![]() Kaip vaikelį išmokyti vaikščioti?2017 11 08 | Autorius: Mama.lt
Pirmieji savarankiški vaikučių žingsniai ypatingai džiugina tėvus, juk sunku surasti gražesnį ir labiau širdį glostantį vaizdą už bėgiojantį mažylį. Siūlome paskaityti apie ženklus, kurie rodo, kad vaikutis netrukus ims vaikščioti, patarimus, kaip jam padėti, kaip dar nerangų žmogutį apsaugoti nuo traumų, kaip išrinkti tinkamus pirmuosius batukus. Kada vaikas pradės vaikščioti? Dauguma mažylių pradeda vaikščioti maždaug per pirmąjį savo gimtadienį, manoma, kad, sveikas, normaliai besivystantis vaikas pirmuosius žingsnius turėtų žengti 9-18 mėnesių amžiaus. Mokslininkai yra paskaičiavę, kad vaikai savarankiškai vaikščioti pradeda po maždaug 1000 valandų trunkančių bandymų. Dalis mažylių beveik neropoja, o iš karto mėgina stotis, remdamiesi rankutėmis ima po truputį vaikščioti, o kiti puikiai jaučiasi ropodami keturiomis, gulinėdami ant žemės. Tiek vienas, tiek kitas elgesio modelis yra visiškai normalus. Svarbu stebėti ar vaikelis bent po truputį progresuoja, ar stengiasi atkelti kūną nuo žemės, ar judėjimui naudoja tiek kojytes, tiek rankutes. Ženklai, rodandys, kad vaikas netrukus ims vaikščioti:
Kaip paskatinti vaiką vaikščioti? Vos gimus: vaikščiojimui ir stovėjimui būtini stiprūs nugaros raumenys, kurie ima tvirtėti nuo pat gimimo, kuomet ant pilvo gulintis kūdikis kelia ir stengiasi išlaikyti galvą. Žaiskite su ant pilvuko gulinčiu vaiku, rodykite jam įvairius žaisliukus, kalbėkites su juo. Susidomėjęs vaikas kels galvą ir tokiu būdu tvirtins nugarytę. Išmokus sėdėti: pasisodinkite vaikutį ant minkšto kilimo, atsisėskite priešais ir stumdykite kamuoliuką. Mažylis jį stums jums, sieks paimti, bandys pakelti užpakaliuką ir ropoti link kamuolio. Šis pratimas puikiai lavina kaklą, nugarą, kojas ir rankas, moko išlaikyti pusiausvyrą. Išmokus stovėti: leiskite vaikui eiti priešais jus, laikykite jį už abiejų rankučių ir bandykite žingsniuoti. Pajutę, kad mažylis jaučiasi pakankamai drąsiai prilaikykite jį tik už vienos rankutės, leiskite vaikui geriau suvokti savo kūną, mokytis išlaikyti pusiausvyrą. Taip pat galite atsistoti truputį toliau, ištiesti rankas ir kviesti vaikutį ateiti jums į glėbį. Nepamirškite girti ir skatinti mažylio. Išmokus vaikščioti prisilaikant rankomis: įsitikinkite, kad vaiko aplinkoje esantys baldai pakankamai stabilūs, sunkūs, svarbu, kad besilaikydamas vaikas jų neužsiverstų ant savęs ir nesusižeistų. Leiskite vaikui pačiam tyrinėti pasaulį, tačiau būkite netoliese, stebėkite ar pavargęs vaikas nenori sėstis - besimokantys vaikščioti vaikai dar nemoka atsargiai, palaipsniui atsisėsti, jie dažniausiai tiesiog šlepteli ant užpakalio visu svoriu, o tai, ypač, jeigu grindys kietos, be kilimo, dengtos plytelėmis, gali būti skausminga. Pamatę, kad vaikutis trypčioja ir bando sėstis jo nesodinkite, o pakiškite ranką po užpakaliuku ir tokiu būdu sušvelninkite šleptelėjimą. Atsargumo priemonės:
Kaip išrinkti pirmuosius batukus? Namuose ar ant žolytės geriausia vaikščioti basomis - basos kojytės geriau „limpa“ prie paviršiaus, papildomai galima įsikibti kojų pirštukais, sulenktomis pėdutėmis. Išėjus į kiemą, žinoma, reikia patogių batukų.
Ar vaikui reikalinga vaikštynė? Vaikštynių naudojimas yra pakankamai opus ir diskutuotinas klausimas, tačiau reikėtų pabrėžti, kad jos visiškai uždraustos Kanadoje, Amerikos Pediatrijos Akademijos specialistai siekia įteisinti panašų draudimą ir JAV. Medikai teigia, kad vaikštynėje kybančių vaikų vystymasis lėtėja, jie nebeturi poreikio stengtis keltis nuo žemės, jų raumenukai tvirtėja gerokai lėčiau, mažyliai blogiau laiko pusiausvyrą, vaikai įpranta į žemę remtis ne pilna pėda, o pirštukais. Specialistai taip pat pakankamai kritiškai vertina ir gultukus. Pastaruosiuose gulintis vaikas yra pusiau vertikalioje pozicijoje, tačiau jo kūno poza nėra natūrali, netaisyklinga. Vibruojančiame, judančiame gultuke gulėti smagu, tačiau vaiko raumenynas taip pat vystosi lėčiau, pastebima, kad daug laiko gultukuose praleidžiantys vaikai vaikščioti pradeda vėliau. Reikėtų pabrėžti, kad gultukai tikrai nėra tokie žalingi, kaip vaikštynės, juos naudoti galima, tačiau saikingai. Žinoma, kad mylintys tėvai savo vaikučius nori aprūpinti pačiais geriausiais ir naujausiais daiktais, tačiau bene vienintelis daiktas į kurį tikrai verta investuoti pinigus yra patogus, minkštas kilimas ar specialius lavinimo kilimėlis. Ant žemės laiką leidžiantys vaikai greičiau tvirtėja, ima ropoti, keltis, o galiausiai ir vaikščioti.
Rašyti komentarą |
|