Vaikai > Vaiko priežiūra > Paauglių savižudybes...
 

Paauglių savižudybes skatinantys žaidimai plinta internete


2017 04 05 | Autorius: Shutterstock nuotr.
 

Paauglių tarpe socialiniais tinklais nepaprastai greitai ėmė plisti žaidimas pavadinimu „Mėlynasis banginis – savižudybių žaidimas“ arba „Blue whale suicide game“. Šis „žaidimas“ juo susidomėjusius vaikus įtraukia į pavojingas užduotis, kurios dalyvius skatina save žaloti ar netgi nutrauki gyvybę.

Žaidimas prasidėjo dar 2015 metais, Rusijoje, o jo kūrėjas buvo suimtas 2016 metų pabaigoje. Nepaisant to žaidimas toliau plinta užsienyje – nuo pastato stogų nušokti bandantys vaikai pastebimi Amerikoje, Anglijoje, o šiomis dienomis žaidimą komentuojantys pranešimai randami ir Lietuvos socialiniuose tinkluose. Neretai tokias socialinių tinklų tendencijas ir pavojingas žinutes pirmieji pastebi vaikai, kurie šiandien yra viena iš aktyviausių amžiaus grupių internete. Specialistai pastebi, kad palikus nepilnamečius be priežiūros naršyti socialiniuose tinkluose ir tinklalapiuose, galime sulaukti skaudžių pasekmių.

Be priežiūros internete palikti vaikai – kokios grėsmės jų tyko?

„Mėlynojo banginio žaidimas“ – tik vienas iš daugelio internete plintančių pavojingų informacijos šaltinių, kurie neigiamai veikia nepilnamečių psichologiją ir gerbūvį. Tėvai dažnai nuvertina vaikų galimybes, palikdami juos be priežiūros internete, kur juos gali pasiekti interneto iškrypėlių žinutės. 2016 metais vykęs tyrimas „Augant skaitmeniniame amžiuje“ (angl. „Growing up Digital“, „Children’s Commisioner for England“ tyrimas) atskleidė, kad daugiau nei trečdalis penkiolikmečių yra dalinęsi internete savo nuotraukomis, kuriose jie buvo apsinuoginę. ESET Lietuva saugumo ekspertai tikina, kad vaikai, užsiimantys ne viena veikla virtualioje erdvėje, nesuvokia apie galimas grėsmes ir susiduria su rimtais pavojais. 12-14 metų jaunuolių yra susidūrę su neapykantą kurstančiu turiniu, kuris yra nukreiptas prieš tam tikrą grupę žmonių. Prie tyrimo prisidėjo ir daugiau nei 900 tėvų, iš kurių 76 proc. pripažino, kad yra susirūpinę dėl pavojų internete, su kuriais gali susidurti jų vaikai. Kaip apsisaugoti ir kokias saugumo priemones pritaikyti, pataria ESET Lietuva saugumo ekspertai.

„TV Pagalba“ laidos metu, ESET Lietuva atstovas Tomas Parnarauskas komentavo, kokių priemonių turėtų imtis tėvai, norėdami apsaugoti savo atžalas internete – „šiuolaikinės programėlės, skirtos užtikrinti saugų naršymą internete leidžia palaikyti mūsų vaikų saugumą. Vaikų negalime atriboti nuo jų realybės, kurios nemažą dalį šiandien sudaro socialiniai tinklai, tačiau galime bent pasirūpinti apsaugomis, kad vaikai internete būtų saugūs. Mano vaikai neretai patys man primena prisisegti diržą važiuojant automobiliu, tai jie daro dėka įpročio, naudotis automobiliu saugiai. Toks pats įprotis naudoti antivirusines programėles turi atsirasti ir naršant internetu – tėvai ir vaikai mūsų produktu „ESET® Parental Control for Android“ gali naudotis nemokamai. Taip pat galite parinti telefono nustatymus, kurie blokuotų nežinomų skambintojų numerius, arba leistų naršyti internete tik tam tikromis valandomis, o draustų prieiti prie interneto naktį arba pamokų metu“, – komentavo T. Parnarauskas.

„Tam tikras programas ar puslapius galima blokuoti operacinės sistemos priemonėmis, bet jeigu Jūsų vaikas yra susidomėjęs konkrečia tema jis nesunkiai ras blokavimo apėjimo būdą. Manome, kad vien blokavimo funkcija problemos išspręsti nepavyks. Šiuolaikinių vaikų tėvams kur kas efektyviau yra „stebėti“ kuo domisi vaikas, kaip ir su kuo jis bendrauja internete ir tuomet atitinkamai reaguoti. Jei užblokuosite Facebook.com svetainę – jūs izoliuosite vaiką nuo jo socialinės aplinkos kur bendrauja likusieji jo bendraamžiai. Ar tikrai taip elgdamiesi Tėvai pasieks norimą tikslą?“ – svarstė Tomas Parnarauskas, ESET Lietuva atstovas.

