Vaikai > Vaiko psichologija > Specialistai: tiek...
 

Specialistai: tiek emociniam, tiek fiziniam vaiko vystymuisi būtinas ryšys su gamta


2017 07 13 | Autorius: Shutterstock nuotr.
 

„Gamta atveria didesnes galimybes vaiko tobulėjimui – tiek fiziniam, tiek protiniam, tiek emociniam ir net užkerta kelią kai kurioms ligoms“, – sako VšĮ „Lauko darželis“, vadovas Žilvinas Karpis, kurio vadovaujamuose darželiuose vaikai didžiąją laiko dalį žaidžia, valgo ir net miega gryname ore.

Tyrimai rodo, kad svarbiausi įgūdžiai, kuriuos vaikai turi išmokti – sprendimų priėmimas, rizikos įvertinimas, atsakomybės prisiėmimas – greičiausiai įgyjami būtent žaidžiant lauke. Be to, per patyrimą mažyliai geriau įsisavina žodžių prasmes. Pavyzdžiui, vaikams judant aplink, lendant pro, slepiantis už, lipant ant objektų jie greičiau supranta šių prielinksnių prasmę, geriau jaučia proporcijas, geometrines figūras, nei tiesiog mokydamiesi apie tai teoriškai.

Mokymasis patiriant sukuria daugiau neuroninių ryšių smegenyse, kūnas tampa geriausia mokymosi priemone, o namų kiemas – mokymosi klase. Tad kokios įtakos vaiko raidai turi buvimas gamtoje ir kaip sukurti mažųjų tobulėjimui palankią aplinką namų kieme?

Daugiabučio kiemas – socialinių įgūdžių mokykla

Vaikų ir šeimų psichologės Giedrės Gutautė Klimienės teigimu, šiandien vaikai daug mažiau laiko praleidžia lauke, kas atsispindi jų socialiniuose gebėjimuose: vaikai turi mažiau draugų, mažiau bendrauja gyvai, todėl nukenčia jų bendravimo įgūdžiai, jie jaučiasi vieniši.

„Kieme vyksta aktyvus socialinis gyvenimas, todėl kuo daugiau laiko praleidžiama namuose, bendraujant tik su tėvais, seneliais, tuo daugiau galimybių išmokti prisitaikyti prie žmonių praranda vaikas. Žinoma, bendravimas vyksta mokykloje, darželyje, tačiau tai nėra visiškai natūrali aplinka, nes visuomet yra suaugęs vadovas, kuris sprendžia problemas, lyderiauja. Kiemas yra ta erdvė, kur vaikai visiškai savarankiškai dalinasi rolėmis, daiktais, sprendžia ginčus. Praradus šią patirtį, vėliau sunkiau megzti ryšius, nes laukiama suaugusiųjų pagalbos, įsikišimo“, – sako G. Gutautė Klimienė.

Statybų bendrovės „YIT Kausta“ vystomo Piliamiesčio projekto atstovės Jurgos Vilkenės teigimu, renkantis namus šeimoms su vaikais vieni pagrindinių kriterijų yra vieta ir kiemas, tad patys tėvai intuityviai suvokia vertę, kurią gauna kieme būnantis vaikas: „Daugelis tėvų dar iš vaikystės prisimena smagiausią laiką kieme, žaidžiant su draugais, ant žolės, prie upės. Todėl vystydamos būsto projektus atsakingos įmonės labai didelį dėmesį skiria kiemui, poilsio erdvių kūrimui, žaidimų aikštelėms. Tiesa, šiandien, kitaip nei prieš dešimtmetį, tėvams yra gerokai svarbesnis saugumas. Norima ne tik erdvaus kiemo su saugiomis, kuo didesnėmis žaidimų ir poilsio aikštelėmis, kuriame vaikas galėtų leisti daugiau laiko, bet ir privatumo – kad mažylis nenuklystų nuo namų“, – pasakoja projekto atstovė.

Pasak J. Vilkenės, daugiabučių namų kiemuose formuojasi labai stiprūs socialiniai ryšiai: „Daugiau laiko kartu kieme leidžiantys vaikai susidraugauja, pradeda bendrauti ir jų tėvai, kurie planuoja bendrus susitikimus ar, prireikus, pasidalina kaimynų vaikų globa, organizuoja kaimynų šventes, tvarkymosi dienas. Tokius pavyzdžius mato ir atžalos“.

Kiemo erdvė leidžia vaikams kurti santykius, bet taip pat ir atpažinti savo lyderio savybes arba gebėjimą dirbti komandoje. Žaisdami grupėse vaikai supranta, kaip reikia realizuoti idėjas, kurias ne visada pavyksta įgyvendinti individualiai.

