Sveikata > Vaiko sveikata > Ankstukams tėvų balsas -...
 

Ankstukams tėvų balsas - didžiausias saugumo garantas


2017 10 28 | Autorius: Shutterstock nuotr.
 

Įvairūs medicininiai tyrimai jau ne kartą patvirtino, kad per anksti gimusių kūdikių stiprėjimo procesui teigiamos įtakos turi ir tokie dalykai kaip muzikos terapija ar netgi mamos balsas. Knygų gydomąja galia neabejoja ir žinomos ankstukų mamos: operos solistė Ieva Prudnikovaitė bei drabužių prekės ženklo „Happeak“ bendraturtė Toma Dambrauskė. Moterys sako, kad skaitydami savo vaikams ne tik tvirtiname tarpusavio ryšį, bet ir stipriname mažųjų sveikatą.

Lavina vaizduotę ir intelektą

Operos solistė I. Prudnikovaitė teigia mananti, kad vaiko meilės knygai ir skaitymo procesui užmezgimas yra viena iš pagrindinių tėvų atsakomybių. Anot jos, būtent spausdintas žodis padeda geriausiai lavinti estetinį pojūtį, vaizduotę bei intelektą.

„Kiekvienas mano gyvenimo etapas yra tarsi paženklintas tada mėgtos literatūros. Vaikystėje tėtis sudomino J.Verne'o pranašiškomis fantazijomis. Vėliau daviau valią įvairiausiai grožinei literatūrai. Vienu metu buvau susirgusi S. Rushdie pasauliu, vėliau – S. Becketto absurdo teatru. Manau, kad kiekviena perskaityta mintis ar
istorija vienaip ar kitaip paveikia tavo pasaulėžiūrą, nuotaiką ir net pačią asmenybę“, – sako ji.

Žinoma moteris įsitikinusi, kad parašytas žodis yra tiesioginis žmogaus fantazijos dirgiklis. Skaitytojas gali apvilkti istoriją ir jos veikėjus savo įsivaizdavimais, tapti ir knygos personažu, ir stebėtoju, ir istoriku, ir režisieriumi, ir operatoriumi.

„Dukrai Veronikai skaitome kasdien. Labai džiaugiuosi, kad ji nejaučia jokio poreikio knygas išmainyti į planšetinį kompiuterį. Namuose jau susikaupusios ištisos knygų stirtos, ir jos nuolat pildomos. Kaip ir daugumai vaikų, Veronikai buvo Kakės Makės etapas. Šiuo metu skaitome istorijas apie Trolius Mumius ir Pepę Ilgakojinę“, – pasakoja I. Prudnikovaitė.

Motinos balse slypi magija

Garsiai operos solistei pritaria ir dviejų ankstukų mama, viena iš drabužių prekės ženklo „Happeak“ bendraturčių T. Dambrauskė. Ji pasakoja, kad vienas iš ankstyviausių jos atsiminimų – tai prieš miegą jai istorijas pasakojantis brolis.

„Labai ryškiai prisimenu ir mamos dainuotas istorijas. Jų klausydavausi tol, kol apsiverkdavau ir užmigdavau. Galbūt visa magija slypėjo mamos balse“, – prisimena verslininkė.

Anot jos rašytinės istorijos lavina žmogaus vaizduotę, o pats skaitymas iš esmės yra kūrybinis aktas. Todėl skaitymas, dainavimas ar eiliavimas vaikams yra vienas puikiausių žaidimo bei laiko leidimo būdų.

„Taip vaikai išmoksta daugiau žodžių, geriau atpažįsta intonacijas ir balso toną. Kartu leidžiant laiką, stiprėja tarpusavio ryšys. Tai daug geriau nei palikti vaiką žaisti su kompiuteriu“, – neabejoja T. Dambrauskė.

Neabejoja tėvų balso galia

Žinomos moterys prisimena, kad gulėdami intensyvios terapijos skyriuje jų ankstukai buvo nuolat apsupti daugybės dirginančių pašalinių garsų, todėl čia jautėsi pakankamai neramiai. Tačiau jos įsitikinusios, kad net ir pačius mažiausius teigiamai veikia tėvelių balsas.

„Tėvelių balsas tikrai gydo. Vos gimusiam mažyliui mamos ar tėčio balsas yra pirmasis ir pagrindinis ryšys su pasauliu. Esu tikra, kad atpažįstamas tembras tampa saugumo garantu, stiprybės šaltiniu“, – įsitikinusi žinoma operos solistė I. Prudnikovaitė.

T. Dambrauskė taip pat neabejoja tėvų balso galia. „Skaitydamas, dainuodamas savo mažyliui gyji ir pats. Kai matai, kaip tavo balsas, sekama istorija sudomina, nuramina ar priverčia šypsotis, apima nuostabus jausmas. Savo vaikams, jau esu pripirkusi įvairiausių pasakų knygelių ir labai laukiu, kada knygos skaitymas taps mūsų ritualu, kai prieš užmiegant vaikai girdės mano balsą, o aš matysiu kaip jiems gera jo klausyti“, – teigia verslininkė.

Skaityti patiems mažiausiems mūsų visuomenės nariams skatina ir naujoji paramos projekto anksčiau laiko gimusiems kūdikiams „Ankstukai“ bei „Pegaso“ knygynų tinklo iniciatyva. Jos metu perkant specialiu ženklu pažymėtas knygas, ne mažiau nei 4 proc. nuo kiekvienos iš jų bus paaukota ankstukams. Paremti juos galima perkant ne tik vaikiškas, bet ir suaugusiems skirtas knygas.

Surinktą paramą planuojama skirti naujagimiams gyvybiškai būtinos medicininės įrangos atnaujinimui bei garso įrangai, padėsiančiai tėveliams užsiimti muzikos ir pasakų terapija ligoninėse, kuriose slaugomi patys mažiausi naujagimiai.

Kampanija vyksta rugsėjo 20 – lapkričio 7 d. visuose šalyje veikiančiuose „Pegaso“ tinklo knygynuose.

Lietuvos ankstukams padėti užaugti galima ir prisidedant prie neišnešiotiems naujagimiams skirto paramos projekto „Ankstukai“. Aukoti galima pavedimu, skirti 2 proc. GPM arba metant pinigus į aukojimui skirtas dėžutes, esančias „Pegaso“ tinklo knygynuose.

 


 
Taip pat skaitykite
Laimingo ir linksmo mažylio nuotaika gali persimainyti dėl nuovargio, pernelyg didelės stimuliacijos, alkio, tačiau, jeigu vaikutis verkia...

Štai keletas natūralių priemonių imunitetui, kurias reikėtų vartoti nuolatos. Tiesa, pasirinktą profilaktinę priemonę reikėtų...

Psichologai tvirtina, kad kūniški prisilietimai būtini visiems žmonėms - be jų apninka depresija, ima kamuota nerimas, vargina...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (169)
nojukas