Namai > Teisė > Daugiau socialinių...
 

Daugiau socialinių garantijų darbo netekusioms būsimoms mamoms


2016 02 06 | Autorius: Mama.lt
 

Nuo šių metų sausio 1 d. teisę gauti motinystės pašalpą nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu turi visos darbo netekusios moterys, turinčios reikalaujamą darbo stažą per pastaruosius dvejus metus. Anksčiau tokią teisę turėjo tik atleistos iš darbo nėštumo ar nėštumo ir gimdymo atostogų metu moterys.

Teisę į motinystės pašalpą įgijus nuo 2016 m. sausio 1 d. nebėra tikrinama, ar moteris atleista iš darbo nėštumo metu. Todėl, norint įgyti teisę gauti motinystės pašalpą nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu, užtenka turėti ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą. Jeigu moteris yra nedirbanti ir teisę į pašalpą įgijo iki 2015 m. gruodžio 31 d., tam, kad būtų skiriama pašalpa, ji turėjo būti atleista iš darbo nėštumo ar nėštumo ir gimdymo atostogų metu.

Sodros specialistai taip pat atkreipia dėmesį, kad motinystės (tėvystės) pašalpą, kuri mokama vaiko priežiūros atostogų laikotarpiu, tėvai gali gauti pakaitomis. Antraisiais vaiko auginimo metais motinystės (tėvystės) pašalpa mokama nepriklausomai nuo to, ar pašalpos gavėjas yra išleistas vaiko priežiūros atostogų, ir neatsižvelgiant į tuo metu gautas pajamas ir/ar kitas pašalpas. Šiuo laikotarpiu vienas iš tėvų gali dirbti ir gauti motinystės (tėvystės) pašalpą, o kitas iš tėvų, negaunantis motinystės (tėvystės) pašalpos, gali būti vaiko priežiūros atostogose. Apsisprendus pasikeisti pašalpos gavėjais, mama turėtų pateikti prašymą dėl pašalpos mokėjimo nutraukimo, o vaiko tėvas – prašymą dėl šios pašalpos skyrimo.

Motinystės (už nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpį) ir motinystės (tėvystės) (už vaiko priežiūros atostogų laikotarpį) pašalpų dydis nustatomas pagal asmens kompensuojamąjį uždarbį. Jis apskaičiuojamas pagal apdraustojo asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per paeiliui einančius 12 kalendorinių mėnesių, nevertinant mėnesio, kai asmuo įgyja teisę į atitinkamą pašalpą, ir prieš jį buvusio mėnesio. Preliminarų motinystės (tėvystės) pašalpos dydį galima sužinoti pasinaudojus Sodros svetainėje esančia skaičiuokle.


 
Taip pat skaitykite
Seime buvo priimtas Ligos ir motinystės įstatymo pakeitimas, kuris nuo 2018 m. sausio 1 d. sudarys geresnes sąlygas slaugyti sergančius vaikus....

Lietuvos advokatūra gyventojams ketina teikti nemokamas teisines paslaugas. Tam tikslui svarstoma įsteigti Nemokamų teisinių paslaugų centrą.

Pastaruoju metu daug Lietuvos piliečių emigruoja į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis, ten įsikuria, dirba, susilaukia vaikų, kurie...

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kuria įvedama prievolė visas...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (295)
dominykas ivoska