Namai > Interjeras > Keletas įdomybių apie...
 

Keletas įdomybių apie židinius ir jų apdailą


2016 09 07 | Autorius: Mama.lt
 

Židiniai mūsų namams suteikia jaukumo ir solidumo. Gera lietingais vakarais atsisėsti su arbatos puodeliu rankoje priešais židinį, išsijungti visas šviesas ir pasėdėti kartu su artimiausiais žmonėmis. Maloni šiluma ir šokančių liepsnelių atspindžiai sukuria ypatingą atmosferą, kuria mėgautis gali dažniausiai tik namų šeimininkai. Bet kokie paslaptingi yra tie židiniai... Norėtume papasakoti keletą įdomių faktų apie juos.

Židinys bute? Kodėl gi ne?..

Židiniai paprastai statomi individualiuose namuose ir yra jungiami prie pagrindinio kamino. Jei kamino nėra, jį galima išvesti per sieną. Deja, daugiabučių gyventojai neturi tokių galimybių, nes išorinių sienų daužyti jie negali. Bet jie turi ventiliacijos sistemą virtuvėje ir tualete. O tai keičia visą situaciją.

Mieste populiaru statyti dujinius arba etanolio židinius. Dujiniai židiniai dega pakankamai kaitriai, o degimo produktų nėra. Reikia tik išvesti specialų vamzdį tiesiai į ventiliacijos sistemą ir galima kūrenti židinį namie. Etaolio židiniams arba biožidiniams nereikia nei to vamzdžio. Tiesa, jie ir nešildo taip smarkiai, nors dega tikrai gražiai. Taigi, sprendimai yra, kad kiekvienuose namuose būtų židiniai.

Kas yra andironas?

Židinių priedai yra svarbi židinio dalis. Be jų tai tik paprasta krosnis. Visi puikiai žinome, kam reikalingas žarsteklis, metalinis šepetys, kastuvėlis, malkų dėžė ar apsauginis tinklelis. Bet kas yra andironas? Angliškai andiron reiškia groteles malkoms sudėti židinyje. Jis buvo dedamas į židinius prieš kelis tūkstančius metų, tad gali būti laikomas vienu iš svarbiausių detalių. Iš tikrųjų, tai šiuolaikinių židinio grotelių pirmtakas. Kad degimui reikalingas oras geriau cirkuliuotų ir židinys būtų kaitresnis, senovės žmonės sugalvojo padaryti du stovelius, ant kurių sudedamos malkos. Tokiu būdu po jomis atsiranda erdvė. Dabartiniai židiniai turi groteles, o po jomis dažniausiai yra speciali talpa pelenams. Dar iki šiol kai kur į židinį dedamos dvi plytos, o ant jų kraunamos malkos. Tai andironas – grotelių pirmtakas.

Kam skirtas židinio apsiaustas?

Dar vienas terminas, kuris mums gana neaiškus, bet labai svarbus kiekvienam židiniui. Tai apsiaustas (angl. mantel arba firemantel), kurio paskirtis – sulaikyti dūmus. Kai židinys atidaromas jam degant, į patalpą plūsteli dūmai pirmiausiai jie paliečia viršutinę židinio briauną. Dėl to šioje vietoje statomas specialus rėmelis, kurio tikslas – atlaikyti dūmų „smūgius“. Jis gaminamas dažniausiai iš medžio, kuris nebijo karščio ir dūmų. Aišku, medieną tenka valyti nuo suodžių, kaip ir stiklą.

Apsiaustas atsirado dar tada, kai stiklinių durelių tiesiog nebuvo ir dūmai į patalpas patekdavo gana dažnai. Juk viena populiariausių židinių spalvų yra... balta. Kad ir kiek daug juodų suodžių būtų išmetama degimo proceso metu.

Tai ar galima kabinti televizorių virš židinio?

Vieni sako, kad galima, jokių problemų. Kiti – kad ne, tai kenkia ir televizoriui ir akims. Kaip yra iš tikrųjų? Kabinti televizorių galima esant tam tikroms sąlygoms. Viena jų – pakankama ventiliacija, kad televizoriaus nugarėlė nekaistų daugiau nei 32-100 laipsnių. Korpuso įkaitimas ir atvėsimas kenkia kai kurioms dalims, iš tiesų. Be to, sugedimo atveju negalioja garantinio aptarnavimo sąlygos. Kita problema – televizorius kabinamas per aukštai, jei židinys yra labai didelis. Tiksliau ne židinys, o židinio apdaila ir konkrečiai apsiaustas – apsauginė lentynėlė nuo dūmų. Kai židinys yra mažas, TV kabinamas nelabai aukštai, todėl matymo kampas nėra didelis ir akims nekenkia.

Architektai mėgsta padaryti televizoriui įstumiamą laikiklį, kad ekranas susilygintų su siena. Taip tikrai galima padaryti, tačiau reikia stebėti, kokia temperatūra yra židinio apdailos viduje. Jei ji aukšta – tai kenkia televizoriui. Jei sugebate izoliuoti – puiku, nebus jokių problemų. Priešingai, galėsite visiškai paslėpti ir laidus, kur nors šone išvesti HDMI ir USB jungtis, kaip rozetę, jei norėsite prie tokio televizoriaus prijungti kompiuterį. Žinoma, tai kainuos kur kas daugiau nei paprastas geležinis televizoriaus laikiklis, kuris pasisuka arba gali televizorių paversti kelių laipsnių kampu.

Židinių apdaila – labai įdomus dalykas, apie kurį dažnai nesusimąstome.


 
Taip pat skaitykite
Paskutinė stotelė einant iš namų – prieškambaris. Pirma stotelė grįžus – taip pat prieškambaris. Kuo geriau...

Nuotraukų galerija ant namų sienos spinduliuoja jaukumu ir šiluma - juk tuomet kasdien žvelgiame į pačius brangiausius prisiminimus,...

Šiuolaikinės virtuvės gali atrodyti labai įvairiai, tačiau vienas populiarėjantis elementas turėtų sužavėti daugelį....

Nerūdijančio plieno, granitinės, keramikinės bei tektonito plautuvės – tik dar vienas įrodymas, kad „Franke“ yra...

Rašyti komentarą

 
Edgaras
2020-03-06 09:07:53
Namų apdaila, pasirinkti buvo, labai sudėtingą, tarp elektrinio židinio, ir tikro, išsirinkom tikrą, tai labai daug pliusų ir minusų į butą patarčiau tik elektrinį.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (165)
Austeja