Nėštumas > 9 mėnesiai > Pykinimas nėštumo metu -...
 

Pykinimas nėštumo metu - kodėl jis kyla ir kaip jį numalšinti?


2016 09 17 | Autorius: Mama.lt
 

Pykinimas nėštumo metu kamuoja dažną moterį bei gali gerokai apkartinti magišką kūdikio laukimo laiką. Kodėl jis kyla ir ką reikėtų daryti, kad jį numalšintume, pasijustume geriau ir galėtumėme ramiai mėgautis nėštumu?

Kodėl nėštumo metu pykina?

Medikai teigia, kad pykinimas kamuoja net 75% nėščiųjų, o maždaug trečdalis besilaukiančiųjų vemia. Manoma, kad pykinimas susijęs su nėštumo hormonu vadinamo chorioninio gonadotropino (HCG) koncentracija kraujyje, kuri pasiekia piką 8 - 10 nėštumo savaitėmis. Nėra tikslių duomenų, kaip šis hormonas susijęs su pykinimu, tačiau manoma, kad jis, drauge su padidėjusia estrogeno koncentracija, „kaltas“ dėl nėščiųjų jautrumo kvapams bei skoniams.

Mokslininkai spėja, kad pykinimas - vienas iš apsauginių evoliucijos mechanizmų. Atlikti tyrimai rodo, kad pykinimu besiskundžiančios nėščiosios jautriausiai reagavo į tabako, alkoholio, kavos, mėsos, žuvies, pieno produktų, įvairių žolelių ir žydinčių augalų kvapus. Visi šie produktai yra arba gali būti potencialiai pavojingi besivystančiam kūdikiui, tad moters orgnizmas tarsi stengiasi jų šalintis, duoda signalą kuo greičiau trauktis bei jokiu būdu jų nevalgyti. Pavyzdžiui, lėčiau nei mėsos ar pieno produktai gendančių daržovių, neintensyvaus skonio vaisių kvapai daugumos nėščių moterų visai neerzina, jų skonis yra priimtinas.

Egzistuoja nuomonė, kad nėščiųjų pykinimas - streso išdava. Savaime suprantama, kad didžioji dalis besilaukiančių moterų kamuoja jaudulys dėl tolesnės nėštumo eigos, gimdymo, vaikučio auginimo, o jeigu dar pradedame mąstyti apie buitį, pinigus, darbą, santykius...

Kurias nėščiasias pykinimas vargina labiau?

Pykinimas vargina didelę dalį besilaukiančiųjų, tačiau jo intensyvumas bei trukmė gali stipriai skirtis. Vienoms moterims pakanka atsisakyti sodrių kvepalų, rytais pakvėpuoti grynu oru, išgerti stiklinę vandens ir toliau mėgautis nėštumu bei puikia savijauta, o štai kitos, atrodytų, pusę nėštumo praleidžia palinkusios virš klozeto. Kodėl?

Pastebėta, kad dvynių (arba dar daugiau mažylių) besilaukiančios moterys kenčia nuo stipresnio pykinimo, dažniau vemia. Su nėštumu susijusių hormonų (chorioninio gonadotropino (HCG), estrogeno ir kitų) koncentracija jų kraujyje yra kiek didesnė, tad ir jų poveikis savijautai ryškesnis.

Vienų moterų organizmas tiesiog jautriau reaguoja į hormoninius pokyčius. Jeigu jus pykino prieš tai buvusių nėštumų metu, tai pykins ir laukiantis kitų vaikučių. Taip pat, jeigu pastebite, kad pradėjus vartoti kontraceptines tabletes jus šiek tiek pykina, svaigsta galva, atsiranda apetito pokyčių, tai, tikėtina, kad pykins ir nėštumo metu.

Teigiama, kad pykinimas nėštumo metu gali būti susijęs ir su genetika. Pasikalbėkite su mama, močiute, seserimi. Jeigu jūsų šeimos moteris pykino nėštumo metu, tai labai didelė tikimybė, kad šis nepatogumas pasireikš ir besilaukiant jums.

Besilaukiančias moteris prižiūrintys medikai užfiksavo, kad su pykinimu dažniau susiduria nuo migrenos kenčiančios bei jūros ligos simptomus jaučiančios moterys.

Ar reikia nerimauti dėl pykinimo nėštumo metu?

Stresas, kaip jau buvo minėta, yra viena iš pykinimo nėštumo metu priežasčių, tad labai svarbu suprasti, kad kartais suprastėjanti savijauta yra normali nėštumo dalis ir nepasiduoti blogai nuotaikai.

Silpnas ar vidutinis pykinimas bei vėmimas nėštumo metu nedaro jokios įtakos vaiko vystymuisi. Žinoma, labai svarbu stengtis subalansuoti mitybą, atrasti tuos produktus, kuriuos galite valgyti. Būtinai pasikonsultuokite su gydytoju, jeigu tiesiog negalite pažiūrėti į maistą, pavalgius viską išvemiate. Vėmimo kamuojamoms moterims dažnai skiriami nėščiosioms skirti maisto papildai.

Labai stiprus ir dažnai pasikartojantis vėmimas siejamas su didesne priešlaikinio gimdymo rizika, mažu naujagimių svoriu. Susidūrus su labai stipriu pykinimu ir vėmimu, pastebėjus, kad nėščiosios svoris neauga, auga menkai arba krenta būtina kreiptis į medikus.

