Nėštumas > Planavimas > Valstybė kompensuos visą...
 

Valstybė kompensuos visą pagalbinio apvaisinimo paslaugų kainą


2017 03 11 | Autorius: SAM Ryšių su visuomene skyrius, Shutterstock nuotr.
 

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad valstybė jau yra pasiruošusi sėkmingai teikti pagalbinio apvaisinimo paslaugas šeimoms, negalinčioms susilaukti vaikučių, ir apmokėti pilną kainą už visas reikalingas paslaugas, iki kol moteris pradės lauktis. Skaičiuojama, kad vienai moteriai padėti pastoti reikalingos paslaugos gali kainuoti maždaug 3 tūkst. eurų. Jei per metus tokių moterų būtų 1000, joms pilnas paslaugų paketas kainuotų maždaug 3 mln. eurų, kuriuos sudaro pagalbinio apvaisinimo procedūrų, medikų konsultacijų, reikiamų vaistų ir genetinių tyrimų, kurie atliekami tam tikrai atvejais, kainos.

Visos šios paslaugos bus apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Tai reiškia, kad pacientams už šias paslaugas nereikės papildomai nieko primokėti nei valstybinėje, nei privačioje gydymo įstaigoje, nes jos pagal sutartis su ligonių kasomis gaus pilną apmokėjimą už šias paslaugas. Tiesa, valstybės lėšomis kompensuojamų pagalbinių apvaisinimų skaičius yra ribotas iki dviejų.

Pagal Lietuvos akušerių ginekologų draugijos pateiktą informaciją, Lietuvoje kasmet galėtų būti preliminariai atliekama 800-1000 dirbtinio apvaisinimo procedūrų. Įvertinus tai, kad tokios paslaugos mūsų šalyje iki šiol nebuvo kompensuotos PSDF lėšomis, ir gydymo įstaigų, galinčių teikti dirbtinio apvaisinimo paslaugas, būtų tik kelios. Šias paslaugas jau gali teikti Santariškių klinikos, neseniai gavusios licenciją. Vėliau jas planuoti pradėti teikti dar kelios įstaigos.

Taigi dirbtinio apvaisinimo paslaugos kainą sudaro gydytojų konsultacijos, pagalbinio apvaisinimo procedūros, vaistai ir genetiniai tyrimai.

Jau balandį bus pradėti kompensuoti vaistai, reikalingi kiaušidžių stimuliacijai, kad moterys galėtų pastoti. Kaip tik šiuo metu jie yra pakeliui į kompensavimo sistemą, t. y. baigiami derinti teisiniai formalumai, būtini įtraukiant šiuos vaistus į kompensuojamųjų sąrašą. Vidutiniškai vienam kiaušidžių stimuliacijos gydymo atvejui, t. y. vienai moteriai paruošti, reikės apie 2 tūkst. eurų. Iš viso skaičiuojama, kad pirmaisiais metais reikėtų apie 1,3 mln. eurų, o antraisiais – 1,6 mln. eurų.

Tuo tarpu gydytojų specialistų atliekamos pagalbinio apvaisinimo gydymo procedūros per metus kainuotų apie 800 tūkst. eurų, jei jos būtų suteiktos maždaug 1000 moterų.

Na, o tam tikrais, t.y. sudėtingesniais, atvejais vaikų negalinčioms susilaukti poroms, reikalingi ir genetiniai tyrimai, esant indikacijoms prieš embriono perkėlimą į moters kūną. Iš viso jų yra atliekami du – arba vienas, arba kitas. Vienas iš jų kainuoja 2 tūkst. eurų, o jų per metus atliekama keliasdešimt. Antrojo kaina siekia 6 tūkst. eurų, kurių kasmet atliekama maždaug 10. Tad, jei per metus būtų suteikta keliasdešimt tokių paslaugų, šiems tyrimams apmokėti gali reikėti apie 200 tūkst. Eurų per metus.

Pagalbinio apvaisinimo procedūrų ir gydymui reikalingų procedūrų kompensavimas susilaukė labai didelio dėmesio ir kritikos dėl neva nepakankamų lėšų ir vėluojančių sprendimų dėl vaistų kompensavimo, todėl siekdami maksimalaus skaidrumo privalome informuoti, kad ministerija ir Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos tam iš tiesų skyrė realų prioritetą ir maksimaliai paskubino procesus dėl reikalingų medikamentų kompensavimo. Dėl šios priežasties, kai kurių kitų ligų gydymui gydyti skirtų medikamentų įtraukimas į kompensavimo sistemą bus atidėtas vėlesniam laikui, siekiant greičiau suteikti galimybę nevaisingoms šeimoms gauti reikalingą gydymą. Specialistai ragina visuomenę nepasiduoti privačių vaisingumo klinikų kuriamomis abejonėmis dėl nepakankamo procedūrų apmokėjimo, nes valstybė privalo atsakingai vertinti gydymo kaštus ir mūsų visų sumokėtų mokesčių panaudojimą.


 
Taip pat skaitykite
Vaikutį planuojančios poros neretai susiduria su skaudžia realybe - retam pavyksta pastoti taip greitai, kaip norėtųsi. Medikai ramina, kad...

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai,...

Poros, kurios jau praėjo sėkmingą pagalbinio apvaisinimo kelią, galės raštišku sprendimu leisti „įsivaikinti“...

Valstybė jau yra pasiruošusi sudaryti sąlygas teikti svarbiausias pagalbinio apvaisinimo paslaugas vaikų susilaukti norinčioms, bet...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (165)
Kamile