Virtuvė > Maistas > Kaip ir kokius maisto...
 

Kaip ir kokius maisto produktus galima užšaldyti?


2017 02 11 | Autorius: Mama.lt, Shutterstock nuotr.
 

Suprantama, kad nesinori švaistyti maisto produktų, tačiau kartais nespėjame jų suvartoti pakankamai greitai, tenka užšaldyti. Kokius maisto produktus galima drąsiai šaldyti? Kaip teisingai tai daryti? Kaip vėliau juos atšildyti, išsaugant mitybinę vertę, skonį ir išvaizdą?

Mėsa, paukštiena. Tai bene dažniausiai šaldomi produktai, kadangi daugelis įsigyja didesnį kiekį mėsos, paukštienos ar faršo. Jeigu mėsą perkate parduotuvėje, jau supjaustytą, sudėtą į vakuumines pakuotes, tai ją išimkite. Putų polistirolo pagrindas ant kurio dedama ir maistine plėvele apvyniojama mėsa ar paukštiena šaldant gali pakenkti produkto skoniui, spalvai ir konsistencijai. Tokią pačią žalą gali padaryti ir į dėžutes dedama medžiaga, sugerianti kraują, kitus skysčius.
Mėsą, paukštieną ir faršą supjaustykite ar padalinktie nedidelėmis porcijomis, skirtomis suvaroti per vieną kartą, sudėkite į šaldymo indelius ar atskirus maišelius (iš jų išspauskite ar šiaudeliu ištraukite kuo daugiau oro).
Norėdami išsaugoti didžiąją dalį mėsos maistinių savybių, jos skonį ir spalvą, atitirpdant mėsą laikykite ne kambario temperatūroje, bet šaldytuve.

Žuvis. Žuvį, kaip ir mėsą, žinoma, galima užšaldyti. Ją, visų pirma, reikia tinkamai paruošti. Žuvį nuskuskite, išdarinėkite, pašalinkite žiaunas. Jeigu norite užšaldyti visą žuvį (ar didelius žuvies gabalus su oda), tai ją glazūruokite. Padėklą ar pjaustymo lentelę apšaldykite šaldymo kameroje. Žuvį keletui minučių pamerkite į sūrų vandenį (litre vandens ištirpinkite šaukštelį cukraus). Tuomet žuvį dėkite ant šalto pagrindo ir palaikykite šaldymo kameroje, kol sutvirtės, apšals. Apšaldytą žuvį vėl trumpam pamerkite į sūrų vandenį, grąžinkite ant padėklo ir kiškite į šaldymo kamerą. Šį procesą pakartokite dar porą kartų, kol susidarys nedidelė glazūra. Paruoštą žuvį dėkite į maišelį ar įsukite į sviestinį popierių ir laikykite šaldymo kameroje. Atšildžius šitaip glazūruotą žuvį ji išliks graži ir tvirta.
Didelę žuvį galite padalinti porcijomis. Išpjaustykite filė ar žuvį supjaustykite kepsniais, atskirai užšaldykite galvą, uodegą, pelekų dalis, kurias vėliau galėsite panaudoti žuvienei.
Žuvį, tiek visą, tiek ir gabaliukus, lengviausia atšildyti po tekančiu, šaltu vandeniu.

Sūris. Didelį gabalą sūrio galima užšaldyti labai paprastai - tiesiog įvyniokite jį į maistinę plėvelę ar maišelį ir dėkite į šaldytuvą. Atšildytas sūris išlaikys savo formą, skonį, spalvą.
Jeigu norite užšaldyti kubeliais ar riekelėmis pjaustytą sūrį, tai jį reikėtų sudėti į šaldymui tinkančią dėžutę, įberti šaukštelį kukurūzų krakmolo ir gerai papurtyti. Kukurūzų krakmolas neleis sūrio gabaliukams tvirtai sulipti, atšilę jie nesusilies į vientisą masę.
Galite užšaldyti ir tarkuotą kietajį ar puskietį sūrį. Jį suberkite į šaldymo maišelį, taip pat įberkite žiupsnelį kukurūzų krakmolo, papurtykite. Gaminant tarkuoto sūrio neatšildykite, naudokite šaldytą sūrį, kuris ištirps nuo patiekalo karščio.