„Užblokavus Facebook.com svetainę vaikas nesunkiai ras kitą alternatyvą, kuri gali būti labiau žalą daranti negu buvusioji, o apie tai tėvai gali net nesužinoti, nes neretai vaikai ima slapukauti, kadangi atsiranda prarastas pasitikėjimas tėvais. Tas pačias svetainių grupes, kuomet namuose nebelieka prieigos vaikas gali imti lankyti ne vien namuose, o pas draugus ar netgi „interneto klubuose“ kur tėvai neturi jokio poveikio priemonių“, – apie netinkamas vaikų drausminimo priemones kalbėjo T. Parnarauskas.

Kaip apsaugoti vaikus nuo interneto iškrypėlių?

Kaip teigia informacinių technologijų saugumo sprendimų ekspertas T. Parnarauskas, 100% apsaugos negali garantuoti jokia priemonė ir vienintelis būdas apsaugoti vaiką – išmokyti jį atpažinti grėsmes ir padėti jam suprasti galimas pasėkmes, kurios nutinka internete elgiantis neatsakingai. Vienas iš galimų būdų tai atlikti yra „ESET Parental Control for Android“ programėlė, kuri leidžia Jums nustatyti tam tikrus limitus, skirtus riboti vaikų internete leidžiamą laiką ar matyti, kokiose svetainėse šie lankosi.

„ESET Parental Control for Android“ programėlė Jums taip pat leis matyti, kur šiuo metu yra jūsų vaikai bei siųsti žinutes tiesiai į jų įrenginių ekranus. Pirmus keturis mėnesius visi norintys šiuo produktu „ESET® Parental Control for Android“ gali naudotis nemokamai – „nelaimės atveju turima informacija taip pat gali būti labai vertinga ir padėti surasti vaiką, ką būtų sunku padaryti neturint jokios informacijos. Dabar iki pat mokslo metų pabaigos tėvai gali užtikrinti savo vaikų apsaugą internete be jokio papildomo mokesčio. Toliau paprastesne ir nemokama šios programos versija galėsite naudotis nuolat arba įsigyti jos prenumeratą, kurios kaina prasideda nuo 2,38 eurų per mėnesį – tai mažiau negu išleidžiame puodeliui kavos“, – apie vaikus internete apsaugoti galinčias priemones pasakojo T. Parnarauskas. Šią programą ir daugiau naudingų patarimų tėvams galima rasti svetainėje saugivaikyste.lt.

Kita vertus, vaikai taip pat gali pradėti dialogą su tėvais, kurios iš svetainių turėtų ar neturėtų būti blokuojamos ir paprašyti papildomo leidimo. Tai puikus būdas tėvams atkreipti dėmesį į įtartiną elgesį, su kuriuo susidūrė jų vaikas. Svarbu, kad vaikai jaustųsi pakankamai patogiai su tėvais ir be jokio nerimo sulaukti bausmės galėtų aptarti abejotiną interneto pažintį. Tokiu atveju, vaikas gali išduoti apgavikus ar priekabiautojus.

„Svarbu prisiminti, kad net ir tuomet, jei jūsų vaikai teigiamai atsiliepia ar gina tokias priekabes internete, jie vis tiek yra aukos, kaip ir bet kuris kitas apgautas asmuo. Tėvai galės būti ramesni, kad jų vaikai žinos kaip elgtis ir panašiose situacijose, kai jų nebus šalia. Mano, kaip trijų vaikų tėvo nuomonė yra, jog pagrindinė tėvų pareiga yra išmokyti vaikus naudotis saugumo priemonėmis, kad jie užaugtų sąmoningais žmonėmis suvokiančiais galimas savo elgesio pasėkmes“, – komentavo Tomas Parnarauskas, ESET Lietuva atstovas.

Daugiau informacijos apie vaikų saugumą internete: http://www.saugivaikyste.lt/
Tyrimo duomenys:
http://www.childrenscommissioner.gov.uk/publications/growing-digital


 
Taip pat skaitykite
Parinkti tinkamus drabužius vaikui atvėsus orams – sudėtinga užduotis, kadangi mažiesiems net ir šaltuoju laikotarpiu lauke rūpi...

Kūdikius auginančios šeimos didžiausia vertybe ir prabanga įvardija miegą... Tiek keletą papildomų mamos ir tėčio miego...

Kad artėjantis šeimos pagausėjimas keltų kuo mažiau nerimo bei rūpesčių, svarbu tam tinkamai pasiruošti: iš anksto...

Nuo šiol prekybos tinklas „Lidl“, skirdamas itin didelį dėmesį jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, siūlys įsigyti...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (165)
Dominykas