Sveikata > Vaiko sveikata > Ką daryti, kai vaikai...
 

Ką daryti, kai vaikai atsisako valgyti vaisius ir daržoves?


2016 03 08 | Autorius: Mama.lt
 

Vaisių ir daržovių suvartojimas Lietuvoje auga, tačiau daugybė šalies šeimų vis dar susiduria su opia vaikų mitybos problema. Ką daryti, jei atžalos nė nežiūri į maistingųjų daržovių ir vaisių pusę?

Prekybos tinklo „Maxima“ atliktos gyventojų apklausos duomenimis, kas trečia šalies šeima įsitikinusi, jog jų atžalos valgo per mažai šviežių vaisių bei daržovių. Apklausus vaikus iki 12 metų amžiaus auginančius šalies tėvus, net 37 proc. pripažįsta, jog jų atžalos valgo nepakankamai daržovių, o 28 proc. sutinka, jog drauge ir nepakankamai vaisių bei uogų.

„Jau kelerius metus iš eilės pastebime tendenciją, kad pirkėjai vis daugiau dėmesio skiria šviežiems vaisiams ir daržovėms, kuriuos vis dažniau renkasi ne tik kaip garnyrą prie pagrindinių patiekalų, bet ir sveiką užkandį. Kita vertus, nemaža dalis šeimų vis dar susiduria su išrankiu mažųjų skoniu. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad didžioji dalis tėvų leidžia savo atžaloms patiems pasirinkti, kada šie nori valgyti vaisių ar daržovių. To pasekmė – tik kas ketvirtas šalies vaikas šviežių vaisių ar daržovių valgo kasdien“, – pastebi prekybos tinklo „Maxima“ rinkodaros vadovė Kristina Mažeikytė.

Pasak „Kardiolitos“ klinikų gydytojos dietologės Eugenijos Časaitytės, daržovės, vaisiai ir uogos kartu su grūdinėmis kultūromis turėtų sudaryti kiekvieno šeimos nario mitybos pagrindą. „Valgant šiuos produktus gauname naudingų polisacharidų, mineralinių medžiagų, vitaminų, provitaminų, antioksidantų, polifenolių, saugančių nuo daugybės ligų, taip pat skaidulinių medžiagų, kurios gerina žarnyno veiklą. Daržovės mums svarbios ir dėl geležies, nes organizmas jos negamina, o trūkstant formuojasi mažakraujystė“, – sako gydytoja dietologė.

Ji pastebi, kad į vaikų racioną reikėtų įtraukti kuo daugiau daržovių ir vaisių. Vaikai per dieną turėtų suvalgyti bent 300–400 g vaisių bei daržovių. Tai tik iš pažiūros didelis kiekis – paskirsčius jį per visą dieną, susidaro 3–5 nedidelės vaisių ir daržovių porcijos. Idealiausia, jei vaisiai ir daržovės auga mūsų geografinėje platumoje, yra švieži arba kuo mažiau termiškai apdoroti – tokiu būdu organizmas gauna didžiausią kiekį vitaminų ir mineralinių medžiagų bei antioksidantų.

Remiantis apklausos duomenimis, net 80 proc. vaikų mieliau valgo vaisius ar uogas nei daržoves. Tarp mažųjų labiausiai pamėgtų vaisių ir uogų pirmauja obuoliai – juos mielai kremta 60 proc. vaikų, 57 proc. labiausiai mėgsta bananus, 51 proc. – braškes, 41 proc. – vyšnias. Apelsinus ir kivius mielai skanauja atitinkamai 41 ir 34 proc. šalies vaikų.

Tarp vaikų mėgstamų daržovių pirmąją vietą užima agurkai. Juos labiausiai mėgsta 56 proc. mažųjų. Beveik pusė arba 48 proc. mielai valgo morkas, 45 proc. – pomidorus. Remiantis apklausos rezultatais, mažieji taip pat neatsisako ir bulvių, burokėlių bei salotų. Šias mėgsta atitinkamai 43, 30 ir 28 proc. vaikų iki 12 metų amžiaus.

Pasak gydytojos dietologės E. Časaitytės, vis tik pageidautina, kad daržovių mažųjų racione būtų daugiau. Tiesa, nevalgiems ar įprasto svorio vaikams, vaisių ir daržovių dienos racione gali būti apylygiai. Turintiems viršsvorį – daugiau daržovių.

Paklausta, kaip paskatinti mažuosius valgyti daugiau daržovių, E. Časaitytė sako, jog tai, kad vaikas nevalgo daržovių, dar nereiškia, jog jų nemėgsta. Gali būti, kad šios paruošiamos jam nepatraukliu būdu.

„Pavyzdžiui, dažnam vaikui nepatinka virtos morkos, tačiau jis mielai valgo šiaudeliais supjaustytas morkas, kokias gali sugriebti savo pirštukais. Tėveliams reiktų eksperimentuoti ir geriau pažinti savo vaikus bei formuoti teisingus jų valgymo įpročius. Svarbu atsiminti ir tai, kad teisingi valgymo įpročiai formuojasi būtent šeimoje, todėl norint, kad vaikas maitintųsi sveikai, būtina pradėti nuo savęs – t. y. patems tėvams valgyti kuo daugiau daržovių bei vaisių“, – sako gydytoja.

Gydytojos dietologės E. Časaitytės patarimai, kaip paskatinti vaikus valgyti daugiau daržovių ir vaisių:


 
Taip pat skaitykite
Laimingo ir linksmo mažylio nuotaika gali persimainyti dėl nuovargio, pernelyg didelės stimuliacijos, alkio, tačiau, jeigu vaikutis verkia...

Štai keletas natūralių priemonių imunitetui, kurias reikėtų vartoti nuolatos. Tiesa, pasirinktą profilaktinę priemonę reikėtų...

Psichologai tvirtina, kad kūniški prisilietimai būtini visiems žmonėms - be jų apninka depresija, ima kamuota nerimas, vargina...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (135)
Mindaugas