Kiemas – pramogų aikštelė

„Jei apibrėžtume vieno kvadratinio metro plotą patalpoje ir analogišką plotą lauke, labai akivaizdžiai pamatytume, kokią informaciją gauna vaikas. Gamtoje turime skirtingas spalvas, tekstūras, skonius, medžiagų rūšis. Be to, kiekvienu metų laiku ir net skirtingais mėnesiais ši informacija taip pat skiriasi. Tokia atmosfera žadina fantaziją, kūrybiškumą, norą tyrinėti. Viduje jų impulsus skatina tik skirtingi žaislai“, – pasakoja VšĮ „Lauko darželis“ vadovas.

Anot J. Vilkenės, net mažame kieme miesto centre galima sukurti erdves taip, kad vaikas turėtų kiemą su žolynais, pačios šeimos kartu auginamais prieskoniniais augalais ar gėlėmis. „Vis dėlto labai svarbu vertinti šalia namų esančius gamtos objektus. Pavyzdžiui, šeimai susikurti mažus kasdienius ritualus – kas vakarą visiems išeiti pasivaikščioti prie namų esančia pakrante ar savaitgalį praleisti žaidžiant lauko žaidimus netoliese esančiame pušyne ar parke, stebėti, kaip, keičiantis sezonams, keičiasi jų kieme augantys augalai, kokie paukščiai juose gyvena. Tokiu būdu namų kiemas išsiplečia, o malonių prisiminimų užtenka visai šeimai“, – pataria „YIT Kausta“ atstovė.

Ž. Karpis sako, kad laikas po darbo yra puikus metas tėvams su vaikais praleisti lauke, jei vaikui trūksta buvimo gamtoje. Suaugusiems tai dažnai tampa tikru iššūkiu, nes nuovargis skatina sėdėjimą ant sofos, norą ramiai atsipalaiduoti prieš televizoriaus ekraną: „Taip skriaudžiame ir save, ir savo atžalas. Atsipalaiduoti galima ir lauke. Be to, namuose dažnai vaikai išdykauja, liaudiškai tariant, lipa ant galvos, bet lauke visi randa savo vietą. Nuostabu, jei šalia namų yra žalios erdvės arba namai yra netoli upės, miško. Bent valandėlė lauke stiprina tėvų ir vaikų santykius, o tėvai tikrai labiau pailsės gamtoje, nei namuose“, – teigia Ž. Karpis.

Psichologės G. Gutautės Klimienės nuomone, svarbiausia, kad prie namų būtų žalia erdvė, medžiai. „Vaikams nuo mažens turi būti skiepijama meilė gamtai, o ėjimas į lauką turi būti normali dienos rutina. Būnant lauke tėvai gali perduoti savo žinias, atsakyti į klausimus, kurių gamtoje daug kyla, išmokyti matuoti atstumą, plėsti vaikų akiratį ir kurti ryšį su vaiku. Tai daug naudingiau nei kelionė į prekybos centrą. O ir nuovargis bus daug mažesnis nei po kelionės į parduotuvę“, – teigia psichologė.

Lauke – mažiau konfliktų ir streso

Pasak Ž. Karpio, vaikams žaidžiant ir bendraujant lauke kyla daug mažiau konfliktų nei patalpose. Visų pirma todėl, kad viduje vaikų emocijos, norai ir fizinis aktyvumas dažniausiai turi būti slopinami. Tokiomis sąlygomis suaugusieji turi nuolat vaikus drausminti, sakyti jiems „ne“. Toks bendravimas vargina ir vaikus, ir tėvus, todėl santykiai kenčia.

„Uždarose patalpose, kur nuolat tvyro šurmulys, vaikai labiau nuvargsta, būna dirglūs. Lauke garsas išnyksta ir net po labai užimtos, nuotaikingos dienos vaikai negrįžta namo spengiančia galva. Taip pat jaučiasi ir suaugę. Visi pastebime, kad buvimas gamtoje atpalaiduoja. Po dienos miške, prie upelio jaučiamės kaip pabuvę sanatorijoje, o pailsėję galime kitaip bendrauti ir su vaikais“, – sako Ž. Karpis.

Lauke kiekvienas vaikas gali rasti savo kampelį, ypač tai aktualu, kai vaikams sunkiau sekasi sutarti tarpusavyje. Gamtoje vaikai mažiau konkuruoja, stumdosi, kiekvienas randa sau įdomią veiklą ir, esant poreikiui, gali šiek tiek atsitraukti nuo jam nepatinkančių situacijų.

„Tai, kas naudinga fiziniam vystymuisi, naudinga ir žmonių emociniam stabilumui, brandai. Gamtos poveikis iš tiesų ramina, erdvė sudaro įspūdį, kad esame laisvi, nepriklausomi, kas svarbu kiekvienam individui. Apriboti vaikai yra irzlesni. Taip pat lauke vaikai turi daugiau galimybių tyrinėti pasaulį, vystosi jų pažintinės funkcijos“, – apibendrina G. Gutautė Klimienė.
 


 
Taip pat skaitykite
Kuklumas žmogų, žinoma, puošia, tačiau perdėtas drovumas, nepasitikėjimas savimi ir net užsisklendimas dažnai trukdo. Droviems...

Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (169)
azu
nojukas