Nėštumas > 9 mėnesiai > Kūno pokyčiai nėštumo metu
 

Kūno pokyčiai nėštumo metu


2015 10 27 | Autorius: Mama.lt
 

Besilaukiančios moterys mąsto ne tik apie būsimo vaikelio atėjimą į pasaulį, bet ir stebi malonius ir jaudinančius, o neretai ir gąsdinančius bei varginančius kūno pokyčius.

1. Išauga naujas organas
Pastojus ima formuotis ne tik mažylis, bet ir visiškai naujas organas - placeta, kuri atsakinga už deguonies ir mitybinių medžiagų tiekimą augančiai vaisiui bei jo šalinimo produktų pasiėmimą. Placenta prisitvirtina prie priekinės arba užpakalinės gimdos dalies ir viso nėštumo metu su vaisiumi būna susijungusi virkštele, gimdymo metu apie 500-600 gramų sverianti placenta pasišalina.
Pastojusiai moteriai būtina skirti daugiau dėmesio pilnavertei ir sveikai mitybai, atsisakyti žalingų įpročių, kadangi viskas, ką ji suvartoja per placentą pasiekia ir mažylį.

2. Suminkštėja raiščiai
Pastojusios moters kūno (o taip pat ir emocinius) pokyčius lemia pakitusi hormonų koncentracija. Didelis estrogenų ir relaksino kiekis suminkština ir atlaisvina raiščius - tai bus ypatingai svarbu ir reikalinga gimdymo metu, tačiau dėl šios priežasties daugelis nėščiųjų susiduria su nugaros ir sąnarių skausmais.
Nėščiosios turėtų lenktis labai lėtai, nekilnoti sunkių daiktų, saugoti sąnarius. Daugelio moterų lankstumas pagerėja, tačiau, nepaisant to, joms reikia elgtis atsargiau.

3. Padaudėja skysčių
Nėščios moters kūne cirkuliuoja dvigubai daugiau kraujo ir kūno skysčių, kurie būtini norint patenkinti besivystančio ir sparčiai augančio mažylio fiziologinius poreikius. Dažna nėščioji susiduria su tinimais, kurie ypatingai būdingi paskutiniajam nėštumo trimestrui.
Nėštumo metu susikaupia daug audinių skysčio, tad moteris dažai vargina stipriai sutinusios čiurnos - norint palengvinti šią būklę reikėtų pagerinti skysčių cirkuliaciją, gerti pakankamai vandens, pagulėti pasidėjus pėdas ant aukštesnės pagalvės.

4. Pasikeičia oda
Pasikeitusi hormonų koncentracija gali lemti gausybę odos pokyčių. Padidėjęs kraujo kiekis ir suintensyvėjusi kraujotaka skaistina odą, suteikia jai sveiko švytėjimo. Tiesa, anaiptol ne visi odos pokyčiai tokie malonūs. Nėščiosios dažnai susiduria su melazma - tamsiomis pigmentinėmis dėmelėmis ant veido; strijomis - rausvais arba melsvais ruožais vietose, kuriose oda stipriai įsitempia (pavyzdžiui, ant pilvuko, krūtų); suintensyvėjusia akne ir padidėjusiu spuoguotumu.
Vaikelio besilaukiančioms moterims reikia naudoti kremą nuo saulės su dideliu SPF filtru, vietas, kuriose gali atsirasti arba jau atsirado strijų, tepti kremu su vitaminu E ir alfa hidroksirūgštimis, kruopščiai valyti ir drėkinti odą.

5. Išryškėja kraujagyslės
Padidėjus kraujo kiekiui veninis spaudimas apatinėse galūnėse stipriai padidėja, paskutiniosiomis nėštumo savaitėmis jis būna net 2-3 kartus didesnis, nei įprastai, tad kai kurioms moterims gali išsivysti venų varikozė. Jos atsiradimą arba ryškumą lemia ir individuali moters fiziologija - kraujagyslių sienelių elastingumas, nevisiškai išsivystę arba trūkstami venų vožtuvai, o taip pat ir vaisiaus dydis, vaisiaus vandenų kiekis, pilvo sienelės tonusas.
Visoms nėščiosioms, ypač gimdymo terminui artėjant, reikėtų mažinti kojoms tenkantį krūvį, atsisakyti aukštakulnių, avėti tik patogią, ortopediškai tinkamą avalynę, daugiau ilsėtis.

6. Sustorėja plaukai
Nėštumo metu dėl hormonų poveikio gerokai sulėtėja plaukų slinkimas, plaukai pastorėja, ima žvilgėti. Tiesa, tai tikrai nėra priežastis jais mažiau rūpintis, tebėra būtina kruopščiai prižiūrėti plaukus, juos pamaitinti, pakirpti galiukus, tai padės išlaikyti dailius plaukus ir po gimdymo.
Pagimdžius vaikelį plaukai pradeda intensyviai slinkti, gerokai susilpnėja. Reikėtų suprasti, kad išslenka nėštumo metu neslinkę plaukai, tad, nors ant pagalvės ar šepetyje liekančios sruogos gąsdina ir liūdina, stipriai jaudintis neverta. Būtina ir toliau rūpintis savo plaukais, galvos oda, tinkamai maitintis.

