daug kofeino turintys gėrimai veikia ir vaiko nervų sistemą, per daug ją stimuliuoja);
 • Svogūnai, česnakai, imbierai ir t. t. (stipraus, specifinio kvapo prieskoniai neigiamai veikia pieno kokybę, toks pienas vaikams paparastai nepatinaka);
 • Labai riebus, labai saldus, labai sūrus, labai aštrus maistas;
 • Keptas, aliejuje virtas maistas.

Kūdikio sotumo jausmas

Maitinimo krūtimi esmė, savaime suprantama, vaikelio pasisotinimas, tačiau suvokti, kuomet mažylis jau pakankamai privalgęs yra ganėtinai sudėtinga. Vienas žindymas vidutiniškai trunka 20 minučių, tačiau daugiausiai pieno iš motinos krūties iščiulpiama per pirmąsias 10 minučių. Vėliau dauguma mažylių pavargsta ir ima žįsti vangiau.

Kai kurie kūdikiai valgo labai godžiai ir intensyviai, todėl pasisotinti gali labai greitai, tuo tarpu kiti niekur neskuba, todėl žindymas gali trukti ir dvigubai ilgiau. Maitinant krūtimi nustatyti, ar kūdikis jau pasisotino, nėra labai lengva, tačiau reikėtų suprasti, kad mažylis tikrai nenorės atsitraukti nuo krūties, todėl žįs pieną tol, kol jausis sotus.

Pasitaiko, kad mamos organizmas gamina nepakankamai pieno arba pieno kokybė yra prastesnė ir vaikas nepasisotina. Tokiu atveju, užmigęs vaikelis netrukus vėl nubunda, verkia ir reikalauja maisto, žįsdamas nenurimsta yra irzlus. Susidūrus su tokia situacija nereikėtų jaustis blogai, kankinti savęs ir mažylio bei pagalvoti apie maitinimą mišinėliais.

Dažniausios žindymo problemos ir jų sprendimo būdai:

 • Per mažai pieno. Ši problema dažnai pasireiškia pagimdžiusioms po Cezario pjūvio operacijos. Pieno gaminasi pakankamai tinkamai žindant ir stimuliuojant laktaciją. Šioje situacijoje pagelbėti gali pientraukis, jis padės normalizuoti laktaciją.
 • Per daug pieno. Didelis pieno kiekis gali sąlygoti kūdikio springimą. Dalį pieno galima nutraukti pientraukiu, o kūdikį pradėti žindyti tuomet, kai pieno išsiskyrimas stabilizuosis.
 • Laktostazė. Dėl neteisingo kūdikio žindymo ar pernelyg audringos pieno gamybos pieno perteklius gali susitvenkti pieno latakėliuose. Kūdikiui pernelyg sunku iščiulpti pieną, mamą gali imti varginti mastitas. Prieš žindymą dalį pieno galima nusitraukti pientraukiu - pabrinkimas sumažės, o kūdikiui bus lengviau žįsti
 • Pieno latakėlio užsikimšimas. Labai svarbu dažnai maitinti krūtimi, reguliariai tuštinti krūtis pientraukiu. Perteklinį pieną galima palikti ateičiai.

„Pientraukiai „Philips Avent“ – pirk be rizikos“

„Philips Avent“ akcija suteikia galimybę per 60 d. nuo pirkimo grąžinti pientraukį – be problemų ir papildomų išlaidų! Grąžinimo sąlyga – neišpakuoti pientraukio ir pateikti pirkimo dokumentą. Akcija trunka nuo 2016 m. balandžio 1 d. iki 2016 m. gegužės 31 d. ir tik įsigyjant šių modelių „Philips Avent“ pientraukius: SCF330/20; SCF330/13; SCF332/01 bet kuriame Lietuvos mieste esančiose vaistinėse: „Eurovaistinė“, „Camelia“ vaistinė, „Gintarinė“ vaistinė, „Norfos“ vaistinė, „Benu“ vaistinė. Jei turite klausimų dėl šio pasiūlymo ir sąlygų, kreipkitės tel. 8 37 323 670 arba rašykite el. paštu [email protected]. Mūsų darbo laikas – 9–17 val.

