Vaikai > Mityba > Gydytojas pataria: kaip...
 

Gydytojas pataria: kaip maitinti vaikus, kad jie neturėtų antsvorio?


2016 06 13 | Autorius: Mama.lt
 

Su antsvorio ir nutukimo problema Lietuvoje kasmet vis dažniau susiduria ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Gydytojai pastebi, kad nutukimą neretai lemia ne tik sėslus gyvenimo būdas, bet ir netinkama mityba, kurios įtaka vaikų svoriui gali pasireikšti ir pirmaisiais gyvenimo metais. Kaip maitinti vaiką, kad šis nepriaugtų antsvorio, bet gautų visas reikiamas medžiagas – apie tai pasakoja gydytojas vaikų gastroenterologas Vaidotas Urbonas.

Pakenkti gali ne tik cukrus ar riebalai

Tėvai Lietuvoje dažniausiai mano, kad antsvorį sukelia tik per didelis cukraus ar gyvūninės kilmės riebalų vartojimas. Tačiau gydytojas gastroenterologas Vaidotas Urbonas pabrėžia, kad antsvorį gali sukelti ne tik cukrus, bet ir kiti greitai įsisavinami angliavandeniai – įvairūs saldumynai, o kūdikiams – ir per didelis baltymų kiekis.

„Vaikams reikėtų vengti duoti per daug įvairių bandelių, pyragaičių ar kitų konditerinių gaminių, tačiau svarbu atsiminti, kad per didelis baltymų vartojimas vaikams pirmaisiais gyvenimo metais taip pat gali būti žalingas. Dėl šios priežasties reikėtų nepiktnaudžiauti varškės produktais ar sūreliais, taip pat kitais įvairiais pieno produktais. Apskritai pieną kartais gerai pakeisti vaikams skirtais pieno mišinukais, kuriuose yra subalansuotas naudingų maisto medžiagų kiekis“, – sako V. Urbonas.

Pasak gydytojo, maitinant 1-3 m. vaikus mėsą geriau dažniau pakeisti žuvimi, o vietoj užkandžių ir skanėstų geriau duoti agurkų, morkų ar kitų daržovių: „Labai svarbu atminti, kad vaikas nėra suaugęs žmogus – vaiko organizmas dar tik formuojasi, tad jam reikia labai daug skirtingų ir naudingų maisto medžiagų, todėl ir mitybos racionas turėtų būti įvairesnis“, – tęsia gydytojas gastroenterologas.

Stebėkite ūgio ir svorio pokyčius

V. Urbonas tęsia, kad tinkama mityba yra tik viena iš nutukimo prevencijos sudedamųjų dalių ir norint pilnai pasirūpinti vaiku būtina stebėti jo ūgio ir svorio pokyčius: „Pirmaisiais gyvenimo metais vaiko ūgį ir svorį geriausia matuoti kas mėnesį, šiek tiek vėliau pokyčius jau galima tikrinti kartą per ketvirtį, o vaikui pasiekus trejų metų amžių jau galima matuoti ir kas pusmetį“.

Anot gydytojo, svorį geriausia matuoti tiksliomis skaitmeninėmis svarstyklėmis, o visus duomenis reguliariai užrašyti, kad matytumėte, ar svoris nepradėjo drastiškai keistis. Jei pastebite staigius pokyčius – pasitarkite su savo vaikų gydytoju, kuris pagal vaiko ambulatorinę ligos istoriją galės patarti, ką daryti, kaip koreguoti mitybos racioną ir pan.

Skysčiai – tik ne per prievartą

Lietuvos gyventojai mano, kad siekiant išlaikyti stabilų svorį svarbu reguliariai gerti daug vandens. Be to, tėvai mūsų šalyje vandenį dažnai pakeičia pienu, o tai neturėtų būti daroma dėl piene esančių gyvūninės kilmės baltymų, kurių per didelis vartojimas ateityje gali sukelti polinkį į nutukimą. Apskritai, dėl savo sudėties mažyliams pienas yra labiau maisto produktas, o ne gėrimas.

„Todėl pieną geriau pakeisti specializuotais pieno mišinukais, nes jie yra sveikesni. Be to, galvojant apie vaikus svarbu atminti, kad kasdien geriamų skysčių kiekio nereikėtų perdozuoti. Vaikas pats geriausiai žino, nori jis gerti ar ne. Tačiau labai svarbu atminti, kad geriausias skysčių šaltinis yra vanduo, o ne sultys, kuriose daug fruktozės (vaisių cukraus, kuris didina nutukimo riziką) ir kalorijų“, – akcentuoja V. Urbonas.
 


 
Taip pat skaitykite
Medikai sutinka, kad mūsų sveikata ir gera savijauta net 50% priklauso nuo gyvenimo stiliaus ir mitybos, tad labai svarbu vaikučiams įdiegti...

Transriebalai kiekvieno sveikatai kelia didelį pavojų, tačiau būtent vaikus, kurių suvokimas apie sveiką gyvenseną dar tik formuojasi,...

Dešrelės, mieliniai ir miltiniai blynai, kotletai su riebiais padažais, bulvytės fri ir bulviniai patiekalai su padažais, batonas su...

Dažnai galime išgirsti nuomonę, kad mokyklų valgyklose vaikai maitinasi gana prastai, o patiekiamas valgis nepakankamai sveikas ir...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (295)
Damir