Vaikai > Mityba > Kodėl svarbu mažylį...
 

Kodėl svarbu mažylį mokyti valgyti šaukšteliu?


2016 11 07 | Autorius: Mama.lt
 

Mokymasis valgyti savarankiškai yra ypatingai reikšmingas tolimesnei vaiko raidai ir mitybos įpročiams. Natūralu, kad pirmaisiais maitinimosi metais mažyliai valgo netvarkingai – jie tik mokosi suprasti juos supantį pasaulį. Tačiau tam, kad vaikas augtų sveikas, ugdytų saiko ir sotumo jausmą bei pažintų skonių pasaulį, būtina mažylius pratinti valgyti šaukšteliu. Kodėl šis tėvelių kantrybės reikalaujantis mitybos iššūkis yra svarbus, pasakoja vaikų gastroenterologas dr. Vaidotas Urbonas.

Paprastai mažyliai pradeda domėtis maistu sulaukę 7–8 mėnesių, tačiau V. Urbonas teigia, jog nėra tikslaus laiko, kada vaikas turėtų pradėti valgyti savarankiškai. Visgi, jei pastebite, kad vaikas mėgina žaisti su maistu ar stengiasi paimti šaukštą, leiskite ir skatinkite mokytis. Net jei ir pusė maisto atsidurs ant mažylio rūbelių ar grindų – tai neišvengiama mokymosi ir augimo dalis.

Nebijokite netvarkos

Pirmiausia šaukšteliu vaiką pradeda maitinti tėvai, tačiau nemažiau svarbu pačiam vaikui mėginti išlaikyti šaukštelį. Kartais tėveliai vengdami netvarkos pernelyg ilgai patys maitina šaukšteliu, tačiau tai mažyliui gali sukelti valgymo baimę, o ilgainiui ir nevalgumą. Tik mokydamasis valgyti pats, vaikas įpranta pajusti sotumo jausmą, išmoksta valgyti skirtingą maistą ir gauna pakankamą reikalingų maistinių medžiagų kiekį.

„Viskas, ko mokosi mažylis, veda jį link buvimo savarankišku žmogumi. Kaip jis turi išmokti sėdėti ar vaikščioti, nors galbūt iš pradžių atrodo, kad saugiau ar patogiau yra gulėti, taip turi atprasti čiulpti ir išmokti kramtyti. Kuo didesnis vaikas, tuo didesnius maisto gabalėlius turėtų įprasti sukramtyti. Jeigu vaikas per ilgai maitinamas geriamomis tyrelėmis, šis gebėjimas nėra ugdomas. Pratinant prie nepertrinto maisto, maitinimas šaukšteliu yra svarbus etapas – jo metu atprantama žįsti. Valgymas šaukšteliu lavina kramtymo raumenis, motorikos gebėjimus, o drauge ir artikuliaciją“, – pasakoja vaikų gastroenterologas.

Valgant šaukšteliu ir kramtant išsiskiria daugiau seilių, kurios padeda virškinti angliavandenius bei atstatyti vaiko virškinamojo trakto epitelį. Vaikas pirmiausia turėtų priprasti prie skirtingų daržovių ir vaisių, kurių įvairovę pažinti padeda įvairios tyrelės.

Geriamo maisto pavojai

Kita vertus, geriamomis tyrelėmis maišeliuose ar buteliukuose piktnaudžiauti nereikėtų. Nors tai gali atrodyti patogus pasirinkimas, patariama jas rinktis, tik tuomet, kai tikrai nenorite išpurvinti aplinkos, pavyzdžiui, kelionėse ar svečiuose. Visur kitur vaikas turėtų mokytis valgyti pats. Be to, maitinant vaisių ir daržovių tyrelėmis iš stiklinių indelių, panaudotus stiklainėlius galima rūšiuoti ir taip mažiau teršti gamtą.

Gydytojas V. Urbonas teigia, kad dažno trinto ir saldaus maistelio ar saldžių gėrimų gurkšnojimo ypatingai turėtų vengti vaikai, kuriems jau kalasi dantukai. Čiulpiami ar geriami kompotai, sultys ar maisto mišinukai gali itin greitai paskatinti dantų ėduonies atsiradimą bei pabloginti sąkandžio vystymąsi.

„Kramtydamas vaikas valgo lėčiau ir ilgiau, todėl treniruoja žandikaulio raumenis. Gerdamas vaikas sunkiau atpranta žįsti, be to, sunkiau suvokia sotumo jausmą. Kartais tėveliai kreipiasi, manydami, kad vaikas serga, mat jis per dieną išgeria net 1,5 litro skysčių ar maisto. Tačiau, jeigu geriamas produktas yra saldesnis, mažylis nepajunta, kada jau reikėtų sustoti. Tai lemia tik papildomų kalorijų, kurios vėliau gali paskatinti nutukimą, kiekį. Net jei vaikas turi jautrų gomurį ir sunkiai kramto, geriau maitinti skystesniu maistu šaukšteliu, o ne girdyti“, – įspėja gydytojas.

V. Urbonas pastebi, kad pertrintas maistelis maišelyje ar buteliuke būna visiškai sutrintas, todėl mažylis negali jo matyti ir atpažinti. Augantis vaikas turi išmokti pažinti skonius, tekstūras, atskirų produktų formas ir kvapus, o tai padaryti padeda ir įvairių vaisių bei daržovių tyrelės „Milupa“. Jeigu vaikas nemato maisto, jis negali išmokti priimti sprendimų, ką ir kaip valgyti, neįpranta atpažinti skirtingų vaisių ir daržovių ir vėliau gali turėti mitybos bei sveikatos sunkumų.


 
Taip pat skaitykite
Medikai sutinka, kad mūsų sveikata ir gera savijauta net 50% priklauso nuo gyvenimo stiliaus ir mitybos, tad labai svarbu vaikučiams įdiegti...

Transriebalai kiekvieno sveikatai kelia didelį pavojų, tačiau būtent vaikus, kurių suvokimas apie sveiką gyvenseną dar tik formuojasi,...

Dešrelės, mieliniai ir miltiniai blynai, kotletai su riebiais padažais, bulvytės fri ir bulviniai patiekalai su padažais, batonas su...

Dažnai galime išgirsti nuomonę, kad mokyklų valgyklose vaikai maitinasi gana prastai, o patiekiamas valgis nepakankamai sveikas ir...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (184)
Ronaldukas