Sveikata > Moters sveikata > Sveika makšties mikroflora...
 

Sveika makšties mikroflora - geriausia apsauga nuo varginančių ligų


2016 08 03 | Autorius: Mama.lt
 

Slapčiausių kūno vietų paraudimas, sudirginimas, niežulys ir deginimas – tai bėdos, su kuriomis gyvenime teko susidurti dažnai moteriai. Mat makšties mikroflorą sudaro įvairios bakterijos. Mikroflora esti labai jautri vidiniams bei išoriniams veiksniams, jos pokyčiai gali sukelti ginekologines sveikatos problemas, infekcijas, makšties sausumą. Tačiau būtų klaidinga drovėtis šios temos. Apie šiuos negalavimus reikia pasikalbėti atvirai – Jūs pačios galite šį tą padaryti, kad jų neatsirastų arba kad atsiradę jie būtų ne tokie stiprūs.

Normali makšties mikroflora

Sveikoje makštyje gyvena didelis kiekis pieno rūgšties bakterijų (Lactobacillus). Jau pavadinimas paaiškina, kad šios bakterijos gamina pieno rūgštį ir šitaip makštyje sukuria rūgštinę terpę, kurios pH lygis svyruoja nuo 3,8 iki 4,5. Ligas sukeliantiems mikroorganizmams tokia terpė yra nepalanki ir jie negali joje daugintis. Taigi pieno rūgšties bakterijos užtikrina optimalią ir natūralią apsaugą nuo infekcijų. Kūne vykstant hormoniniams pasikeitimas, pavyzdžiui, menstruacinio ciklo, nėštumo ir menopauzės metu, pasikeitimai pastebimi ir intymioje zonoje. Jei šioje zonoje pH lygis keičiasi ir sumažėja jos rūgštingumo laipsnis, natūralus apsauginis mechanizmas susilpnėja ir makštyje pradeda daugintis blogosios bakterijos.

Kai apsaugą užtikrinanti rūgštinė terpė pažeidžiama, gleivinė iš lėto atkuria šią apsauginę plėvelę. Kol ji atsinaujina, gleivinė būna jautresnė negu paprastai. Šiuo laikotarpiu gali lengvai atsirasti gleivinės sudirginimo požymių, gali apsigyventi ir išplisti infekcinių ligų sukėlėjai.

Ypač svarbu palaikyti natūraliai rūgštinę makšties terpę. Perdėta higiena yra tokia pat klaida, kaip ir švaros stoka - ginekologai pabrėžia, kad intymi higiena turėtų būti saikinga.

Viena iš sutrikusios mikrofloros priežasčių – makšties sausumas

Makšties sausumas, kitaip atrofinis vaginitas, – tai makšties gleivinės uždegimas, sąlygotas estrogenų sumažėjimo. Moterys, kurioms pasireiškia atrofinis vaginitas, dažniau susiduria su bakterine infekcija ar kandidoze. Dažniausiai makštis išsausėja dėl sumažėjusios estrogenų gamybos kiaušidėse prasidėjus menopauzei, po gimdymo, žindymo laikotarpiu, kol nėra mėnesinių. Neretai tai būna kontraceptinių priemonių, streso ar netinkamų higienos priemonių naudojimo pasekmė, sutrikus normaliai makšties mikroflorai.

Makšties sausumas nėra liga, o nemalonus simptomas. Dėl makšties sausumo moteris jaučia diskomfortą, nes makštį peršti, niežti, skauda, degina. Į makšties sausumą moteris neturėtų žvelgti atsainiai, kentėti, nes, nesiimant jokių veiksmų, šis nemalonus simptomas gali tapti savotišku „tilteliu“ infekcijoms, bakterijoms, įvairioms makšties ligoms.

Paraudimas, niežulys, deginimas – daug įvairių odos sudirginimo priežasčių

  • Šarminiai muilai ar dušo želė, kurių sudėtyje yra agresyvių medžiagų gali pažeisti natūraliai rūgštinę makšties terpę, sudirginti gleivinę.
  • Konservantai ir kvapiosios medžiagos gali sudirginti odą ir tapti alergijos priežastimi. Jeigu šių produktų nenuskalausite vandeniu, o po naudojimo jų liks ant odos, tuomet alergijos tikimybė padidės.
  • Išorinių lytinių organų odą gali sudirginti ir baseinų vandens dezinfekcijai naudojamas chloras.
  • Oda sudirginama ir ją trinant. Tokį sudirginimą gali sukelti šiurkštus tualetinis popierius. Taip gali atsitikti ir tuomet, kai vilkimos pernelyg aptemptos kelnės ar kelnaitės su juostele.
  • Neretai išorinių lytinių organų ir makšties prieangio oda sudirginama ir po lytinių santykių (spermos pH lygis – 7). Jeigu Jūsų oda jautresnė, prieš lytinius santykius ištepkite išorinius lytinius organus odą saugančiu kremu. Jeigu makšties prieangis ir makštis pernelyg sausa, padės slydimą gerinantis gelis (pvz., „Gleitgelen“).
  • Naudojami tamponai bei paketai.
  • Šlapimo bei išmatų likučiai. Jei kyla problemų dėl šlapimo ar išmatų, jas aptarkite su savo gydytoja (-u).
  • Stresas, nuovargis bei silpna imuninė sistema.
  • Antibiotikai, kurie naikina gerąsias bakterijas.