Visas akcijos sąlygas ir informaciją rasite: http://www.philips.lt/content/B2C/lt_LT/reklamines-akcijos/avent-pirk-be-rizikos.html?origin=4_lt_lt_avent_tipro

Pasirinkite pientraukį, atitinkantį jūsų poreikius:

Elektrinis pientraukis, SCF332/01

Patogus elektrinis pientraukis. Elektrinis pientraukis leidžia patogiai nutraukti pieną, paspaudus vos vieną mygtuką.

 • Įdiegtas švelnus stimuliavimo režimas ir trys pieno nutraukimo nuostatos.
 • Unikali patogi nutraukimo padėtis – nereikia lenktis į priekį.
 • Minkštos masažinės pagalvėlės švelniai stimuliuoja.
 • Rinkinyje yra „Natural“ buteliukas (125 ml) ir žindukas, kad būtų patogu derinti maitinimą krūtimi ir buteliuku.
 • Suderinama su kitais Philips Avent asortimento gaminiais.
 • Patogu naudoti su baterijomis.
 • Pakuotėje yra viskas, ko reikia pienui nutraukti, laikyti ir sugirdyti.

Rankinis pientraukis, SCF330/20

Patogus rankinis pientraukis. Rankinis pientraukis užtikrina lengvą pieno tekėjimą ir natūraliai didesnį jo kiekį.

 • Unikali patogi nutraukimo padėtis – nereikia lenktis į priekį.
 • Minkšta masažinė pagalvėlė švelniau stimuliuoja.
 • Rinkinyje yra „Natural“ buteliukas (125 ml) ir žindukas, kad būtų patogu derinti maitinimą krūtimi ir buteliuku.
 • Suderinama su kitais Philips Avent asortimento gaminiais.
 • Pakuotėje yra viskas, ko reikia pienui nutraukti, laikyti ir sugirdyti.

Pientraukis „Via“, SCF330/13

Rankinis pientraukis su motinos pieno laikymo indeliais. Tas pats indelis pienui nutraukti, laikyti ir kūdikiui maitinti. Rinkinį sudaro:

 • 1 rankinis pientraukis su adapteriu (tinkami žindukai „Natural“ ir „Classic“);
 • 3 daugkartiniai pieno laikymo indeliai (3 x 180 ml);
 • 3 daugkartiniai indelių dangteliai;
 • 1 žindukas naujagimiui „Natural“.


 


 
Taip pat skaitykite
Lietuvos radijo ir televizijos laidų vedėja Zita Kelmickaitė, gerai žinomas fitoterapeutas Virgilijus Skirkevičius bei “Žolinčių...

Čikagoje (JAV) gyvenanti lietuvė fotografė Ivette Ivens kuria nuostabias krūtimi maitinančių moterų nuotraukas bei tokiu būdu siekia...

Gausybė mokslinių tyrimų rodo, kad tiek mamos pienas, tiek ir žindymo procesas yra neabejotinai naudingi - vaikas yra aprūpinamas visomis...

Rašyti komentarą

 
Eirida
2015-12-31 16:57:38
Gal geriau nerašytumėte klaidingos informacijos, nes paskutinė pastraipa absoliučiai klaidinanti. Kūdikis gali verkti dėl daugelio priežasčių - pilvo pūtimas, nepatogumas, artumo reikalavimas, per daug įspūdžų, dygstantys dantys, augimo šiuolis... jei kiekviena mama tik suverkus kūdikiui, pirktų mišinį- maitinančių neliktų. Geriau pasidomėkite. Visiems prieinama ir teisinga informacija www.zindymas.lt, www.pradzia.org.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (184)
Viltė