Varškė. Šį pieno produktą užšaldyti labai paprasta - varškę padalinkite porcijomis, sudėkite į indelį ar maišelį ir užšaldykite. Atšildytą varškę pertrinkite šakute, ji bus šiek tiek vandeningesnė, nei šviežia, tačiau puikiai tiks blynelių ar virtinukų įdarui, įvairiems kepiniams, apkepams.

Sviestas. Ilgiau pastovėjęs sviestas pradeda gesti, apkarsta, tad, turint didesnį šio produkto kiekį, jį galima užšaldyti. Sviestą padalinkite porcijomis, įsukite į sviestinį popierių ir užšaldykite šaldytuve. Gamindami šaldytą sviestą galite naudoti neatitirpintą, o jeigu reikia minkštesnio sviesto, tai palikite jį kambario temperatūroje pernakt.
Susiruošę šaldyti sviestą, jeigu tik turite laiko, pasiruoškite šiek tiek gardaus, prieskoniais pagardinto sviesto. Minkštą sviestą išsukite su smulkiai sukapotais žalumynais, spaustuku perspaustais česnakais, mėgiamais prieskoniais, saikingai pasūdykite. Suformuokite ploną „dešrą“, ją susukite į sviestinį popierių ir užšaldykite.

Pienas, sultys, kompotai, sultinys. Turint didesnį gėrimo kiekį jį galima užšaldyti tiesiog indelyje ar stiklainėliuose. Svarbu prisiminti, kad šaldami skysčiai plečiasi, tad nereikėtų talpos pripildyti iki galo, reikia palikti vietos.
Skystį taip pat galima supilstyti į ledukų formeles, sušaldyti, atsargiai išimti ir suberti į maišelius.
Atšildytą skystį reikia kruopščiai išmaišyti ar net šiek tiek paplakti šluotele, kad konsistencija ir vėl būtų vienalytė.

Vaisiai, uogos. Saldžias miško ir daržo gėrybes taip pat šaldome labai dažnai - taip jos išsaugo ne tik skonį, bet ir daugiausiai vitaminų bei mineralų, be to nereikia naudoti cukraus, kuris sudaro nemenką uogienių ir džemų dalį.
Lengviausia užšaldyti uogas - jas reikėtų perplauti, palikti visiškai nudžiūti, o tuomet berti į šaldymo dėžutes ar maišelius. Atitirpdžius tereikia nupilti susidariusį skystį. Uogas taip pat galima pertrinti su trupučiu cukraus ir sudėti į šaldymo dėžutes arba į ledukų formeles (sušalusius uogų tyrės kubelius galėsite išimti ir suberti į maišelį, taip sutaupysite vietos šaldytuve).
Galima šaldyti ir mažiau vandeningus vaisius, pavyzdžiui, obuolius, kriaušes, bananus. Tiesa, atšilę jie vis tiek praranda „prekinę išvaizdą“, tačiau yra tinkami kokteilių plakimui, pyragų įdarams.
Vaisiai ir uogos šaldami nesulips, jeigu juos, visų pirma, sudėliosite ant kepimo popieriaus, šiek tiek pašaldysite ir tik tuomet perdėsite į dėžutes ar maišelius.

Daržovės. Nevandeningos, tvirtos daržovės, pavyzdžiui, morkos, žirneliai, šparaginės pupelės puikiai tinka šaldymui. Tereikia jas nuvalyti, padalinti porcijomis ir sudėti į šaldymo indelius ar maišelius.
Sušaldyti sultingas daržoves, pavyzdžiui, pomidorus, žinoma, galima, tačiau atitirpę jie bus vandeningi, praras tvirtumą. Tokias daržoves geriausia sutrinti į tyrę, pagardinti druska, pipirais, prieskoniais ir tuomet užšaldyti - galėsite naudoti sriubų, padažų, troškinių gamyboje.