Pasirūpinkite savimi – tinkamai prižiūrėkite savo lytinius organus!

Moters higienos priemonės turi būti specialiai pritaikytos kasdienei intymiajai moterų higienai. Kadangi makšties pH yra rūgštesnė nei sveikos odos, ilgalaikis išorinių lytinių organų prausimas sveikai odai subalansuotomis higienos priemonėmis gali išsausinti makšties gleivinę ar net sukelti uždegimą. Tinkama intymioji higiena ypač aktuali nėščioms moterims, kai nepageidautinas net mažiausias makšties sudirginimas (ar uždegimas). Intymiajai higienai skirtų gelių, emulsijų, prausiklių sudėtyje paprastai būna įvairių augalinių ekstraktų. Jie naikina bakterijas, saugo nuo uždegimų, palaiko normalią makšties mikroflorą, rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, nesausina ir nedirgina jautrios odos, todėl šias priemones galima naudoti kasdien.

„Vagisan“ intymiosios higienos prausiklis, kurio sudėtyje yra natūralių išrūgų, pieno rūgšties ir uždegimus slopinančio ramunėlių ekstrakto, švelniai apsaugo itin jautrią zoną nuo bakterijų ir grybelių.

Siekiant sumažinti makšties sausumą, svarbu keisti gyvensenos įpročius. Nustatyta jog rūkančias moteris dažniau vargina šis simptomas, todėl patariama mesti rūkyti ar bent sumažinti surūkomų cigarečių kiekį. Reikėtų vengti gausaus kvapnių higienos priemonių naudojimo, kurios gali pakenkti normaliai makšties mikroflorai. Makšties sausumui šalinti vartojami estrogenų turintys kremai, žvakutės. Jei vietinis gydymas neefektyvus, rekomenduojami geriamieji estrogenų vaistiniai preparatai ar estrogenų pleistrai. Tačiau hormonų terapija gali turėti ir nepageidaujamų reakcijų, tokių, kaip skysčių susilaikymas organizme, pykinimas, galvos skausmas, svorio augimas, padidėjusi rizika susirgti insultu bei kitų ligų sąlygotas krešulių susidarymas. Dauguma moterų dėl šių nepageidaujamų reakcijų atsisako pakaitinės hormonų terapijos.

„Vagisan“ drėkinamasis kremas – tai nehormoninis preparatas, skirtas mažinti makšties sausumui esant menopauzei ar kitoms būklėms, kai susiduriama su šiuo nemaloniu simptomu. Šį kremą galima naudoti makšties ir išorinių lytinių organų srityje. Kremas mažina sausumo pojūtį, deginimą, niežulį ir skausmą, praturtina odą bei gleivinę lipidais. Jį galima naudoti ir prieš lytinius santykius.

Naudojant „Vagisan“ kremą makšties pH tampa artima normai ar normali. Rūgštinė pH terpė (pH 3,8–4,5) makštyje apsaugo nuo patogeninių mikroorganizmų kolonizacijos bei infekcijų išsivystymo. Kadangi „Vagisan“ yra nehormoninis preparatas, jį galima naudoti taikant pakaitinę hormonų terapiją.

 


 
Taip pat skaitykite
Sakoma, kad rankos apie žmogų gali pasakyti kur kas daugiau, nei mums atrodo. Manikiūras šiuo metu yra tokia pat svarbi moters...

Kas gali būti geriau nei valandėlė praleista karštoje vonioje, vartinėjant žurnalą, klausantis ramios muzikos ir mėgaujantis...

Kiekviena moteris nori puikuotis dailia figūra, tačiau reta turi pankankamai laiko bei finansinių galimybių mankštintis sporto klube,...

Moterys žino, kad Herpes virusas sukelia lūpų pūslelinę, tačiau tik retai kuri yra girdėjusi, kad kiti virusai gali sukelti dar rimtesnes...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (165)
Juliana