7. Tenka dažniau lankytis tualete
Vaikučiui vystantis ir augant gimda stipriai plečiasi ir jau pakankamai greitai ima spausti šlapimo pūslę. Pastaroji nebegali sukaupti tiek daug šlapimo, tad besilaukiančios moterys yra priverstos dažniau lankytis tualete. Pirmosiomis nėštumo savaitėmis tai nekelia didelio diskomforto, tačiau artėjant gimdymo terminui moteris tualete apsilanko dešimtį ir daugiau kartų, yra priversta keletą kartų keltis naktį.
Nėščiosioms reikėtų vengti dehidrataciją skatinančių, kofeino turinčių gėrimų, visiškai atsisakyti kavos, arbatos, riboti skysčių suvartojimą prieš miegą.

8. Sulėtėja virškinimas
Padidėjusi hormono progesterono koncentracija jau ankstyvose nėštumo stadijoje sulėtina virškinimą tam, kad moters organizmas spėtų pasisavinti kuo daugiau maisto medžiagų, mineralų ir vitaminų bei perduoti juos vaisiui. Sulėtėjus virškinimui moterys neretai kenčia nuo vidurių užkietėjimo.
Nėščiosioms, ypač net ir ne nėštumo metu turėjusioms virškinimo problemų, reikėtų reguliuoti mitybą, valgyti daug skaidulų turintį maistą, nepamiršti košių, šviežių daržovių ir vaisių, gerti pakankamai skysčių. Lengvi, nesudėtingi pratimai, labai mažo intensyvo mankšta taip pat gali pagerinti virškinimą, nepakenkiant nėštumui.

9. Sustiprėja uoslė
Pasikeitusi hormonų koncentracija lemia uoslės sustiprėjimą, o tai, savo ruožtu, turi įtakos ir skonio jutimui - skaičiuojama, kad net 90% mūsų juntamo skonio tiesiogiai susiję su kvapu. Mokslininkai mano, kad tai tam tikras apsauginis mechanizmas, kurį per gausybę metų suformavo evoliucija. Labai jautri nėščiosios uoslė padeda tinkamai pasirinkti maistą, užuosti net vos pagedusį ar netinkamą produktą ir tokiu būdu išvengti apsinuodijimo, kuris gali būti labai pavojingas tiek mamai, tiek ir besivystančiam vaikeliui.
Nėščiosioms reikėtų pasistengti sukurti joms patogią aplinką - valgtyi tai, kas tą akimirką skanu, naudoti bekvapes higienos priemones, įspėti šeimos narius ir bičiulius nesikvėpinti, nedovanoti stiprų aromatą turinčių gėlių.

10. Suintensyvėja kvėpavimas
Paskutininiosiomis nėštumo savaitėmis moteris pajunta, kad jai darosi sunkiau kvėpuoti, tenka dažniau stabdelėti, prisėsti ar prigulti. Sunkumas kvėpuojant ir net dusimas, žinoma, labai nemalonu ir gali gerokai pabloginti gyvenimo kokybę, tačiau tai visikai normalu. Mažyliui augant, besiplečianti gimda spaudžia diafragmą, tampa šiek tiek sunkiau kvėpuoti, kvėpavimas suintensyvėja.
Nėščiosios laikysena pakinta, norisi išriesti nugarą ir atkišti pilvą. Nereikia stengtis koreguoti šios pozos, kadangi būnant joje šiek tiek išsiplečia krūtinės ląsta, o tai palengvina kvėpavimą.

11. Dubens dugno raumenys susilpnėja
Dubens dugno raumenys palaiko šlapimo pūslę, gimdą, žarnyną teisingoje pozicijoje. Nėštumo metu šiems raumenims tenka tikrai didelis krūvis, jie būna nuolat įtempti ir ilgainiui susilpnėja. Netrukus gimdysiančios arba ką tik pagimdžiusios moterys neretai susiduria su šlapimo nelaikymu.
Tiek besilaukiančioms, vaikutį pagimdžiusioms ir dar nė nepastojusioms moterims labai svarbu nuolat stiprinti dubens dugno raumenis, atliekant Kėgelio pratimus. Reikėtų patogiai atsigulti, kojas sulenkti per kelius, įtempti dubens dugno raumenis (įsivaizduokite, kad šlapinatės ir stengiatės sulaikyti šlapimo srovelę), suskaičiuoti iki 5, atleisti, vėl suskaičiuoti iki 5 ir kartoti. Kasdien reikėtų atlikti bent po 10 tokių įtempimų pakartojimų.