Žolelės. Smulkiai supjaustytas, sausas žoleles galima šaldyti indeliuose ar maišeliuose, tačiau jas šušaldyti ledo kubelių formelėje yra daug patogiau.
Mėgiamas žoleles ar jų mišinį smulkiai sukapokite, įberkite į ledukų šaldymo formelę ir užpilkite alyvuogių aliejumi. Dėkite į šaldymo kamerą, sušaldykite, tuomet, jeigu stokojate vietos, atsargiai išimkite ir gardžiuosius kubelius suberkite į maišelį. Šiais kubeliais galima pagardinti troškinius, sriubas, kepsnius, salotas.

Ryžiai. Jeigu liko virtų ryžių, kurių nespėsite sunaudoti, tai juos galima užšaldyti. Tai taip pat aktualu, jeigu mėgstate ilgiau verdančias ryžių rūšis, pavyzdžiui, ruduosius, raudonuosius ar juoduosius ryžius. Šaldymui tinka tik nesuvirti, birūs ryžiai, tad į košę suverdančių ryžių rūšių ar pervirtų ryžių šaldyti nereikėtų.
Ryžius, visų pirma, paskleiskite ant kepimo popieriumi išklotos pjaustymo lentelės ar padėklo, pašaldykite šaldymo kameroje iki kol sukietės, o tuomet suberkite į indelį, stiklainėlį ar maišelį.
Šaldytus virtus ryžius galėsite berti tiesiai į sriubą ar troškinį, apkepinti keptuvėje su daržovėmis, šiek tiek atitirpinti ir naudoti apkepams.

Duona, batonas, bandelės. Supratę, kad nespėsite suvartoti viso duonos kepalo ar kitų kepinių, galite juos užšaldyti. Duoną, batoną ar bandeles įsukite į sviestinį popierių ir užšaldykite, vėliau atšildykite kambario temperatūroje ir keletui minučių įkiškite į gerai įkaitintą orkaitę.

Bulvių košė. Bulvių košę galite užšaldyti, jeigu ji nėra perdėm skysta. Pjaustymo lentelę ar padėklą išklokite kepimo popieriumi, ant jo šaukštu dėkite bulvių košės kauburėlius, juos pašaldykite šaldymo kameroje, kol sutvirtės, o tuomet nuimkite ir suberkite į maišelį.
Atšildyta bulvių košė bus kiek vandeningesnė, nei ką tik išvirta, tačiau ji puikiai tiks virtinukų įdarui, apkepams.

Makaronai. Neskubėkite išmesti likusių virtų makaronų - juos, jeigu tik makaronai pakankamai tvirti ir kokybiški, nesuvirę ir nesulipę į košę, galite užšaldyti.
Makaronus padalinkite nedidelėmis porcijomis, suberkite į tiek šaldymui, tiek virimui tinkančius maišelius. Iš jų išspauskite ar šiaudeliu išsiurbkite orą ir sandariai užspauskite ar užriškite.
Prisireikus makaronų visą maišelį keletui minučių panardinkite į karštą vandenį ir palaikykite, kol makaronai atitirps. Atitirpę makaronai, žinoma, nebus tokie, kaip ką tik išvirti, jie vargiai tiks kaip garnyras, tačiau juos tikrai galėsite panaudoti gamindami apkepus.


 
Taip pat skaitykite
Daugelis tėvų susiduria su nevalgaus vaiko problema - mažyliai atsisako valgyti, nori tik saldėsių ir greito maisto, per kiekvienus...

Kava - tonizuojantis gėrimas nuo kurio prasideda daugelio žmonių rytas. Bet ar žinojote, kad šis gėrimas gali puikiai papildyti...

Viešojoje erdvėje pasirodo vis daugiau informacijos apie įvairiais būdais užaugintas vištas. Svarstoma, kaip tai lemia...

Dažnai diskutuojama, ar egzistuoja tradicinė lietuviška virtuvė ir kokie patiekalai bei produktai galėtų būti jai priskiriami....

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (295)
Hermina