Kaip numalšinti pykinimą nėštumo metu?

 • Valgykite nedidelėmis porcijomis, bet dažniau, nepamirškite užkandžių.
 • Valgykite lėtai, gerai sukramtykite kiekvieną kąsnelį.
 • Valgykite daugiau baltymais ir angliavandeniais gausaus maisto. Virkite košes, kiaušinius, liesą paukštieną.
 • Venkite riebaus, aštraus, prieskoniais gausiai gardinto bei sunkiai virškinamo maisto.
 • Valgykite šaltą arba vos šiltą maistą. Karštis padeda atsiskleisti stipriems maisto kvapams, kurie gali erzinti ir sukelti pykinimą.
 • Pavalgiusi išsiskalaukite burną.
 • Pavalgiusi nesigulkite. Jeigu esate labai pavargusi ir norite prigulti, tai nesigulkite ant kairiojo šono, tai sulėtina virškinimą.
 • Gerkite vėsius gėrimus. Moterys pastebi, kad pykinimą numalšina vėsus, gazuotas vanduo, taip pat rūgštumo turintys gazuoti limonadai. Žinoma, juos gerti reikia saikingai.
 • Gerkite sportininkams skirtus gėrimus, praturtintus gliukoze ir mineralinėmis medžiagomis. Tai padės greitai atstatyti vėmimo metu prarastas medžiagas. Įsitikinkite, kad pasirinktame gėrime nėra kofeino, o jeigu kyla ir daugiau abejonių dėl sudėties, tai pasitarkite su jus prižiūrinčiais medikais.
 • Rytais nešokite iš lovos. Kelkitės lėtai, truputį pasėdėkite ant lovos krašto, lėtai atsistokite.
 • Jei pykina naktį ir rytais prie lovos pasidėkite paprastų krekerių ar trapučių. Nubudusi labai lėtai sukramtykite nedidelį gabaliuką.
 • Pašalinkite jus erzinančius kvapus. Daugelį nėščiųjų vargina gėlių, kvepalų, kvapių prausimosi priemonių, buitinės chemijos kvapai.
 • Prasidėjus pykinimui sučiulpkite leduką ar mėtinį saldainį, pakramtykite gumos. Tai padeda numalšinti nemalonius pojūčius.
 • Vėdinkite kambarius, dažniau pasivaikšiokite gryname ore.
 • Pasistenkite nurimti, nesijaudinkite, nepasiduokite stresui.
 • Išbandykite akupunktūrą. Taip pat galite išbandykite apyrankes ant riešų nuo jūros ligos. Šios apyrankės švelniai stimuliuoja akupunktūrinius taškus ir sumažina pykinimą.
 • Išbandykite aromaterapiją - dalis moterų pastebi, kad pykinimą slopina citrusų bei mėtų kvapai.
 • Jeigu pykinimas ir vėmimas labai stiprus, tai būtinai pasitarkite su gydytoju, kuris gali skirti šiuos simptomus slopinančių vaistų.

Kada dėl pykinimo nėštumo metu būtina kreiptis į gydytoją?

 • Jeigu pradėjo kristi svoris.
 • Jeigu pykinimas ir vėmimas prasidėjo jau po pirmojo trimestro, ypač, jeigu šie simptomai pasireiškė pačioje nėštumo pabaigoje.
 • Jeigu vemiate sau krauju.
 • Jeigu juntate bendrą silpnumą, galvos svaigimą, esate nuolat pavargusi ir mieguista.
 • Jeigu pasireiškia dehidratacijos simptomai - tamsus šlapimas, retas šlapinimasis, išdžiuvusi burna ir sausas liežuvis, sumažėjęs prakaitavimas.
 • Jeigu skauda galvą, pilvo sritį, patinsta kaklas.

Nėštumo metu visai nepykina. Ar verta susirūpinti?

Tyrimai rodo, kad tik maža dalis moterų nesusiduria su pykinimu nėštumo metu. Daliai jų tiesiog labai pasisekė ir jos tikrai gali mėgautis nėštumu, tačiau kitoms vertėtų susirūpinti.

Pykinimas nėštumo metu yra normalus procesas, susijęs su hormoniniais pokyčiais. Perdėm maža chorioninio gonadotropino (HCG), estrogeno ir kitų hormonų koncentracija susijusi ne tik su pykinimo nebuvimu, bet ir su placentos arba mažylio vystymosi sutrikimais, didele persileidimo rizika.

Pykinimo nejaučiančios moterys, o ypač tos, kurias pykino, tačiau šis simptomas dingo nepraėjus pirmajam trimestrui, turėtų pasitarti su medikais.


 
Taip pat skaitykite
 Ankstyvą persileidimą patiria apie 15 % vaisingo amžiaus moterų. Paprastai tai būna 5–8 savaitę nutrūkęs natūralus...

Sužinoję, kad į pasaulį pasibels nauja gyvybė tėveliai iškart ima spėlioti kūdikio lytį. Taip buvo visais laikais, tad egzistuoja...

Pastojus pasikeičia ne tik pati besilaukiančioji, bet ir aplinkinių požiūris į ją. Žinoma, tai normalu, juk nėštumas - ypatingas...

Besilaukiančioms moterims yra atliekama įvairių tyrimų, skirtų įvertinti mamos ir kūdikio sveikatai. Vieni jų – tyrimai dėl vaisiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (165)
Kamile