12. Pakinta krūtys
Pastojus moters kūnas ne tik padeda vystytis mažyliui, bet ir ruošiasi gimdymui bei maitinimui krūtimi. Moters krūtys ima keistis jau pirmojo trimestro pabaigoje, jos ima didėti, pakinta jų forma, ant krūtų gali išryškėti ryškesnis kraujagyslių tinklas, taip pat gali patamsėti aplink spenelius esančios aureolės.
Moterys klaidingai mano, kad maitinimas krūtimi stipriai pakeičia krūtų formą, dalis jų dėl šios priežasties net atsisako žindyti. Netiesa, pagrindiniai krūtinės pokyčiai įvyksta jau nėštumo metu, dar iki gimdymo. Besilaukiančioms moterims svarbu rinktis tinkamo dydžio, patogias, gerai krūtinę prilaikančias liemenėles, naudoti stangrinančius kremus, o iki nėštumo ir po jo stiprinti krūtinės raumenis.

13. Susilpnėja dantys
Daugelis tautų turi pasakymą, kad kiekvienas vaikas iš mamos atima po dantį. Šią laudies išmintį galima suprasti tiesiogiai ir joje yra nemažai tiesos. Besivystančiam vaikučiui reikia nemažai kalcio, tad nėštumo metu mamos organizmas gali imti stokoti šio elemento, o tai, visų pirma, labai neigiamai veikia dantis. Dantys gali imti gesti, net trupėti.
Besilaukainčioms moterims reikia valgyti daug kalcio turinčio maisto, skanauti bananus, gerti pieną arba vartoti nėščiosioms skirtus vitaminus. Vaikutį planuojančioms arba vos sužinojusioms apie nėštumą moterims vertėtų apsilankyti pas odontologą, susitaisyti pagedusius dantukus, pasidaryti profilaktinę dantų higienos procedūrą.

14. Pagerėja kraujo krešėjimas
Gimdymo takais slenkantis vaikutis gali juos nubrozdinti, pasitaiko įvairūs įtrūkimai ir plyšimai, o gimdos vietoje, kurioje buvo prisitvirtinusi ir vėliau pasišalino placenta, atsiranda nemenka žaizda. Natūralu, kad evoliucija lėmė geresnį nėščiųjų kraujo krešėjimą, kuris apsaugo nuo didelio kraujo kiekio praradimo gimdymo metu. Geresnis kraujo krešėjimas, deja, gali turėti neigiamų pasekmių - gali susidaryti pavojingi kraujo krešuliai, kurie ypač būdingi viršsvorio turinčioms arba su tromboze anksčiau susidūrusioms moterims.
Planuojant vaikutį vertėtų numesti papildomus kilogramus, o jau besilaukiant reikėtų „neužsisėdėti“, kadangi ilgas buvimas vienoje pozoje padidina krešulių susidarymo tikimybę. Ilgai sėdint, skrendant lėktuvu ar važiuojant automobiliu būtinai kas 3-4 valandas darykite pertraukas, 15 minučių pavaikščiokite, atsargiai palankstykite kojas, padarykite trumpą mankštelę.

15. Padidėja gimda
Vienas iš labiausiai pasikeičiančių ir svarbiausių organų nėštumo metu yra gimda. Lytiškai subrendusios moters gimda iki gimdymo yra vos 7-8 cm ilgio, maždaug 5 cm pločio ir tesveria 60 gramų. Vos pastojus gimda ima sparčiai plėstis, kadangi augančiam mažyliui reikia vis daugiau vietos, o prieš pat gimdymą gimda pasiekia arbūzo dydį. Susilaukus vaikučio gimda ima susitraukinėti, moteris tuo metu junta panašius į gimdymo arba menstruacijus spazmus, kurie suintensyvėja žindymo metu.
Pastojus ir nėštumo metu būtina reguliariai lankytis pas gydytoją, kuris įvertins augančio vaikelio, o taip pat ir didėjančios gimdos pokyčius.
 


 
Taip pat skaitykite
 Ankstyvą persileidimą patiria apie 15 % vaisingo amžiaus moterų. Paprastai tai būna 5–8 savaitę nutrūkęs natūralus...

Sužinoję, kad į pasaulį pasibels nauja gyvybė tėveliai iškart ima spėlioti kūdikio lytį. Taip buvo visais laikais, tad egzistuoja...

Pastojus pasikeičia ne tik pati besilaukiančioji, bet ir aplinkinių požiūris į ją. Žinoma, tai normalu, juk nėštumas - ypatingas...

Besilaukiančioms moterims yra atliekama įvairių tyrimų, skirtų įvertinti mamos ir kūdikio sveikatai. Vieni jų – tyrimai dėl vaisiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (295)
Nojus